تاریخ انتشار خبر: ۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۲۲:۱۰:۳۲
کد مطلب : 82941
رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان:

دانشکده علوم پزشکی آبادان نیاز به مشارکت عمومی دارد

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: این دانشکده برای کسب موفقیت نیاز به مشارکت عمومی دارد.

به گزارش  عصرآبادان، علیرضا آموزنده عصر امروز در همایش تقدیر از خیرین و فعالان عرصه سلامت در محل باشگاه گلستان با مهم خواندن موضوع مشارکت به ویژه در حوزه سلامت اظهار کرد: لازمه کسب موفقیت داشتن حس مشترک میان تمامی کارکنان در بخش‌های مختلف می‌باشد.

وی با اشاره به جهش خوب این دانشکده در حوزه سلامت اظهار کرد: اکنون ما وارد یک جهش و انقلاب در حوزه سلامت و آموزش به لحاظ رسمی شده‌ایم، دانشکده‌های ما یک به یک به کمک دوستان در حال شکل‌گیری است.

وی با بیان اینکه به زودی دانشکده علوم پزشکی آبادان به دانشگاه ارتقاء خواهد یافت، تصریح کرد: مدعی هستیم که می‌توانیم بهترین‌ها باشیم و برای تحقق این امر نیاز به برنامه ریزهای کلان، حلاجی مسائل، بحث و تبادل نظر و انتقال مطالب داریم.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان تاکید کرد: باید به دنبال اصلاح شاخص‌ها برای جبران فاصله‌ها باشیم.

آموزنده یادآور شد: همکاران ما در منطقه باید بدانند که هیچ ایده‌ای بدون تلاش و فکر محقق نمی‌شود، از این رو ضروریست تا حوزه آموزش ما به لحاظ کاری که انجام می‌دهد با حوزه محیطی ما با یکدیگر در ارتباط تنگاتنگی باشند تا ما تحقیقات در حوزه سلامت (<f< font=””>اچ. اس. آر) را به معنای واقعی داشته باشیم.

وی گفت: آثار این کار باید دیده شود، اگر برای طراحی برنامه‌ای هزینه کنیم به طور قطع برای اجرا هزینه کمتر خواهد بود.

وی از متولیان امر آموزش در حوزه سلامت خواست تا آموزش‌ها بر اساس نیاز سنجی‌ها به پیش برود.

وی افزود: هر چند که آموزش پرستاران مهم است اما مهم‌تر از آن آموزش عام است، بایستی استعداد‌هایمان را برای جذب منابع آماده کنیم.

وی با اشاره به نزدیک دانشکده علوم پزشکی آبادان به کشور عراق اظهار کرد: این دانشکده می‌تواند به عنوان یک قطب آموزشی در حوزه سلامت میان عراق و ایران باشد، برای انی منظور باید بسترهای لازم آموزشی و حتی درمانی را فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: در زمان حاضر بسیاری از این امور در حال انجام است و ما باید به این کار‌ها با استفاده از افراد کار بلد و دانش مناسب نظم و شکل دهیم.

به گفته وی برای رسیدن به اهداف و برنامه‌ها استفاده از عقل، اجماع و مشارکت همگانی الزامی است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیام روز جهانی بهداشت در سال جاری تحت عنوان «ایمنی غذا از مزرعه تا سفره» یادآور شد: بر اساس اعلام وزارت بهداشت و درمان «عزم ملی برای دسترسی عادلانه به خدمات سلامت» به عنوان شعار هفته سلامت امسال انتخاب شده است.

آموزنده گفت: یکی از برنامه‌های جدی دانشکده در سال جاری بحث پایگاه‌های حاشیه شهر است، بر این اساس بایستی افراد بتوانند در کمتر از ده دقیقه به تمامی خدمات بهداشتی دسترسی پیدا کنند. وی با اشاره به اینکه موضوع یاد شده در شعار امسال گنجانده شده افزود: رویکرد واقعی ما، تبدیل دانشکده علوم پزشکی آبادان به دانشگاه است و امید می‌رود تا در سال جاری این اتفاق مهم رخ دهد.

وی افزود: در سال ۹۰، تمامی فعالیتهای راهبری، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های مربوطه توسط ۵ شبکه به طورمستقل انجام می‌شد اما اکنون مدعی آنیم که در حال پیگیری برای تبدیل دانشکده به دانشگاه هستیم که این مهم به همت و همراهی تمامی دوستان میسر خواهد شد.

وی با اشاره به اعتبار ۸۰۰ میلیون تومانی دانشکده علوم پزشکی آبادان در سال ۹۲، اظهار کرد: میزان اعتبارات این دانشکده در سال گذشته به رقم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسید که برای آن آماده‌سازی‌ها در بدنه فنی و برنامه‌ریزی شکل گرفت.

آموزنده با اشاره به توان فنی این دانشکده برای جذب سه میلیارد تومان اعتبار تصریح کرد: برای این کار بایستی در وهله نخست زیرساخت‌های انسانی را رشد و ارتقاء دهیم.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: موضوع حائز اهمیت آنکه وقتی برنامه‌ای مصوب می‌شود باید آن حساسیت و جدیت در بحث بهداشت را برای اجرا بکار بگیریم.

آموزنده افزود: اگر قرار است موردی برای حوزه بهداشت و یا در حوزه غذا و دارو مصوب شود باید بدنه دانشکده علوم پزشکی و شبکه‌های بهداشت توانایی و حساسیت انجام کار را داشته باشند، اینکه ابزار را تهیه کنیم اما در راه و روش دچار مشکل باشیم راهی از پیش نمی‌بریم.

منبع: فارس