تاریخ انتشار خبر: ۹ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۰۱:۳۷:۲۱
کد مطلب : 19292
گزارش عصر آبادان از وضعیت سفره خانه های آبادان/

دود غلیظ قلیان های ممنوعه وسکوت معنادار مسئولان!/ فحشا ، زیر پوست سفره خانه های آبادان!

عمده ی خطری که متوجه مراجعین به این سفره خانه هاست فحشا است.چرا که مراجعه مکرر و مواجهه روزانه دختران و پسران جوان به مرور موجب ایجاد ارتباطات ناسالم و و نافرجام شده و می تواند مفسده های تیمی و گروهی را نیز در پی داشته باشد که از نمونه های آن می توان به دستگیری ۲۹ دختر و پسر در پارتی یکی از سفره خانه های آبادان در سال گذشته و اعتراف اغلب آنها به شروع ارتباط در این سفره خانه ها اشاره کرد.

sofrehkhaneha

عصر آبادان- غروب که می شود و در مناطق پر رفت و آمد آبادان پرسه می زنی با صحنه هایی مواجه می شوی که فقط می توان آنها را در فیلم های فارسی قبل از انقلاب دید.

1378558733_2187617_2roozi

با این تفاوت که دیگر از سبیل های چرب جوانان و لُنگ های در گردن شان خبری نیست و به جایش صورت های بزک و ابروهای تاتو شده می بینی.

جوان های رعنایی که وقتی از سفره خانه ها بیرون می زنند حال راه رفتن ندارند و رمقی برای زانوان شان نیست و انگار در عالم دیگری به سر می برند.

در شلوغی جمعیت و رفت و آمدها یک چیزی بیش از همه مشام عابرین را می نوازد و آن هم دود غلیظی است با مزه های مختلف ! که با باز و بسته شدن درب سفره خانه ها به بیرون منتشر می شود.

همین موضوع بهانه ای شد تا به فکر تهیه گزارشی از وضعیت سفره خانه های آبادان بیفتیم و به این حس کنجکاوانه مان پاسخ دهیم که در زیر پوست این سفره خانه ها چه خبر است؟

fffc3165-4ea6-8535-31ed-7b9aa5102e06_3

به گزارش عصر آبادان بیش از ۴۰ سفره خانه در شهر آبادان مشغول به فعالیت اند که همگی با مجوز قانونی راه اندازی شده اند.

برخی از این سفره خانه ها در منطقه هایی مانند امیری و ته لنجی، روزانه حدود ۲۰۰۰ نفر مراجعه کننده دارند و روز به روز به آمار مراجعین آنها افزوده می شود.

گزارش ما نشان داد جاذبه این سفره خانه ها به تنهایی عرضه مواد غذایی و خوراکی نیست بلکه داستان چیز دیگری است.

حضور توأمان بانوان و آقایان (که بیشتر مجرد هستند) یکی از جذابیت های این سفره خانه ها برای مراجعین است. آنها در محیطی کاملاً آرام و بدون دردسر می توانند ساعت ها در کنار هم در سفره خانه بنشینند و با سرو قلیان و غذا لحظاتی را خوش بگذرانند.

ضمن اینکه شنیده شده در برخی از آنها تخلفاتی رخ می دهد که از چشم و گوش مسئولان امر پنهان می ماند. مانند عرضه مواد مخدر و مسکرات که نظارت جدی تر بر آنها را ضرورت می بخشد.

عدم استقبال خانواده ها از سفره خانه ها دلیل محکمی است که نشان می دهد والدین عمدتاً نسبت به خطرات این اماکن واقف اند و از قرار گرفتن فرزندان شان در این فضا به شدت پرهیز می کنند. اما متاسفانه هجوم جوانان دختر و پسر آبادانی به صورت تیمی و گروهی به این قلیان سراها شایع شده است.

ضمن اینکه ظواهر امر نشان می دهد راه برخورد با این مراکز از گذشته پیچیده تر شده و دلیلش هم این است انگار برخی از مسئولان از این مراکز حمایت می کنند. چرا که گفته می شود سود این کار آنقدر هنگفت بوده که برخی را وسوسه به سرمایه گذاری در این زمینه کرده و به همین جهت آنها نه تنها به عواقب این کارشان توجهی ندارند بلکه اگر مانعی هم بر سر راهشان به وجود آید با اهرم های موجودشان می توانند به آسانی خود را عبور دهند.

