تاریخ انتشار خبر: ۱ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۷:۲۸
کد مطلب : 36432
چشم خردلی:

دل آبادان را نسوزانید …

در تغییر نگاه مدیران ضعیف که با عملکرد خود ، سازمان ها را به بن بست می رسانند. این گونه مدیران زاویه نگاهشان محدود و انحصاری است.

مدیریت در لغت به معنی اداره کردن (یک سازمان) است ولی امروزه با پیشرفتهای سریع سازمانهای انسانی که بر اثر گسترش تمدن و آشکار شدن نیازها به وجود آمده اند مدیریت به معنای هدایت کردن یا به کارگیری مجموعه ای از آگاهیها شکل یافته است که بوسیله آنها فرد با ایجاد هماهنگی در سازمان بازدهی آن را افزایش می دهد .

به گزارش عصر آبادان ؛ به نقل از ضیاءالدین، می توان برای دیدن هر چیزی در عالم بی نهایت، مثل اثر انگشت، به تعداد انسان ها که بوده اند، هستند و می آیند، به دنیا نگاه کرد. خداوند برای چشم و دل از اثر انگشت هم فراتر رفته و لطفش را در بی نهایت به مخلوق ارزانی کرده و اختیار چگونه دیدن را هم به انسان سپرده است. کافیست انسان، فقط جای ایستادن را کمی تغییر دهد. هر جایی از زمان و مکان که بایستیم، در هر زاویه ای که قرار بگیریم، نگاهمان تغییر خواهد کرد، فقط کافی است که بدانیم کجا ایستاده ایم. روانشناسان برای تغییر در ذهنیت بیماران، گاهی با چنین منطقی، بیمار را درمان می کنند. از نگاه یک بعدی او، نگاه دیگری می سازند. این منطق درعلم مدیریت هم می تواند مفید فایده باشد؛

خصوصا در تغییر نگاه مدیران ضعیف که با عملکرد خود ، سازمان ها را به بن بست می رسانند. این گونه مدیران زاویه نگاهشان محدود و انحصاری است. از هزاران نگاهی که به عالم وجود دارد، یکی را پسندیده و همانجا ایستاده اند؛ سال ها درجا زده اند، زمان برای آن ها مرده است، مکان برایشان همان ساعت ذوب شده در چنبره نادانی هاست. این قبیل افراد یک روز بنا به دلیلی درست یا نادرست مدیر شده اند. حالا برای حفظ موقعیت، ثابت می مانند و به اصطلاح مغزشان “کپ” کرده است . این گونه مدیران با تغییر و تحول مخالفند، بعضا حتی در خانه هم با جابه جا کردن وسایل منزل مخالفت می کنند. او معنای (دل افزاری) را هرگز نفهمیده است، از نرم افزاری هم چیزی نمی داند، حداکثر دانش او در سخت افزاری است. وضعیت مدیران در آبادان تقریبا شبیه به این وضعیت است . کافیست نگاهی کوتاه به اظهار نظر این مدیران چه (منتخب و چه منصوب ) بعد از آتش سوزی در ساختمان تجاری کادوس ۴بیندازیم تا به عمق این فاجعه مدیریتی بیشتر پی ببریم. ظاهرا این حضرات فکر می کنند تازه به این شهر وارد شده اند و تا کنون هیچگونه مسئولیتی به عهده نداشتند و مدام سعی می کنند از خود و دستگاه تحت امر سلب مسوولیت نموده و توپ را در زمین دیگری بیندازند. از اظهار نظر عجولانه فرماندار تا ماست مالی کردن برخی از اعضای شورای شهر. به هر صورت آقایان باید سعی نمایند از خود حساب بکشند و اگر به ناحق سمتی را اشغال نموده اند با شجاعت کنار روند و عرصه را برای مدیرانی کارآمدتر باز نمایند. همه ی ما مسئوول هستیم. لذا :

۱- سازمان نظام مهندسی مسئول است. زیرا بنا به شواهد فراوان دچار باند بازی گردیده و به جای نظارت دقیق بر ساخت و سازها به فکر حفظ موقعیت خود به هر شیوه ای می باشد و هر از چندگاهی شاهد کج شدن سازه ها و یا ریزش ساختمان ها می باشیم.
۲- صدا و سیمای محلی مسئول است، زیرا برنامه ی کاربردی انتقادی تولید ننموده و در زمینه نقد مدیریت ناکارآمد در میزگرد ها دچار تعارفات گردیده و مشکلات را آن گونه که هست به خاطر عدم تکدر خاطر دستگاه هاخصوصا آنهایی که بعضا نقش اسپانسر در برنامه ها را دارند منعکس نمی نمایند.

۳- شهرداری آبادان مسئول است. زیرا با فروختن تراکم در کوچه های تنگ عملا باعث بروز مشکلاتی برای شهروندان گردیده به نحوی که اگر از این دست حوادث در این مکانهای تنگ بوقوع بپیوندد باز هم شاهد اندوه مردم بینوا خواهیم بود.

