تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۶:۰۵:۴۶
کد مطلب : 94195

حزب اردوغان اکثریت را از دست داد

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی در ترکیه، نشانن از این دارد که حزب اردوغان بتهنایی نمی تواند دولت تشکیل دهد.

 نتایج اولیه انتخابات پارلمانی در ترکیه، نشان از این دارد که حزب حاکم این کشور، تنها ۴۱ درصد آراء را به دست آورده است و در نتیجه بتنهایی نمی تواند دولت تشکیل دهد.

با شمارش نود و سه درصد آراء، “حزب عدالت و توسعه” به رهبری «احمد داود اوغلو» ــ و در واقع «رجب طیب اردوغان» ــ گرچه پیشتاز انتخابات است اما حائز اکثریت مطلق نشده است و ۴۱٫۶ درصد آراء را برده است.

پارلمان ترکیه ۵۵۰ عضو دارد و یک حزب باید ۲۷۶ کرسی داشته باشد تا بتواند بتنهایی دولت را تشکیل دهد؛ در حالی که حزب عدالت و توسعه تاکنون ۲۶۲ کرسی را به دست آورده و به نظر نمی رسد به ۲۷۶ نماینده برسد.

حزب اردوغان در انتخابات سابق ۴۹٫۹ درصد آراء را به خود اختصاص داده و ۳۲۶ کرسی را در اختیار گرفت؛ اما به نظر نمی رسد که در این انتخابات، بتواند در بهترین حالت، بیش از ۴۳ درصد از رآی مردم ترکیه را اخذ کند.

حزب چپ “جمهوریخواه خلق” تاکنون ۲۵٫۲ درصد آراء و ۱۲۹ کرسی را به خود اختصاص داد.

“جنبش ملی راست” نیز با سه درصد بیشتر از انتخابات سابق، تاکنون ۱۶٫۷ درصد آراء را حائز شده است و ۸۴ نماینده آن در انتخابات پیروز شده اند.

“حزب دموکراتیک خلق‌ها” که نماینده کُردهاست نیز با رشد قابل توجه آراء، ۱۲ درصد آراء و ۷۵ کرسی را به دست آورد و اکنون چهارمین جایگاه را دارد.

شایان ذکر است بیست و پنجمین انتخابات پارلمانی ترکیه دیروز برگزار شد و نزدیک به ۲۰ حزب با یکدیگر رقابت کردند.

براساس اعلام هیأت عالی انتخابات ترکیه ۵۶ میلیون نفر ــ در داخل کشور ۵۳ میلیون در داخل و ۳ میلیون نفر در خارج ــ واجد شرایط رای دادن بودند و باید پای ۱۷۴ هزار صندوق رای می‌رفتند. گفته می شود میزان مشارکت، بالای ۸۰ درصد بوده است.

منبع: ابنا