تاریخ انتشار خبر: ۴ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۱:۵۴:۱۵
کد مطلب : 30370

حمله انتحاری به تکنسین های ایرانی در عراق

وی افزود: این حمله توسط یک خودروی انتحاری انجام شده است و داعش مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفته است.

یک مقام آگاه در صنعت نفت گفت: حمله دوم به کارکنان نفتی ایران در عراق توسط یک خودروی انتحاری انجام شده و داعش مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفته است.

یک مقام آگاه در صنعت نفت اظهار داشت: محل حمله دوم به کارکنان نفتی ایران در عراق در نفتخانه و در همان پروژه خط لوله انتقال گاز ایران به عراق که سال گذشته مورد حمله قرار گرفت بوده است.

وی افزود: این حمله توسط یک خودروی انتحاری انجام شده است و داعش مسئولیت این حمله انتحاری را بر عهده گرفته است.

این مقام آگاه اضافه کرد: در این حمله دو ایرانی و دو عراقی به شهادت رسیده‌اند و ۵ یا ۶ نفر نیز زخمی شده‌اند.

به گزارش فارس، پیش از این در آذرماه سال گذشته نیز گروه‌های تکفیری به تکنیسین‌های مشغول به کار در پروژه احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عراق حمله کردند که در اثر آن ۲۰ نفر از تکنیسین‌های نفتی ایران و دو عراقی به شهادت رسیدند.

بر اساس این گزارش، در حمله قبلی به کارکنان نفتی ایران از سلاح‌های سبک استفاده شده بود و تروریست‌ها تقریبا بدون زحمت به کارکنان پیمانکار ایرانی حمله کرده بودند. پس از این حمله و با توجه به اینکه تامین امنیت احداث این خط لوله به عهده دولت عراق بوده است، تدابیر امنیتی جدی‌تری برای مقابله با تهدیدهای تروریستی وضع شد و ظاهرا به همین دلیل در حمله دوم از خودروی انتحاری استفاده شده است.

به گزارش فارس، علاوه بر تکفیری‌ها، غربی‌ها و در راس آنها آمریکایی‌ها از حضور ایران در پروژه‌های نفت و گاز عراق ناراضی هستند و تا کنون تمام تلاش خود را برای جلوگیری از صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی نفتی ایران به عراق جلوگیری کرده‌اند.

پیش از این ایران و عراق دو قرارداد صادرات گاز ایران به عراق از طریق دو خط لوله به بغداد و بصره امضا کرده‌اند. همکاری های اقتصادی ایران و عراق از ابتدای سقوط دیکتاتور سابق –صدام حسین- افزایش چشمگیری داشته، به گونه‌ای که ایران را به یکی از مهمترین شرکای اقتصادی عراق تبدیل کرده است و فقط در استان «‌ذی‌قار» عراق، بنا بر گفته استاندار منطقه، ۱۵۰ پروژه در بخش نفت، برق و دیگر بخش‌ها به شرکت های ایرانی واگذار شده است.

منبع: فارس