تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۴:۱۲:۵۴
کد مطلب : 96347

دعای روز سوم ماه مبارک رمضان

خدایا مرا هوشیاری و بیداری در طاعتت عطا و از سفاهت و جهالت مصون بدار…

اللّهمَّ ارزُقنی فیهِ الذّّهنَ وَ التَّنبیهَ
وَ باعِدنی فیهِ مِنَ السَّفاهَهٍ وَالتَّمویهِ
واجعَل لی نصیباً مِن کُلِّ خَیرٍ تُنزِلُ فیهِ
بجُودِکَ یا اَجوَدَ الاَجوَدینَ
خدایا در این روز مرا هوشیاری و بیداری در طاعتت نصیب فرما
و از سفاهت و جهالت و کار باطل دور نما
و از هر خیری که در این روز نازل می فرمایی مرا نصیب بخش
به امید جود و کرمت ای بخشنده ترین بخشندگان

شرح مختصری بر دعای روز سوم رمضان
دوری از جهالت و کارهای باطل و بهره مندی از خیر و برکات این روز را در دعای روز سوم ماه مبارک رمضان از خداوند متعال خواستاریم .

دوری از جهالت و سفاهت
در لغت نامه دهخدا “سفیه” نادان، کم عقل و بی خرد معنی شده است .
طبیعی است که انسان جاهل و نادان هرگز نمی تواند درست فکر و زندگی کند و همین امر نیز سعادت دنیوی و اخروی وی را به مخاطره می اندازد .
وَلاَ تُؤْتُواْ السُّفَهَاء أَمْوَالَکُمُ الَّتِی جَعَلَ اللّهُ لَکُمْ قِیَامًا وَارْزُقُوهُمْ فِیهَا وَاکْسُوهُمْ وَقُولُواْ لَهُمْ قَوْلًا مَّعْرُوفًا؛ اموال خود را که خداوند آن را وسیله قوام [زندگى] شما قرار داده به سفیهان مدهید و[لى] از [عواید] آن به ایشان بخورانید و آنان را پوشاک دهید و با آنان سخنى پسندیده بگویید .( سوره نساء، آیه ۵)
هوشیاری و تدبر ویژگی یک مسلمان واقعی و دوری و از جهالت و سفاهت ضرورتی مهم و انکارناپذیر است .
قَالَ الْمَلأُ الَّذِینَ کَفَرُواْ مِن قَوْمِهِ إِنَّا لَنَرَاکَ فِی سَفَاهَهٍ وِإِنَّا لَنَظُنُّکَ مِنَ الْکَاذِبِینَ . سران قومش که کافر بودند گفتند در حقیقت ما تو را در [نوعى] سفاهت مى‏بینیم و جدا تو را از دروغگویان مى‏پنداریم .(سوره اعراف، آیه ۶۶)
وَمَن یَرْغَبُ عَن مِّلَّهِ إِبْرَاهِیمَ إِلاَّ مَن سَفِهَ نَفْسَهُ وَلَقَدِ اصْطَفَیْنَاهُ فِی الدُّنْیَا وَإِنَّهُ فِی الآخِرَهِ لَمِنَ الصَّالِحِینَ . و چه کسى جز آنکه به سبک‏مغزى گراید از آیین ابراهیم روى برمى‏تابد و ما او را در این دنیا برگزیدیم و البته در آخرت [نیز] از شایستگان خواهد بود .(سوره بقره، آیه ۱۳۰)

دعای روز سوم ماه مبارک رمضان

بهره مندی از خیرات و برکات
اینکه ما انسانها در هر موقعیت و جایگاهی که هستیم توفیق بهره‌مندی از خیرات و برکات را به واسطه اعمال و رفتار خود داشته باشیم، سعادتی سرنوشت ساز است که می بایست برای آن تلاش کرد و از خداوند نیز کمک بخواهیم.
همه بخوبی می دانیم که خداوند انسانهای نیک سرشتی را که همواره درپی اعمال شایسته بوده و برای دوری از گناه و زشتی دوری می کنند از خیرات و برکات دنیوی و اخروی بسیاری برخوردار می کند.
در قرآن کریم آمده است: وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُواْ وَاتَّقَواْ لَفَتَحْنَا عَلَیْهِم بَرَکَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَالأَرْضِ وَلَکِن کَذَّبُواْ فَأَخَذْنَاهُم بِمَا کَانُواْ یَکْسِبُونَ . و اگر مردم شهرها ایمان آورده و به تقوا گراییده بودند قطعا برکاتى از آسمان و زمین برایشان مى‏گشودیم ولى تکذیب کردند پس به [کیفر] دستاوردشان [گریبان] آنان را گرفتیم . (سوره اعراف ، آیه ۹۶)