تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۷:۳۹
کد مطلب : 63361

دردسرهای کارت‌های بازرگانی یکبارمصرف

مدیرکل فناوری و اطلاعات گمرک تهران با تأکید براینکه کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف مشکلات بسیاری را برای گمرک به همراه داشته است، گفت: از زمان راه اندازی سیستم جامع گمرکی ۱۲۰ درصد رشد در درآمدهای گمرک رخ داده است.

تسنیم: علی بعیدی مفردنیا مدیرکل فناوری و اطلاعات گمرک تهران در جمع خبرنگاران در تشریح اقدامات اخیر گمرک در حوزه تجارت فرامرزی اظهار داشت: مأموریت گمرک طی ۵۰ سال اخیر تغییر یافته و همچنین انتظار از گمرک نیز دیگر درآمدزایی نیست بلکه صیانت از جامعه می‌باشد.وی با تأکید براینکه ۴۵ قانون حاکم بر گمرک وجود دارد تصریح کرد: گمرک از ۱۵ کنوانسیون بین المللی، ۱۲ رویه گمرکی و ۱۵ نوع عوارض پیروی می‌کند؛ همچنین سازمان‌هایی که مجوز قانونی برای ترخیص کالا می‌دهند که گمرک به آنها مرتبط است ۲۲ سازمان می‌باشد.

مدیرکل فناوری و اطلاعات گمرک تهران ضمن اشاره به رتبه ایران در سال ۲۰۱۲ در بخش تجارت فرامرزی فضای کسب و کار، گفت: ایران از بین ۱۸۳ کشور در بخش تجارت فرامرزی رتبه ۱۵۳ را دارد.

بعیدی در ادامه با انتقاد از وضعیت کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف گفت: عملاً بسیاری از این کارت‌ها بلامحل است و گمرک باید پنجره تجارت خود را جلو ببرد.

وی در بخش دیگری گفت: براساس اعلام کتبی کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد گمرک درسال ۸۳ جزو ۵ کشور برتر بین ۸۵ کشور در دنیا بود که موفق به پیاده سازی سیستم آسی کودا شده بود.

مدیرکل فناوری و اطلاعات گمرک تهران با بیان اینکه ظرفیت تجاری گمرک ۴ هزار نوع کالای صادراتی است افزود: اما با این وجود هم اکنون ۱۹۰۰ کالای صادراتی در گمرک مورد مبادله قرار می‌گیرد کما اینکه از ظرفیت ۱۰۰ میلیارد دلاری صادرات تنها ۴۰ میلیادر انجام می‌شود.

بعیدی همچنین به کوتاه شدن زمان ترخیص کالا از گمرک با استفاده از سامانه جامع گمرکی اشاره کرد و گفت: میان زمان ترخیص قبلاً ۲۶ روز بود که الآن به ۳ روز کاهش یافته است هزینه یک روز خوابیدن کالا در گمرک معادل یک درصد ارزش کل آن کالاست با توجه به کاهش زمان ترخیص ۲۸۰ هزار میلیارد صرفه جویی در گمرک حاصل شده است.

وی همچنین گفت: پراکندگی گمرکات مشکلاتی را به همراه داشته که یکی از آنها نبود ساده‌ترین زیرساخت‌ها در ۱۵۰ گمرک مرزی کشور می‌باشد.

مدیرکل فناوری و اطلاعات گمرک تهران اضافه کرد: سامانه جامع گمرک نوین اگر قرار بود اجرا شود ۷ سال زمان می‌برد کما اینکه اجرای این سامانه هزینه‌های بالایی هم داشت ولی ما با کمتر از ۵ درصد هزینه آن طرح پنجره تجارت فرامرزی را اجرایی کردیم.

بعیدی با تأکید براینکه به جز گمرک هیچ سازمان دیگری نمی‌تواند تجارت فرامرزی را اجرا کند، افزود: سامانه جامع گمرکی در راستای پنجره تجارت فرامرزی کار خود را آغاز کرده است؛ هم اکنون دروازه مشترک مرزی با آذربایجان آغاز شده و پیش از آن نیز با ترکیه این کار را آغاز کرده‌بودیم.

وی همچنین گفت: ۴ روز قبل از وصول کالا از طریق سامانه جامع گمرکی اطلاعات به گمرک می‌رسد در این حالت قبل از اینکه بار به گمرک برسد ما در جریان تعداد بارنامه آن کشتی یا هواپیما قرار می‌گیریم.

مدیرکل فناوری و اطلاعات گمرک تهران اضافه کرد: قبلاً قبض انبار کاغذی ۴ الی ۱۰ روز تخلیه کالا به گمرک می‌رسید اما به صورت کاملا الکترونیکی مرتبط به سامانه است و اطلاعات کالا قبل از تخلیه به گمرک می‌رسد عملا ورود و خروج کالا در گمرک در کنترل کامل قرار گرفته است.

بعیدی با اشاره به درج اطلاعات ارزش کالا بر روی پرتال گمرک تصریح کرد: سامانه ipm توسط سازمان جهانی گمرک با مشارکت شرکت های تولیدی در سراسر جهان جهت شناسایی کلای تقلبی از برندهای اصلی و جلوگیری از عرضه و ترخیص این کالاها در گمرک کشورهای عضو سازمان جهانی گمرک فراهم شده است و ایران نیز به این سامانه متصل می‌باشد از طریق این سامانه امکان تشخیص کالای تقلبی فراهم شده است.

وی با تأکید براینکه از زمان راه‌اندازی سیستم جامع گمرکی ۱۲۰ درصد رشد در درآمدهای گمرک رخ داده است، افزود: میانگین زمان اعلام وصول در گذشته ۴۵ روز بود که بعد از اجرایی‌شدن این سامانه به ۴ روز کاهش یافته است.

مدیرکل فناوری و اطلاعات گمرک تهران ادامه داد: همچنین میانگین تشریفات گمرکی در صادرات از ۷ روز به یک روز کاهش یافته است؛ پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۱۵ در بدبینانه ترین حالت رتبه گمرک در جهان به ۷۳ و در حالت عادی به ۶۳ برسد.