تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , شهریور, ۱۳۹۶ | ۰۹:۱۹:۱۱
کد مطلب : 130399
به بهانه ی انتخاب سرنوشت ساز شورای پنجم؛

راهبردها و عوامل توفیق شهرداری آبادان در گفت وگو با مهندس داودی داوطلب تصدی شهرداری آبادان

سعید حیات داودی داوطلب تصدی شهرداری آبادان در مطلبی به بیان ضروریات و اولویت های شهردار آینده برای تحول در آبادان پرداخته است.

به گزارش عصر آبادان ؛ این روزها نگاه مردم شهر آبادان متوجه رفت و آمد های ساختمان شورای شهر است تا وضعیت داوطلبان تصدی شهرداری آبادان را مورد ارزیابی قرار دهند.

اعضای شورای شهر نیز با وسواس و دقت و پرسش های مرتبط با امور شهری، برنامه های داوطلبان را برای تحول در آبادان زیر نظر دارند.

در این بین تعدادی از گزینه ها به نسبت سایرین از شناخت بهتری نسبت به آبادان و مشکلات موجود در زمینه امور شهری و عمرانی و خدماتی برخوردارند و ایده های مناسبی برای برطرف کردن آنها در نظر دارند.یکی از این افراد مهندس سعیدحیات داودی است.

داودی متولد ۱۳۵۴ آبادان است و از سال ۱۳۶۷ تا کنون در این شهر زندگی می کند. وی فوق لیسانس مهندسی فن آوری اطلاعات خود را از دانشگاه شیراز اخذ کرده و رییس گروه مالیاتی و مدرس دانشگاه است.

همچنین او یک محقق و پژوهشگر در زمینه امور شهری نیز به حساب می آید.سعید حیات داودی مطالعات میدانی  و عملی شهرسازی خوبی از شهرهای نیویورک، سانفرانسیکو، لس آنجلس،  هیوستن، پاریس، آمستردام، روتردام،  بارسلون،  دبی، بمبی و چند شهر مهم دیگر انجام داده است و با دانش و تجربه ی لازم ، خود را داوطلب تصدی شهرداری آبادان کرده است.

مهمترین ویژگی او به دلیل بومی بودنش ، آشنایی کامل وی از مناطق مختلف آبادان است.او با این شناخت می تواند به سرعت آنچه در تحقیقات میدانی از نقاط مختلف جهان به دست آورده را با محیط شهری آبادان منطبق کند و راه حل های عملیاتی و نزدیک تر و کم هزینه تری برای برون رفت وضعیت شهری آبادان از شرایط موجود، بیابد.

در ادامه توجه شما را به ایده هایی که وی برای حضور در این عرصه در ذهن دارد ، جلب می کنیم. مهندس داودی در این مطلب به راهبردها و اصول و ویژگی های یک شهردار ایده آل برای آبادان  اشاره کرده است:

شهرداری یکی از مهمترین نهادهای اقتصادی، اجتماعی، عمرانی و خدماتی در سطح شهر است که نقش پر اهمییتی در توسعه و رونق اقتصادی شهر ایفا می کند. به طوری که تمامی محیط شهری محصور در فعالیت شهرداری است. بر این اساس روح خدمتگزاری و اخلاص می بایست بیش از پیش در پیکره ی این سازمان دمیده شود تا رضایتمندی شهروندان محقق گردد. متاسفانه تاکنون نه تنها شهرداری آبادان از ایفای نقش و وظایف معمول خود باز مانده، بلکه ارتباط و پیوند اجتماعی آن با شهروندان از هم گسسته شده است. ادامه این روند آسیب های اساسی به پیکره شهر و شهروندان وارد خواهد کرد.

از طرفی با توجه به اینکه نهاد حقوقی و اجتماعی شورای شهر، بالاترین رکن مدیریت شهری در زمینه آسیب شناسی، تعیین راهبردها، تصمیم گیری، نظارت و نهایتاً انتخاب شهردار است،  تصمیمات و عملکرد این نهاد یکی از مهمترین عوامل موفقیت و یا عدم موفقیت آبادان خواهد بود.

