تاریخ انتشار خبر: ۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۹:۲۵:۵۹
کد مطلب : 27042

دلیل اصلی گرانی دلار آزاد

طهماسب مظاهری توقف ارز پتروشیمی‌ها طی هفته‌های اخیر را علت اصلی گرانی این روزهای دلار عنوان کرد و با تاکید براینکه بانک مرکزی نباید برای دلار نرخ تعیین کند، گفت: معوقات بانکی بیش از ۶ برابر دریافتی ایران در توافق ژنو است.

 به گزارش عصر آبادان –  طهماسب مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی با حضور در برنامه پایش (شامگاه یکشنبه هفتم اردیبهشت ماه) در پاسخ به علت گرانی دلار طی روزهای اخیر، اظهار داشت: از جمله دلایل اصلی گرانی دلار در روزهای اخیر توقف ارز پتروشیمی ها و عدم ورود آنها به بازار است.

وی در همین ارتباط با تاکید براینکه بانک مرکزی نباید برای بازار ارز نرخ تعیین کند، تصریح کرد: نرخ ارز باید در بازار تعیین شود و بانک مرکزی تنها باید مدیریت نوسانات را برعهده داشته باشد.

این گزارش حاکی است، یک مقام مسئول تاکید کرده بود که تب بازار ارز با ورود دلارهای پتروشیمی ها می خوابد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت دلار طی روزهای اخیر، توقف عرضه ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به بازار بوده که البته مشکل از دو روز قبل حل شده است، گفت: آرامش به‌زودی به بازار ارز برمی‌گردد.

وی افزود: طی هفته‌های اخیر به‌علت مسایلی که در مسیر صادرات محصولات پتروشیمی به وجود آمده بود عملاً صادرات با وقفه مواجه شده بود و پیرو آن تزریق ارز حاصل از صادرات هم به بازار متوقف بود و همین توقف تعادل میان عرضه و تقاضا را بر هم زد و باعث افزایش قیمت ارز در بازار شد.

طهماسب مظاهری، رئیس کل اسبق بانک مرکزی کل کشور در ادامه این گفت‌وگو، کاهش عرضه و تقاضا را از عوامل مهم در افزایش نرخ ارز در کشور عنوان کرد و افزود: برخلاف سایر کلاهای دیگر هر زمان که تقاضا برای ارز بالا برود به تبع آن دچار افزایش قیمت نیز خواهد شد.

وی با اشاره به نقش بانک مرکزی در کنترل بازار ارز اظهار کرد: بانک مرکزی باید بتواند با هدف گذاری و تعیین یک قیمت مناسب جلوی نوسانات بازار ارز را بگیرد و نباید برای تامین کسری بودجه دولت نرخ ارز را افزایش دهد زیرا این کار از اساس اشتباه است.

* حداکثر نوسان دلار ۳۰۰۰ تومانی “۵۰ تومان” است

رئیس کل اسبق بانک مرکزی کل کشور تصریح کرد: براساس قانون و ظوابط برنامه پنج ساله دولت نباید برای تامین بودجه خود از افزایش نرخ ارز استفاده کند در عین حال بانک مرکزی باید بتواند از تولیدکنندگان و صادرکنندگان فعال و کارآمد در برابر تورم داخلی و خارجی حمایت کند.این مسئله جز اصول سیاست اقتصادی از دوران بعد از جنگ تحمیلی بوده است.

مظاهری با بیان اینکه، دولت ابزار تغییر نرخ ارز را در اختیار دارد گفت: دولت تدبیر و امید برخلاف دولت پیشین اعلام کرده است که در این خصوص در کار بانک مرکزی دخالت نخواهد کرد. دولت خیلی راحت می تواند بازار ارز را کنترل کند ، دولت حق ندارد برای تامین بودجه نرخ ارز را بالا ببرد. قاعدتاً اگر نرخ ارز سه هزار تومان باشد حداکثر نوسان منطقی نرخ ارز فقط ۵۰ تومان است.

* معوقات بانکی ۳ برابر بالاتر از مرز بحران/ معوقات بیش از ۶ برابر دریافتی ایران در توافق نامه ژنو است

طهماسب مظاهری در برنامه پایش شب گذشته که به موضوع نظارت بر بانک‌ها اختصاص داشت، اعلام کرد: معوقات بانکی ۳ برابر بالاتر از مرز بحران رسیده و اگر بانک مرکزی بخواهد می‌تواند مدیران بانک‌ها را به خط کند و جلوی قانون شکنی‌ها و خلاف کاری بانک‌ها را بگیرد.

مظاهری ادامه داد: کار سالم و بدون رانت ، سود ۲۵ درصد و بالاتر ندارد و مؤسساتی که چنین سودهایی می‌دهند یا در کار رانت و قاچاق هستند و یا به دام نزول خواری افتاده‌اند.

در پایان برنامه مظاهری تاکید کرد اگر جای رئیس کل فعلی بانک مرکزی بود، طومار شرکت‌های وابسته به بانک‌ها را می‌پیچیدم.

منبع: تسنیم