جالب اینکه علیرغم ابلاغ قانون منع استعمال قلیان در اماکن عمومی و مجوزی که نیروی انتظامی برای برخورد با این پدیده دارد اما عملاً آنچه مشاهده می شود استفاده بدون واهمه سفره خانه های آبادان از قلیان است که سوالات زیادی را در ذهن مردم به وجود آورده است.

عمده ی خطری که متوجه مراجعین به این سفره خانه هاست فحشا است.چرا که مراجعه مکرر و مواجهه روزانه دختران و پسران جوان به مرور موجب ایجاد ارتباطات ناسالم و و نافرجام شده و می تواند مفسده های تیمی و گروهی را نیز در پی داشته باشد که از نمونه های آن می توان به دستگیری ۲۹ دختر و پسر در پارتی یکی از سفره خانه های آبادان در سال گذشته و اعتراف اغلب آنها به شروع ارتباط در این سفره خانه ها اشاره کرد.

گرچه گفته می شود مجمع امور صنفی و شخص رئیس آن با این شیوه مدیریت سفره خانه ها در آبادان مخالف است وبارها تذکرات لازم را داده است اما به نظر می رسد این موضوع ابعاد دیگری دارد که ساماندهی آن به تنهایی از عهده ی یک اداره بر نمی آید.

انتظار می رود با این شرایط که امکان جمع آوری این مراکز تقریباً غیر ممکن شده لااقل مسئولان و مراجع ذیصلاح  چاره ای بیندیشند تا سفره خانه های آبادان به شکل مناسب تری از آنچه امروز بر آنها حاکم شده ، مدیریت شوند تا از فضای مخرب و خطرناک امروزی دور شوند.

به نظر می رسد ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر آبادان در قبال این پدیده ی شوم اجتماعی مسئول است و چاره اندیشی همه جانبه ی دستگاه های مرتبط فرهنگی – مذهبی و امنیتی برای حل این موضوع که چیزی کمتر از یک بحران ندارد ضرورت افزون تری نسبت به سایر مشکلات موجود دارد.

گزارش از: منتظری- عصر آبادان

 1. ناشناس می‌گه:

  از خرمشهر یاد بگیرید

 2. ناشناس می‌گه:

  از خرمشهر یاد بگیرید به خاطر جوناش با قلیونیا چکار کرد

 3. ناشناس می‌گه:

  از خرمشهر یاد بگیرید به خطر جوناش با قلیونیا چکار کرد

 4. علی می‌گه:

  درد درجای دیگر باید شناسایی شود این افراد خود ذی نفع هستندو دست اندرکاران فرهنگی واجتماعی وسیاسی شهر ما در خواب غفلت و جهالت قرون وسطی ای سپری میکنند وفرهنگ دینی وملی غنی ما را لکه دار کردند

 5. آشنا می‌گه:

  من قهوه خانه ندارم، سفره خانه نیز ندارم. بلکه یک مرکز آموزشی را اداره می کنم که بیش از یک دهه است که با دقت و سختگیری فراوان و با توجه ویژه به سلامت و امنیت اخلاقی فضای آموزشی ، هزاران نفر از نوجوانان و جوانان و میانسالان این شهر را با مفاهیم علمی و فنی آشنا کرده است. همه چیز بر طبق استاندارد و قانون و طبق ارزیابی های رسمی در حد عالی. به واسطه انفعال برخی سازمانها و ادارت ، به دلیل عدم حمایت ، به دلیل رانت خواری برخی افراد ، از نظر اقتصادی به فلاکت افتاده ام و ناچارم حقوق نیروهای متخصص خود را هر چند ماه یکبار پرداخت کنم. آنهم مبلغی به میزان حداقل دستمزد یک کارگر ساده اما برای یک فوق لیسانس مملکت و تازه آنهم هر چندماه یکبار. در همین آبادان. با اجازه دوستان ، دیگر توان و تحمل ادامه فشارها را ندارم و ناچارم این مرکز خوشنام آموزشی را بعد از این همه سال تعطیل کنم. چه کسی پاسخگوست؟

 6. ناشناس می‌گه:

  سلام علیکم.واقعا برای تک تک مسئولین متاسفیم که جلوی نابودی جوانان عزیز ابادانی را نمیگیرند وپیگیری نمیکنند.چه موقع میشه به اینها گفت مسئول
  فقط موقع حقوق گرفتن
  برایتان متاسفیم
  وقفوهم انهم مسوولون
  فردای قیامت باید جوابگو باشید مسئولین بی مسئولیت