تاریخ انتشار خبر: ۷ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۶:۱۲:۳۲
کد مطلب : 83636
وقتی یک خاطره به داد مذاکرات می‌رسد!

خاطرات رفسنجانی را در مذاکرات هسته‌ای تعریف کنید!

به نظر می‌رسد اطرافیان رفسنجانی برای تایید خاطرات او هم گاهی “نگاه به خارج” را در دستور کار قرار داده‌اند! و بعید نیست با این روند در آینده نزدیک، پیشنهاد استفاده از خاطرات هاشمی در مذاکرات را هم ارائه دهند!

سایت رسمی اکبر هاشمی رفسنجانی در مطلبی به حاشیه نگاری دیدار اخیر او با برخی دانشجویان در روز ۲۵ فروردین امسال پرداخته و مدعی شده است که اولا “راه توافق ژنو را هم دفاع هاشمی گشود” و در ثانی “«خاطره هاشمی» از امام و لزوم حذف شعار مرگ بر آمریکا در صورت تغییر رفتارشان بود که به داد مذاکرات رسید”!

به گزارش عصر آبادان ؛  در بخشی از مطلب مذکور آمده است: بخش بعدی سخنان آقای هاشمی به مسائل روز می رسد. با تاکید بر شرایط ویژه کشور. در همان ابتدا از ساختار نظام دفاع می کند و نه از عملکردها از مردمسالاری موجود در جمهوری اسلامی می گوید و از نقصان های اجرایش. دفاع از تیم مذاکره کننده هم کار همیشگی آقای هاشمی است و این موضوع فقط مال امروز و تفاهم سوئیس نیست. راه توافق ژنو را هم دفاع هاشمی گشود. ممکن است در خاطر خیلی ها نباشد، امّا اوج حمله دلواپسان امروز نبود، مهرماه ۹۲ بود. بعد از سفر نیویورک. بعد از تلفن اوباما به روحانی. در آن شرایط دشوار بود که فشارها به نقطه جوش رسید و «ظریف» را تا مرز ویلچرنشینی پیش برد. «خاطره هاشمی» از امام و لزوم حذف شعار مرگ بر آمریکا در صورت تغییر رفتارشان بود که به داد مذاکرات رسید. هاشمی آنجا خود را سپر حملات دلواپسان کرد تا دولت روحانی به کار خودش ادامه دهد. بغض دلواپسان از خاطرات هاشمی چندان هم بیراه نیست. شکست لشگری شانتاژ خبری و تهمت و تخریب آنهم فقط مقابل ۴- ۵ سطر خاطره. خیلی گوارا نیست!.

در اینکه هاشمی رفسنجانی موافق توافق پرحرف و حدیث ژنو و تفاهم چالش برانگیز لوزان بوده، تردیدی نیست اما سوال قابل تامل این است که طرف آمریکایی و همتایان غربی آن در ۵+۱ که سال‌ها گزارش های آژانس انرژی هسته ای، و همکاری فرقانونی ایران در خصوص پرونده هسته ای را مشاهده کرده و نپذیرفتند، چگونه با یک خاطره از هاشمی رفسنجانی ناگهان اعتماد به ایران را واجب پنداشته اند؟! آیا مقامات آمریکایی و غربی تا این حد به هاشمی رفسنجانی اعتماد دارند؟ و آیا خاطراتی که در داخل کشور با حاشیه های فراوان مواجه شده و صحت آنها بارها به چالش کشیده شده است، کاملا مورد اعتماد و مقبول غربی هاست؟!

از سوی دیگر، مگر در دو ماجرای مذکور – توافق ژنو و تفاهم لوزان – بدون آنکه قصد باز کردن بحث داده ها و ستانده های این دو را داشته باشیم، چه حماسه ای رخ داده که تلاش برای قهرمان سازی از هاشمی رفسنجانی در این حوزه هم بیداد می کند؟

به نظر می‌رسد اطرافیان و رسانه های متعلق به هاشمی رفسنجانی برای تایید خاطرات او هم گاهی “نگاه به خارج” را در دستور کار قرار داده اند! و بعید نیست با این روند در آینده نزدیک، پیشنهاد استفاده از خاطرات هاشمی در مذاکرات را هم ارائه دهند!

 منبع: صراط