تا اینجای کار به نظر میرسد شورای شهر پنجم نیز هارمونی و انسجام ایده و برنامه مدون جهت اخذ تصمیمات مهم و سرنوشت ساز را ندارد. هر چند اعضای محترم شورا به صورت انفرادی و شخصیت حقیقی ،از شهروندان خوب و مثبت شهر به حساب می آیند اما تشتط آرا و اختلاف اساسی سلیقه و الگوی فکری این عزیزان چالش بزرگی در مدیریت شهری ایجاد خواهد کرد. جهت اثبات این نظریه، ابتدا نگاهی به انتخاب هیت رئیسه شورا می افکنیم که پس از کش و قوس و تنش های بسیار، به صورت کدخدا منشی و اجماع کلی ( نه رای گیری و انتخابات ) انجام شد. اما در حال حاضر در مورد انتخاب شهردار موضوع بسیار پیچیده تر و چالشی تر به نظر میرسد. دعوت از کاندیداهای متفاوت ، مختلف و بی شمار جهت بر عهده گرفتن سمت شهردار آبادان نشان می دهد که اعضای محترم شورای شهر حتی در باره ی اصول و ماهیت یک شهردار خوب هم اتفاق نظر ندارند. به اعتقاد اینجانب بهتر بود که در ابتدا این عزیزان در مورد سوالات بنیادی زیر در مورد شهردار به یک اجماع و اتفاق نظر برسند:

۱- آیا شهردار می بایست بومی باشد؟ بومی بودن به معنی سکونت در آبادان است و یا آبادانی بودن ملاک این مشخصه است؟ آیا اولویت اول با بومی آبادانی است ؟!!

۲-  آیا شهردار می بایست الزاماً سابقه و تجربه فعالیت در شهرداری را داشته باشد و یا اینکه به جای آن بهتر است ویژگی ها و برنامه های لازم جهت تحول شهرداری آبادان را دارا باشد؟!

۳-  شهردار آینده می بایست دارای چه الگو و زمینه تخصصی باشد؟ مدیریت و اقتصاد ؟! عمران و معماری؟! فرهنگی و اجتماعی ؟!

۴-آیا ارایه برنامه علمی، منسجم و واقع گرایانه جهت تبیین وضع موجود و ارایه راهکارهای برون رفت از این بحران،  از سوی کاندیداها برای مدیریت شهرداری ضرورت دارد؟!

 

بدون تردید اگر اعضای محترم قبل از ورود به موضوع انتخاب فرآیند شهردار، نسبت به پاسخ سوالات یاد شده به اجماع می رسیدند، و در در این زمینه موضوع را به طور شفاف به نظر شهروندان می رساندند، انتخاب شهردار برای ایشان از بین سه یا چهار نفر واجد شرایط بسیار آسان تر و البته نزدیک تر به اهداف می بود و در نتیجه رایزنی های احتمالی پشت پرده به حداقل ممکن می رسید زیرا تجربه ثابت کرده است که معمولا نتایج حاصل از رایزنی و توافقات پشت پرده آسیب بزرگی برای هر تصمیم اجتماعی سرنوشت ساز در پی دارد.

 

در ادامه به عنوان یک شهروند، فعال اجتماعی و محقق امور شهری، دیدگاه خود را نسبت به سوالات اساسی و مهم فوق به شرح زیر بیان می نمایم:

۱-با توجه به اینکه یک شهردار خوب می بایست درک عمیقی از فرهنگ، آداب و رسوم یک شهر داشته باشد و از این طریق قادر به ایجاد پیوند عاطفی بین شهرداری و شهروندان گردد، و از طرفی می بایست با سکونت طولانی مدت در شهر ، شناخت و تجربه عمیقی از مشکلات و مصائب شهری داشته باشد.بومی بودن و سکونت دراز مدت شهردار در شهر بسیار مهم و الزامی است و در این زمینه حتی انجمن مدیریت شهری ایران یکی از عوامل مهم در موفقیت یک شهردار را بومی بودن تلقی نموده است.

