تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , مهر, ۱۳۹۵ | ۲۳:۱۸:۱۵
کد مطلب : 125114
در البرز؛

دستگیری جاعل ۴۰ میلیاردی چک های سفید امضا

فرمانده انتظامی استان از انهدام باند جاعلان چک های سفید امضا که با فروش چک های جعلی به افراد بازاری اقدام به ۴۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بودند، خبر داد.

چک بانکی دستگیری جاعل 40 میلیاردی چک های سفید امضا

سردار کامرانی صالح در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس با اعلام این خبر گفت : در پی دریافت یک فقره پرونده از دادسرای شهرستان ملارد و شکایت فردی مبنی بر جعل و کلاهبرداری به دادسرای کرج ، پرونده جهت بررسی موضوع به پلیس آگاهی استان ارجاع شد.

 

وی گفت : در تحقیقات مقدماتی ماموران، شاکی به پلیس آگاهی دعوت و اظهار داشت که در سال ۹۲ مدارکش مفقود شده و فقدان آنها را به مراجع مربوطه اعلام کرده است ، اما به تازگی متوجه شده است که با مشخصات وی تعداد زیادی دسته چک از بانک های متعدد توسط افراد جاعل با مشخصات او و عکس جاعلان صادر شده است.

 

سردار کامرانی صالح بیان داشت : به گفته شاکی ، بدون اینکه درحساب ها ریالی موجودی وجود داشته باشد چک های زیادی دست افراد بازاری در حال گردش است و زمانی که سر رسید چک ها فرا می رسد ، با توجه به خالی بودن حساب ها ، چک ها برگشت خورده که منجر به شکایت های متعددی از شاکی پرونده به مراجع قضائی شده است که تحت رسیدگی می باشد.

 

فرمانده انتظامی استان با بیان اینکه به لحاظ اهمیت موضوع و احتمال باندی بودن جرم و اخلال در نظام پولی کشور ، پرونده حهت رسیدگی ویژه تحویل اداره عملیات پلیس آگاهی شد، بیان داشت: در ابتدا دو تیم اطلاعاتی و عملیاتی با به کار گیری تمامی امکانات وسیستم های اطلاعاتی جهت بررسی ادعای شاکی ، وارد عمل شدند.

 

سردار کامرانی صالح افزود : پس از استعلام از مراجع قضائی در خصوص مفقود شدن مدارک شاکی و احراز صحت وسقم اظهارات شاکی ، از بانک هایی که با نام وی، توسط جاعل دسته چک دریافت شده بود استعلام صورت گرفت که مشخص شد از اکثر بانک های شهرستان کرج دسته چک با این نام دریافت شده است که به خاطر نداشتن موجودی کافی ۳۰۰ فقره چک به مبلغ ۴۰ میلیارد ریال تا کنون ، برگشت خورده است.

 

وی گفت : از آن جایی که فرد جاعل و افتتاح کننده حساب در مدارک ارائه شده به بانک ها از مدارک جعلی استفاده کرده بود و هیچ گونه ردی از خود به جای نگذاشته بود ، شناسایی جاعل را با مشکل مواجه می کرد که با تلاش های شبانه روزی و اقدامات اطلاعاتی گسترده ماموران ، رد فرد سابقه داری به نام (ع –ت )در چک ها به دست آمد.

 

سردار کامرانی صالح اظهار کرد : با بررسی سیستم اطلاعات افراد ، مشخصات متهم وعکس وی باعکس روی مدارک شاکی مطابقت داده شد و با انجام اقدامات گسترده فنی و اطلاعاتی در نهایت آدرس متهم در شهرک اندیشه شناسایی شد.

 

این مقام انتظامی گفت : با هماهنگی مقام قضائی در یک عملیات غافلگیرانه متهم دستگیر و در بازرسی از منزل وی تعداد ۳۵ فقره چک سفید امضاء کشف و به همراه متهم به پلیس آگاهی منتقل شد.

 

سردار کامرانی صالح تصریح کرد : متهم در بازجویی های ماموران، ابتدا از وجود هرگونه کلاهبرداری اظهار بی اطلاعی کرد اما با توجه به اسناد و مدارک موجود لب به اعتراف گشود و به جرم خود مبنی بر جعل شناسنامه شاکی و سپس چسباندن عکس خود و دریافت کارت ملی و افتتاح حساب با مدارک جعلی و گرفتن دسته چک های متعدد از بانک های مختلف شهرستان کرج اعتراف کرد.

 

فرمانده انتظامی استان در ادامه بابیان اینکه متهم در اعترافات خود به همکاری دو نفر دیگر در این رابطه اشاره کرد و گفت: چکها را به صورت سفید امضاء به این دو نفر تحویل داده و آنها نیز چک ها را به مبلغ ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان به متقاضیان فروخته اند.

 

وی خاطرنشان کرد : با راهنمایی متهم دستگیر شده ، مخفیگاه دو متهم دیگر در شهرستان ساوجبلاغ شناسایی و پس از دریافت نیابت قضائی ، نامبردگان در دو عملیات جداگانه دستگیر و درتحقیقات اولیه منکر خرید چک جعلی شدند ، ولی در مواجهه با متهم اصلی و فروشنده چک های جعلی به ناچار لب به اعتراف گشودند و اقرار کردند که از سال ۹۲ با متهم آشنا شده و حدودا ۶۰ فقره چک سفید امضاء از وی خریداری و در بازار خرج کرده اند.

 

سردار کامرانی صالح افزود : با توجه به فروش چک های سفید امضاء در بازار و نداشتن هیچ آدرس و مشخصات قبلی از افرادی که از بابت این چک ها متضرر شده اند قاضی دستور چاپ خبر را از طریق رسانه های جمعی صادر کرده است تا افراد مالباخته که چک هایی با عنوان “فتح الله سعیدی عیشی” (شاکی پرونده) در دست دارند جهت طرح شکایت به پلیس آگاهی استان البرز مراجعه تا  سایر افراد کلاهبردار نیز شناسایی و دستگیر شوند.

 

فرمانده انتظامی استان البرز گفت : تا کنون ۳۲ نفر از کسانی که از بابت برگشت چک ها بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال متضرر شده اند شناسایی شده اند و تلاش برای شناسایی سایر مالباختگان ادامه دارد.

 

گفتنی است ، هر سه متهم دستگیر شده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شده و از آن جا روانه زندان شدند.