تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۱:۲۲
کد مطلب : 125972
نمره 6 اقتصادان مطرح کشور به عملکرد اقتصادی دولت؛

دولت روحانی در اقتصاد -۸- گرفت

کارنامه اقتصادی عمر سه و ساله نیمه دولت یازدهم توسط شش اقتصاددان مطرح کشور از سوی «رازق» مورد بررسی قرار گرفت، میانگین نمره روحانی در درس اقتصاد ۸ شد.

دولت روحانی در اقتصاد -8- گرفت

 به نقل از «رازق»، خانه تکانی آخرسال روحانی در کابینه دولت یازدهم شاید دور از انتظار بود اما آنچه که بر این شگفتی می افزاید عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت است.

اقتصاد یکی از پر بحث ترین حوزه های عملکردی هر دولتی محسوب می شود و از مهم ترین دغدغه های کاندیداهای ریاست جمهوری قبل از انتخابات است.

حسن روحانی نیز با شعار بهبود وضعیت معیشتی مردم پا به میدان انتخابات گذاشت و توانست مردم را با خود یار کند اما سیاست های  اقتصادی که درپیش گرفت آنطور که باید نتوانست نقش مؤثری در بهبود وضعیت اقتصادی داشته باشد.

افزایش رکود در حوزه های مختلف بخصوص مسکن و ساختمان، نرخ بالای بیکاری، تورم رکودی و افزایش هزینه های تولید و موانع پیش روی صادرات از یک سو و از سویی دیگر پیوند زدن اقتصاد کشور به برجام و عدم پایبندی آمریکا به تعهدات خود و مسائل مطرح شده  پیرامون پیوستن ایران به FATF از جمله مباحثی است که در بررسی عملکرد اقتصادی دولت باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.

در این راستا شش کارشناس اقتصادی مطرح کشور عملکرد اقتصادی دولت روحانی را در سه سال و نیم اخیر مورد ارزیابی قرار دادند.

**جمشید پژویان: نمره قبولی به سیاست های اقتصادی دولت نمی دهم

جمشید پژویان در گفت و گو با خبرنگار رازق با بررسی عملکرد دولت در حوزه اقتصادی، اظهار کرد: با بدعهدی های طرف مقابل مذاکرات و برجام، هنوز در پسابرجام شاهد رونق اقتصاد کشور نیستیم و رکود هنوز پابرجاست.

وی با تأکید براینکه  نمره قبولی را به سیاست های اقتصادی دولت دکتر روحانی نمی دهم، اضافه کرد: به هیچ کدام از دولت های گذشته در کنار دولت یازدهم در حوزه اقتصاد نمره خوبی نمی دهم.

عضو سابق شورای رقابت با اشاره به این موضوع که سیاست گذاری های اقتصادی تمام دولت ها در گذشته و همینطور دولت یازدهم غلط بوده است، تصریح کرد: دیدگاه های اقتصادی آنها دور از واقعیت های اقتصاد ایران است.

پژویان با تأکید براینکه طی بیش از ۳۰سال اخیر در حوز ه رشد اقتصادی سیر نزولی را طی کرده ایم، تصریح کرد: نوساناتی را بخاطر تغییر درآمد نفتی شاهد بودیم و عدم کارایی در اقتصاد کشور از سالهای گذشته تاکنون بیشتر و شدید تر شده است.

**رکود اقتصادی به سیاست های کاملا غلط و اشتباه دولت بر می گردد

وی با اشاره به این موضوع که رکودی را در دولت یازدهم شاهد هستیم که طی سه سال گذشته نسبت به قبل تشدید شده است، اضافه کرد: متأسفانه رکود تاکنون کاهش پیدا نکرده است.

کارشناس مسایل اقتصادی با بیان این مطلب که رکود به سیاست های کاملا غلط و اشتباه دولت بر می گردد، اظهار کرد: به همین خاطر نمره قبولی به دولت در حوزه اقتصاد نمی دهم.

**عبدالمجید شیخی: دولت در حوزه اقتصاد سردرگم است / نمره ۲را زیر کارنامه اقتصادی دولت می زنم

عبدالمجید شیخی در گفت و گو با خبرنگار رازق در بررسی عملکرد اقتصادی دولت در سه سال و نیم گذشته، اظهار کرد: متأسفانه سایه سنگین رکود کمر اقتصاد کشور را خم کرده است.