 

۲-ساحل نشینان پس از مدتی دیگر صدایِ امواج را نمی شنوند، چه تلخ است قصه ی عادت. حتمن اگر شهرداری آبادان بر روی ریل موفقیت و آبادی و عمران شهری و رونق اقتصادی قرار داشت، و به پرورش نیرو و پرسنل کارآمد می پرداخت، عاقلانه ترین تصمیم این بود که از بین مدیران موفق این شهرداری، یک نفر به عنوان شهردار انتخاب می شد، اما صد افسوس که در حال حاضر شهرداری آبادان تا ایده آل های یک شهرداری خوب فرسنگ ها فاصله دارد. از طرف دیگر با نگاهی به دیگر سازمان ها و بنگاهای اقتصادی و اجتماعی ( مثلا شرکت اپل و یا کوکاکولا و حتی در ایران فدراسیون های ورزشی همچون فدراسیون فوتبال) و  تجربیات شهرهای موفق دنیا، مدیران موفق الزاماً از بدنه اجرایی اینگونه سازمانها نبوده اند.

به عنوان نمونه شرکت کوکاکولا هیچ گاه برای انتخاب مدیر عامل، به این توجه نمی کند که مدیری انتخاب کند که قبلاً در ساخت و تولید نوشابه فعالیت داشته است بلکه آنها مطابق استراتژی بازار و وضعیت موجود به انتخاب بهترین گزینه روی می آورند که از این طریق مدیر منتخب، سازمان را به سمت چشم انداز تعریف شده هدایت نماید.

۳-تحقیقات و مطالعات اینجانب (  که به اطلاع اعضای محترم شورای شهر نیز رسیده است) نشان می دهد مشکل اساسی و اولیه شهردرای آبادان، مشکل مدیریتی است، مشکلاتی همچون سازماندهی، برنامه ریزی، هدایت، کنترل و …

در واقع تا زمانی که بستر اداری، انسانی، فرآیندی، قوانین، مقررات، اجتماعی و … مهیا و بخش های حقوقی، اقتصادی و مالی منسجم نشود، حتی بزرگترین معمار و مهندس دنیا نیز قادر به ایجاد تحول مثبت در شهرداری آبادان نخواهد بود.

پس مجدداً تاکید می کنم که شهرداری آبادان احتیاج به مدیری با رویکر و دیدگاه مدیریت اداری ، مالی و اقتصادی دارد و مشکل حال حاضر این شهرداری عمرانی نیست.

 

۴- عقل سلیم حکم می کند مدیری که قصد به عهده گرفتن جایگاه مهم و سرنوشت ساز شهرداری را دارد، می بایست درکی عمیق از مشکلات جاری داشته باشد و راهکارهای علمی و عملگرایانه ارایه کند. چطور می توانیم از یک شهردار انتظار ارایه برنامه موفق و منسجم داشته باشیم وقتی حتی نام محله های آبادان را نمی داند و به توضیحات کلی اطرافیان از وضعیت موجود اکتفا کرده است؟

چنین مدیری حتمن قادر به ارایه برنامه واقع گرایانه نخواهد بود و مجدد شهرداری آبادان را به باتلاق بخشی نگری و پروژه ای هدایت خواهد نمود.

آخر اینکه به عنوان یک شهروند و فعال اجتماعی، یک بار دیگر از اعضای محترم شورای شهر آبادان خواهشمندم با دیدی عمیق و فارغ از هرگونه لابی گری و رایزنی، نسبت به انتخاب شهردار شایسته اقدام نمایند چرا که انتظار همه ی شهروندان تغییر وضع موجود شهری است. این تغییر زمانی حاصل می شود که از تکرار اشتباهات خودداری شود و با روش های متنوع، گزینه های متفاوتی برای ایجاد تحول در آبادان بکار گرفته شود تا از این طریق ،میراث گرانبهایی از خود برای جامعه ی  آبادان به جا بگذارند.

انتهای خبر/

  1. سیاوش سلیمانیا گفت:

    سلام مهندس حیات داودی برای تصدی شهرداری آبادان بهترین گزینه میباشد ایشان استاد دانشگاه و کارشناس امور مالیاتی هستند مدیری مدبر و با برنامه های مدون و کامل قطعا ایشان موفق خواهند شد و اگر آقایان شورا و اربابانشان اجازه حضور به ایشان دهند میتواند با شفافیت مالی موفقیت شهرداری را تصمین کند