تاریخ انتشار خبر: ۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۰:۱۵:۴۷
کد مطلب : 82554
در پی جنجال های مطرح شده در روزهای اخیر؛

حواشی خاطرات آیت‌الله هاشمی در”بی بی سی”

پروین احمدی نژاد در این میانه پا را فراتر گذاشته و حتی گفته که همسر آقای خمینی[ره] در یک دیدار رو در رو با برادرش (محمود احمدی نژاد) در سال ۱۳۸۵ از او تعریف و تمجید کرده و گفته که به خاطر انتخاب او به سمت ریاست جمهوری شیرینی داده است.

 وب سایت ” بی بی سی” فارسی در یادداشتی به بررسی حواشی خاطره گویی هاشمی رفسنجانی پرداخت.

 

در بخش هایی از این یادداشت آمده است:

 

به رغم گذشت بیش از یک هفته از خاطره‌گویی اکبر هاشمی رفسنجانی از همسر آیت‌الله خمینی[ره]، بحث و جدل در مورد این گفته‌ها همچنان در فضای رسانه‌‌ای ایران ادامه دارد. حسین شریعتمداری و سرمقاله نویسان روزنامه کیهان در چند روز اخیر، احمد توکلی، حمید روحانی، روح‌الله حسینیان و پروین احمدی‌نژاد از جمله شاخص‌ترین منتقدان سخنان آقای هاشمی رفسنجانی هستند که نقطه مشترک سخنان آنها انتقاد از او است که چرا خاطراتی را نقل می‌کند که مربوط به اشخاص درگذشته است و نمی‌توان صحت و سقم آن را بررسی کرد. این گروه بعد از چنین مقدمه‌ای نتیجه گیری می‌کنند که اصل خاطرات نیز نادرست است و صحت ندارد.

 
پروین احمدی نژاد در این میانه پا را فراتر گذاشته و حتی گفته که همسر آقای خمینی[ره] در یک دیدار رو در رو با برادرش (محمود احمدی نژاد) در سال ۱۳۸۵ از او تعریف و تمجید کرده و گفته که به خاطر انتخاب او به سمت ریاست جمهوری شیرینی داده است. آقای هاشمی رفسنجانی در خاطراتش گفته بود که در انتخابات سال ۱۳۸۴ با اصرار خدیجه ثقفی، همسر آیت‌الله خمینی[ره] نامزد انتخابات شد و به نقل از او آورد که آقای هاشمی رفسنجانی باید “وارد میدان شود و مملکت را دست نااهلان ندهد” و در ادامه هم از آیت‌الله خمینی[ره] خاطره‌ای نقل کرد که چند ماهی بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸، از این تصمیمش ابراز رضایت کرده بود.

 

 

در برابر چنین منتقدانی خانواده و چند تن از فرزندان آقای خمینی[ره] و چهره‌هایی که در آن زمان در دفتر آقای خمینی[ره] و در ارتباط نزدیک با او قرار داشتند به دفاع از سخنان آقای هاشمی رفسنجانی پرداختند. زهرا مصطفوی، درباره صحبت‌های خواهر آقای احمدی‌نژاد گفت: «خانم خیلی صریح به ایشان گفت که من به شما رأی ندادم، البته من به آقای هاشمی رأی داده‌ام و شما را نمی‌شناختم. شما هم جوان هستید و ان‌شاءلله بتوانید به کشور خدمت کنید».

 

 

عمده خاطراتی که از سوی آقای هاشمی رفسنجانی از آقای خمینی[ره] نقل شده مورد تایید دفتر آثار او بوده است. یکی از دلایل این تایید این بود که از دوره‌ای خاص و طبق دستورالعملی که به بخش ممیزی وزارت ارشاد داده شد (در دوره وزارت محمدحسین صفار هرندی) مقرر شد هر نقل قولی که به نوعی منتسب به آقای خمینی[ره] است، ابتدا از صافی بررسی مسئولان دفتر نشر آثار او بگذرد و سپس انتشار عمومی یابد. به همین دلیل است که در تمامی این سال‌ها روزنوشت‌های آقای هاشمی رفسنجانی به دفتر نشر آثار آقای خمینی ارسال و مهر تایید‌ آنها را دریافت می‌کرد.

 

 

در سال‌های اخیر حسین شریعتمداری بیشترین انتقادها را به خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی وارد کرده است. مدیر مسئولی که در سال‌های اولیه دهه ۸۰ گفت وگویی تفصیلی با آقای هاشمی رفسنجانی را در بیش از ۲۰ شماره روزنامه کیهان منتشر کرد و بعدها آن را با عنوان “بی‌پرده با هاشمی” از سوی انتشارات کیهان روانه بازار نشر کرد. این گفت وگو از جمله صریح‌ترین گفت وگوهایی است که با آقای هاشمی رفسنجانی صورت گرفته و او هم با صراحت در باره بسیاری از مسائل چالشی صحبت کرده است.

 

جام نیوز