وی با بیان اینکه رکود در بدنه اقتصاد کشور رونق را از بازار گرفته است، گفت:  معیشت مردم و قدرت خرید آنها بسیار کم شده است.

این کارشناس اقتصادی کاهش تورم را به عنوان سیاست اقتصادی دولت به طور طبیعی رکود زا دانست و با تأکید براینکه دولت برنامه ای به نام برجام را هدف گذاری کرده است و اعتقادش بر این است که باید پای بیگانه را در فضای اقتصاد کشور که اکنون در حوزه تولید ملی با مشکلات عمده مواجه است باز کند.

شیخی با اشاره به این موضوع که دولت با ایجاد فضا برای فعالیت بیگانگان در کشور می خواهد اقتصاد به شکل برون زا  رشد کند، تصریح کرد: دقیقا این برنامه برخلاف سیاست اقتصاد مقاومتی و برخلاف ارزش های نظام اسلامی و انقلاب شکوهمند اسلامی است.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب بر بحث درون زا کردن اقتصاد کشور تأکید دارند، گفت: “ما می توانیم” یعنی اینکه خود اتکا و خودکفا باشیم اما به این معنا نیست که ارتباطی با بیگانه نداشته باشیم.

**دولت تمام تخم مرغ هایش را در سبد برجام گذاشت

شیخی با بیان اینکه می توانیم با همین امکانات موجود اقتصاد کشور را بالنده کنیم، اضافه کرد: دولت تدبیر و امید تمام تخم مرغ هایش را در سبد برجام گذاشت.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه هیچ نتیجه ای از برجام نصیب کشور نشد، تصریح کرد: دولت در حوزه اقتصاد سر درگم و منتظر است و مردم را به انتظار کشاند و عملا در این فضای ترسیم شده رکود ایجاد کرد.

وی با تأکید براینکه دولت با سیاست های ولنگار وارداتی خود و عدم توجه به تولید و تنظیم بازار و عدم بکار گیری بازار پولی و مالی در جهت تولید همه این موارد در کنار هم اقتصاد را به مرز بحران رساند، در پاسخ به این سوال که چه نمره ای به عملکرد اقتصادی دولت می دهید، گفت: نمره ۲ را زیر کارنامه اقتصادی دولت می زنم.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت اقتصاد را به بد روزی کشانده است و اگر منصفانه نمره بدهیم باید نمره منهای ۲۰را به عملکرد اقتصادی دولت داد.

**محمد حسین صدرایی: نمره من به عملکرد تیم اقتصادی دولت بابت رشد اقتصادی و کاهش تورم ۱۸ است

محمد حسین صدرایی کارشناس اقتصادی کشورمان نیز در تشریح عملکرد سه سال و نیمه ی دولت در حوزه اقتصاد، اظهار کرد: شاخص هایی در اقتصاد جهانی در عملکرد دولت ها معرفی شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: مبتنی بر این عملکرد ها تیم های اقتصادی در دنیا فعال اند و حوزه اقتصاد را به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند.

این کارشناس مسایل اقتصادی با تأکید براینکه  نرخ تورم در سال های ۹۱ و  ۹۲بسیار بالا بود، اضافه کرد: با گذشت سه سال و نیم از فعالیت دولت تدبیر و امید نرخ تورم درکشور پایین امد.

صدرایی با اشاره به این موضوع که عملکرد دولت در بحث کاهش تورم مثبت بوده است، تصریح کرد: عملکرد دولت در بحث رشد اقتصادی خوب بوده است زیرا رشد اقتصادی منفی را به مثبت تبدیل کرده است.

**عملکرد دولت در نرخ بیکاری منفی است

این کارشناس مسایل اقتصادی با بیان این نکته که عملکرد دولت در بحث نرخ بیکاری منفی بوده است، اضافه کرد: نرخ بیکاری در مقطعی ثابت مانده و در مقطعی هم با رشد مواجه بوده است.

صدرایی با تأکید براینکه نظامات بازار های پول و سرمایه در دولت یازدهم منضبت تر شده اند، تصریح کرد: رفتارهای خلاف از اقشار جامعه مشاهده نمی کنید و عملکرد دولت در این راستا مثبت بوده است.

