تاریخ انتشار خبر: ۲ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۰:۴۸:۳۹
کد مطلب : 46226

داستان غم انگیزیک عکس:از آب تا سراب…!

دریاچه لار این روزها حال خوشی ندارد؛ رود جاری به آن، آب باریکه‌ای شده که مارپیچ‌وار به دور خود می‌گردد و راهی به سد نمی‌یابد.

 
 
 
 
خبرگزاری ایسنا: دریاچه لار این روزها حال خوشی ندارد؛ رود جاری به آن، آب باریکه‌ای شده که مارپیچ‌وار به دور خود می‌گردد و راهی به سد نمی‌یابد.

تمام تابستان همه اندوخته‌اش را گذاشته تا آب شرب و کشاورزی بخش‌هایی از تهران را تأمین کند اما به شهریور که رسید دیگر چشمش به راه بارش یک قطره باران خشک شد.

از درختچه‌ها و گل‌های شقایق روئیده بر حاشیه دریاچه لار هیچ خبری نیست. همه در آفتاب داغ تابستان سوخته‌اند و حالا باید چشم‌هایتان را ببندید و تصور کنید این‌جا زمانی پر از آب بوده و سد لار رونقی داشته است.

داستان یک عکس: از آب تا سراب...!

دریاچه لار؛ زمانی که پُر آب بود

مطالعات مربوط به احداث سد لار سال ۱۳۵۳ و با توجه به توسعه شهر تهران آغاز و سال ۱۳۶۱ به بهره‌برداری رسید. این سد بر روی رودخانه هراز، در پای کوه دماوند و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری و به فاصله ۷۵ کیلومتری شمال شرق تهران و ۱۰۰ کیلومتری شهر آمل قرار دارد.

دریاچه لار از جاذبه‌های طبیعی این منطقه است و گونه‌های بعضاً کمیاب ماهی قزل‌آلایش امتیاز ویژه‌ای به آن داده بود.

این سد در عمر ۳۲ ساله خود چنین خشکی‌ای را به خود ندیده است. هفته گذشته بود که معاون اول رئیس‌جمهور در بازدید از سد لار گفت که این سد تنها چند روز دیگر کفاف تأمین آب تهران را می‌دهد. حالا در مخزن سد خشک شده لار، قایق‌ها به گل نشسته‌اند و ماشین به راحتی در آن حرکت می‌کند.

قرار است سد ماملو در چند روز آینده به جای سد لار آب شرب تهران را تأمین کند و کارشناسان گفته‌اند در تلاش هستند برای جلوگیری از فرار آب از سد لار، پروژه‌ای را اجرایی کنند.

عکس وضعیت امروز دریاچه لار را حمیدرضا دستجردی – عکاس ما- ۲۷ شهریور امسال از این دریاچه گرفته و در قالب گزارشی با نام «زلزله خاموش در تهران» منتشر کرده است. او در توصیفش نوشته است: «وضعیت مطلوبی در ذخیره آب سدها نداریم؛ این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود این روند در پاییز امسال نیز ادامه یابد و با کاهش بارش‌ها مواجه باشیم.

 کاهش بارندگی عامل اصلی خشکسالی و تداوم آن است به شکلی که دو سال است تهران با کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بارش در مقایسه با سال پیش از آن مواجه بوده و این موضوع موجب شده تا روان‌ آب‌ها یا میزان ورودی آب به مخازن سدها نیز با ۲۰ درصد کاهش روبرو شود.»

داستان یک عکس: از آب تا سراب...!

نمایی از آبریز سد لار؛ همین روزها

برای درک حال امروز دریاچه و سد لار، لازم نیست راه دوری بروی. این عکس سال گذشته از دریاچه لار گرفته شده است. از دوره ای که در آن دریاچه در مقایسه با امروز اوضاع بهتری داشته است. با این حال در نگاه اول می‌توان داغی آب را کنار دریاچه و روی سنگ‌های حاشیه آن دید که خبر از روزهای پرآب گذشته دریاچه می‌دهد. لار به فاصله یک سال آنچنان خشک شده که کویری می‌نماید.