تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , مهر, ۱۳۹۳ | ۲۳:۴۸:۴۸
کد مطلب : 49667

داعش به سامانه پیشرفته موشکی دست یافته است

یک منبع آگاه امنیتی از استفاده گروهک تروریستی داعش از سامانه موشکی استریلا و موشکهای حرارتی ضد جنگنده ها در دو استان صلاح الدین و الانبار خبر داد.

به گزارش عصر آبادان،به نقل از العالم، این منبع امنیتی روز چهارشنبه در گفت وگو با سومریه نیوز خاطرنشان کرد، گروه داعش از سامانه موشکی استریلا و موشکهای حرارتی علیه جنگنده ها در مناطق تحت کنترل خود در دو استان صلاح الدین و الانبار استفاده می کند و با این سلاح ها تاکنون دو فروند هواپیمای جنگنده را در استان بیجی در صلاح الدین (۴۰کیلومتری شمال تکریت) طی هفته جاری ساقط کرده اند.

به گفته این منبع امنیتی، عناصر مسلح داعش توانستند به دو سامانه موشکی جدید و پیشرفته دست یابند که ازطریق نینوا از سوریه به عراق منتقل شده اند و یک هفته است که داعش از آن استفاده می کند.
این منبع که خواست نامش فاش نشود، تاکید کرد که این سامانه های موشکی از نوع متحرک و ثابت هستند و امروز برای هدف قرار دادن یک بالگرد در نزدیکی روستای الحجاج در شهرستان بیجی استفاده شدند که منجر به سرنگونی آن شد. این موشکها ویژه هدف قرار دادن هواپیماها از فاصله دور هستند.
این منبع خاطرنشان کرد که علت سرنگونی دو بالگرد در بیجی طی این هفته آن است که داعش زمان پرواز و فرود هواپیماها در تصفیه خانه بیجی را تعیین کرد این هواپیماها سلاح ها را برای نیروهای حفاظتی تصفیه خانه بیجی منتقل می کنند.
به گفته این منبع امنیتی، طول موشکهای استریلا یک متر و ۷۰ سانتی متر است و وزن آن بالغ بر ۱۷ کیلوگرم است. سرعت پرتاب آن به ۵۷۰ متر در ثانیه می رسد. وزن کلاهک انفجاری آن فقط ۴ کیلوگرم است و هدف را از ۵۰۰ متری مورد اصابت قرار می دهد و تا ۵۲۰۰ متر می تواند برد داشته باشد و به گونه های مختلف یا از طریق اشخاص و یا با نصب بر روی ماشینهای پیشرفته می توان از آن استفاده کرد.

انتهای پیام/