کارشناس مسایل اقتصادی با اشاره به این موضوع که قرارگاه اقتصاد مقاومتی در بدنه دولت فعال شده است، اضافه کرد: مقام معظم رهبری چند ماه پیش برعملکرد آقای جهانگیری مهر تأیید زدند و صحه گذاشتند و در حوزه اقتصاد مقاومتی شاهد انجام کارهای زیر بنایی هستیم و عملکرد دولت در این حوزه مثبت بوده است.

صدرایی با بیان اینکه  جامعه از اقشار مختلف با قدرت های خرید مختلف تشکیل شده است، تصریح کرد: شاید نتوان برخی مسایل را در ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت بررسی کرد که مثبت بوده یا خیر اما بین عمده جامعه به ویژه در طبقه متوسط هزینه ها بالا است.

**قدرت خرید مردم کاهش یافته است

کارشناس مسایل اقتصادی با تأکید براینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است، اضافه کرد: اگر با همین برایند و تصمیمات تا دو دهه حرکت کنیم ، اقتصاد ایران به جاهای خوبی خواهد رسید.

صدرایی با اشاره به اینکه با تقسیم بندی رشد اقتصادی و کاهش تورم و اقتصاد مقاومتی منهای حوزه بیکاری، نمره ای بین ۱۷ تا ۱۸ به دولت می دهم، اظهار کرد: این نمره به تیم اقتصادی است و نمی خواهیم نگاه را سیاسی کنیم.

**علی صادقین: به عملکرد دولت ۱۵ می دهم/ دولت در حوزه خروج از رکود و تحریک تقاضا جابرای کار دارد

علی صادقین در گفت و گو با خبرنگار رازق در بررسی عملکرد سه و نیم ساله دولت در حوزه اقتصادی، اظهار کرد: دولت یازدهم در برخی از حوزه ها در قیاس با دولت گذشته توانسته است عملکرد خوبی را ارایه دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: اقتصاد ایران در برخی بخش ها هم بخاطر اعمال سیاست های ضعیف و نادرست، دچار آسیب هایی شده و جلوی خروج اقتصاد کشور از بحران را گرفته است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اگر عملکرد دولت را با متغیر های رسمی بسنجیم در حوزه انضباط مالی و مداراکردن با بودجه و روند رشد اقتصادی، دولت عملکرد قابل قبولی داشته است و در این زمینه می توان به آن نمره قبولی داد.

صادقین با تأکید براینکه  دولت تدبیر و امید در حوزه خروج از رکود و تحریک طرف تقاضا تا کنون با گذشت سه سال و نیم از عمر دولت موفقیت چشمگیری نداسته است، افزود: دولت در این حوزه جابرای کار دارد.

وی بیان کرد: اگر رشد اقتصادی به عنوان مهمترین متغیره اقتصادی ملاک کار باشد ، که می تولنیم بگوییم رشد منفی شش و هشت ، سال ۹۲منهای یک و نه ، در دولت یازدهم به رشد ۲/۳تبدیل شده است در سال ۹۳و سه ماه اول امسال رشد ۳/۳دهم درصدی داشته است و اقتصاد از یک رشد منفی به مثبت تبدیل شده است.

این کارشناس اقتصاد با اشاره به این نکته که انضباط مالی هم با کنترل کسری بودجه را باید جزء عملکردهای مثبت اقتصادی دولت به شمار آورد، تصریح کرد: در این زمینه هم می توان به دولت نمره قبولی داد.

صادقین با بیان اینکه دولت یازدهم در بهبود شرایط و خروج از رکود و اشتغال زایی عملکرد قابل توجهی نداشته است، اضافه کرد: دولت در این بخش هنوز برای رفع ضعف ها جابرای کار دارد.

وی با تأکید براینکه اگر بخواهیم به بخش بخش دولت نمره بدهیم نمرات متفاوت است، اظهار کرد: بنده نمره ۱۴، ۱۵ را به عملکرد دولت در سه سال و نیم گذشته می دهم.

**حجت الله عبدالملکی: نمره ۴ را زیر کارنامه اقتصادی دولت می زنم

حجت الله عبدالملکی در گفت و گو با خبرنگار رازق در مورد عملکرد دولت در سه سال و نیم اخیر، اظهار کرد : دولت در حوزه اقتصادمقاومتی یک سری برنامه ریزی هایی را انجام داده است اما چند ایراد متوجه کار دولت است که ثمرات کارش را قابل ملاحظه نمی کند.