۴- فرماندار ویژه آبادان مسئول است. زیرا از دستگاه های اجرایی بازدید میدانی به عمل نیاورده تا از کمبودهای آنان مطلع و آنان را مرتفع نماید و هم اینک و بعد از این حادثه اعلام رسانه ای نموده که از دستگاه های ارائه خدمات عمومی بازدید خواهد نمود و به نوعی نوشدارو پس از مرگ سهراب خواهد بود.

۵- نمایندگان آبادان در مجلس شورای اسلامی …..

۶- اعضای محترم شورای شهر …..

۷- ….

کاملا واضح است که یک مدیر قوی و کارآمد بسیار بهتر از مدیر ضعیف و بی کفایت است .همه ی ما می توانیم به خوبی یک مدیر قوی را از یک مدیر ضعیف تشخیص دهیم، اما مسئله این است که گاهی یک مدیر ضعیف نقش آدم قوی و کارامد را بازی می کند و اطرافیان را گول می زند. اما با نگاه دقیق به باورهای آنها به عنوان مدیر قدرتمند می توان تشخیص داد که باورها و رفتارهای آنان خطر ناک و مخرب است. رفتارهایی که می تواند به از بین رفتن آن سازمان منجر شود. پس بیاییم قدر این مردم را بدانیم و صادقانه به آنان خدمت کنیم.

چشم خردلی/

 

 1. بــِچه آبـــُـدان می‌گه:

  دل ما سوخت برادر … دل ما سوخت …

 2. محمد می‌گه:

  با سلام و سپاس از مطلب زیبای شما
  اما ما مدیران بسیار ضعیفتر داریم که متاسفانه حمایتهای سیاسی غی توجه پذیر در پشت انهاست و متاسفانه تا کنون هفت سال است که در ابادان همچنان مدیر هستن
  بنده کارمند اداره بنادر و دریانوردی هستم

 3. ملانصرالدین می‌گه:

  تاموقعی که طایفه بازی تواین شهر وجودداره وضع همینه ازانتخابات مجلس وشورای شهرگرفته تانصب وعزل مدیران ادارات وحتی مدارس آقایان این شهر سیاست زدست پراز زدوبنده از پیمانکاری جمع آوری زباله ها ی شهرگرفته تاریاست دانشگاهها وادارات شهرداری که محل تقسیم غنایم پیمانکاریهاست باکمک بچه های خدوم شورای شهر ،پالایشگاه که اصلاکاری بامردم این شهرنداره وکلا همون سیستم انگلیسی قبلوداره ومخصوص خودشه وهیچ گونه مسولیتی درقبال مسایل شهری نداره،منطقه آزاد که میدانی شده برای چپاول بعضی ازعزیزان نماینده وبچه سوسولای از خارج استان تحمیل شده وچندتاتاجر،بیمارستانهای خراب وبدون نظارت محل قتل عام جیب وجون مردمند،بازاریانی که خون مردم روتوشیشه میکنند وهرطوری دلشان بخواهد جنس میفروشنداز بقالی سرکوچه بگیر تا بازارچه صفا ولباس فروشی های امیری وته لنجی ها،اداره آموزش وپرورشی عملابرشکسته باراندمان آموزشی بسیارضعیف،تیم صنعت نفت افتاده به لیگ دسته یک بااون ولخرجیهاش،جاده های خراب بیکاری جوانان آبادانی، و………..دلمان سوخت مثل سوختن صبوردرتنور

 4. بندری می‌گه:

  در زمان فرماندار وقت سید خلف موسوی یک روز گرم تابستان ساعت ۶ عصر در خیابان اروسیه شاهد یک صف ۱۰ نفره شدم که بر روی زمین و در افتاب نشسته اند و علت را جویا شدم و فهمیدم اینها قرار است تا فردا در صف بنشینند تا نوبت پلیس بعلاوه ۱۰ به انها داده شودتا کارشان راه بیفتد . به فرماندار زنگ زدم و قضیه را برایش تعریف کردم و از او خواستم که همان موقع بیاید و این صحنه دردناک را ببیند . پرسید چطور میشود این مشکل را حل کرد پاسخ دادم چند مجوز به افراد واجد شرایط بدهید تا این کار از انحصار یکنفر خارج شود . چندی بعد شاهد راه افتادن چند مرکز در ابادان بودیم . یعنی به همین راحتی اگر مسولین همت کنند و در شهر چرخی بزنند میتوانند از نزدیک مشکلات را لمس و انها را مرتفع نمایند.

 5. شعبون برادر رمضون می‌گه:

  الحق که دقیق اشاره فرمودید . دستتان درد نکند و باید نقد دستگاههای ضعیف بدون رودربایستی در دستور کار رسانه ها قرار گیرد.