وی ادامه داد: دولت در این سه سال هدف اصلی خود را اقتصاد قرار نداد بلکه  به جای اینکه مشکلات اقتصادی را در محور برنامه هایش قرار دهد  مباحث سیاسی را در اولویت قرار داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق با تأکید براینکه سیاست های دولت در جهت غرب گرایی بود، اضافه کرد: دولت در راستای تنش زدایی با غرب و آمریکا گام برداشت و به دنبال برقراری ارتباط با آنها است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این موضوع که هدف دولت از این سیاست ها اقتصاد نبود، تصریح کرد: بخش قابل توجهی از برنامه های اجرایی دولت در این راستا نمایشی و کلیشه ای بوده است و اقدام اجرایی برای بخش هایی از برنامه ها که خوب بود انجام نشد.

وی با بیان این مطلب که اقدام اساسی برای تحقق این برنامه ها که خوب بودند سر موقع انجام ندادند، اضافه کرد: چند نوع برنامه دولت ارایه کرده است و بخشی از آن برنامه هایی بود که جاری و غیر مستقیم با اقتصاد درگیر بوده است.

این کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه دولت برنامه های خوبی هم که داشت نظام مند پیش نبرد، اظهار کرد: بنده با طرح این تفاسیر از بندهای عملکرد دولت، زیر کارنامه اقتصادی دولت نمره ۴ را می زنم.

** ابراهیم رزاقی: نمره ۴ برای کارنامه دولت در حوزه اقتصاد!

ابراهیم رزاقی در گفت و گو با خبرنگار «رازق» در بررسی عملکرد اقتصادی دولت طی سه سال و نیم گذشته با بیان اینکه کارنامه دولت در حوزه اقتصاد ضعیف است، اظهار کرد: برنامه ریزی های دولت نسخه مناسبی برای خروج از مشکلات اقتصادی نبوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: دولت در تمامی حوزه ها برای رفع معضلات، مشکلات و کمبود ها بدون توجه به ظرفیت داخلی و توانمندی تولید ملی تنها چشم به برجام دوخت.

این کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه عملکرد اقتصادی دولت را باید با بررسی وضعیت فعلی طبقات فقیر و ضعیف جامعه مورد ارزیابی قرار داد، اضافه کرد: طبقات ضعیف جامعه از صاحبان انقلاب اسلامی ایران هستند.

وی با اشاره به این نکته که هر کاری هم در این زمینه می کنند مشکلات اقتصادی بدتر می شود، اضافه کرد: مشکلات اقتصادی در زمان دولت گذشته هم وجود داشت اما در دولت یازدهم این مشکلات و معضلات به اوج خود رسیده است.

رزاقی با بیان اینکه احساس می کنم با این وضعیت فعلی در اقتصاد دولت در حوزه اقتصادی مسؤلیت پذیر نیست، تصریح کرد: دولت مردان متأسفانه پاسخ گوی هیچ یک از مسایل نیستند.

این کارشناس اقتصادی با تأکید براینکه متأسفانه دولت مطالبی را بیان می کند که نا امیدی را در جامعه بیشتر می کند، اضافه کرد: احمدی نژاد برای رفع مشکلات اقتصادی سیاسی حرف می زد.

رزاقی با اشاره به این نکته که شعار اول نظام جمهوری اسلامی ایران استقلال است، تصریح کرد: این استقلال را باید در تمامی حوزه ها رشد داد در هفت هشت سال اخیر این واژه بسیار کم رنگ شده است و انگار نه انگار که استقلال جزء شعار های انقلاب اسلامی است.

این کارشناس اقتصادی با بیان این مطلب که مشکلات اقتصادی در زمان ریاست جمهوری روحانی به اوج خود رسیده است، اضافه کرد: طی این سه سال دولت به فکر رابطه با آمریکا بود و در حوزه اقتصاد هم این نگاه سایه انداخته بود.

کارشناس اقتصادی با اشاره به این موضوع که اگر بخواهم نمره ای به دولت در حوزه اقتصادی بدهم با وجود اینکه اعتقاد دارم نمره دولت در این زمینه منفی است نمره چهار را از ۲۰به دولت می دهم، اظهار کرد: عملکرد اقتصادی دولت بسیار ضعیف است.

انتهای پیام/