تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , دی, ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۸:۳۶
کد مطلب : 128433
کارشناسان و تحلیل گران سیاسی مطرح کردند؛

راه پس و پیش دولت برای جلب اعتماد مجدد مردم / در برجام چه گیر شما و ملت آمد؟

کارشناسان و تحلیل گران سیاسی معتقد هستند دولت نتوانسته در برجام حقوق ایران را اثبات کند و در واقع در میدان برجام فقط امتیاز به دشمن داده است و چیزی گیر کشور نیامده است.

راه پس و پیش دولت برای جلب اعتماد مجدد مردم / در برجام چه گیر شما و ملت آمد؟

 به نقل از ۸دی، با گذشت چند ماه از آغاز رسمی اجرای برجام جمهوری اسلامی ایران با سرعت بسیار زیاد به گونه ای که برای غربیها نیز باور کردنی نبود، به تعهدات خود همچون برچیدن سانتریفیوژها و انبار کردن آنها، انتقال قسمت اعظم ذخیره استراتژیک اورانیوم غنی شده از ۵ درصد به ۲۰ درصد به خارج از کشور، پر کردن کالندرهای رآکتور آب سنگین اراک و غیره که مایه تاثر و تاسف است در برجام عمل کرد.

این درحالی است که آمریکا موارد مورد توافق خود را تنها در حد کاغذ نیز قبول ندارد و در اظهارات مسئولان ارشد و دیپلماتیک شان هر روز زوایایی از اجرای برجام را زیر سئوال می برند و با نقض های مکرر و آشکار پیمان شکنی می کنند.

۸دی برای یافتن دلیل نقض مکرر آمریکایی ها در توافق اقدام مشترک ۱+۵ و عهد کنی هایشان در این راستا، از کارشناسان علوم سیاسی و تحلیل گران این حوزه جویا شده است که بررسی و تامل در آنها عاری از لطف نیست.

سیدرضا کریمی در گفتگو با خبرنگار ۸دی در خصوص نقض مکرر و عهد شکنی طرف آمریکایی در برجام می گوید: اوباما دوست ندارد در روزهای واپسین ریاست ‌جمهوریش در مقابل کنگره قرار گیرد و بعدها در تاریخ آمریکا ثبت شود که دولت آمریکا به خاطر کشوری که در لیست دشمنانش است جلو کنگره قرار گرفته است و طبیعتاً دولت ایالات متحده آمریکا تمایلی برای این امر نداشت.

این کارشناس علوم سیاسی ادامه می دهد: نقض برجام توسط آمریکا، همه گروه‌ها از جمله رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و شورای امنیت ملی به این نتیجه رسیدند که ایالات متحده آمریکا یک دشمن است و از دشمن جز این انتظارى نیست.

محمدامین فیض بخش نیز در گفتگو با خبرنگار ۸دی دولت آمریکا را دولتی مانع تراش برای دستیابی به اهداف بزرگ توسط کشورهای در حال توسعه دانست و اظهار داشت: ایالات متحده ذات و هدفش سلطه بر دنیاست و این امر میسر نمی شود مگر اینکه در زمینه تسلیحاتی و اقتصادی از دیگر کشورها یک سر وگردن بالاتر باشد.

این تحلیل گر مسائل سیاسی ادامه می دهد: در نتیجه توافقی مثل برجام یعنی قدرت گرفتن یک قدرت منطقه ای مثل ایران و این مغایرت صددرصدی دارد با اهداف ایالات متحده که نقص مکرر برجام زاییده ی این فرآیند است.

ایمان جمشیدپور در این رابطه در گفتگو با خبرنگار ۸دی می گوید: در طول حدود سه سال مذاکره فشرده ی دولت تدبیر و امید با گروه ۱+۵ و در راس آنها آمریکا، متنی به نام برجام ” برنامه جامع اقدام مشترک ” به ثمر رسید که به فرموده رهبرمعظم انقلاب ” دچار نقاط ابهام و ضعف های ساختاری و موارد متعددی بود که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه ، منجر به خسارت های بزرگی برای حال و آینده ی کشور شود” که اکنون بعد از گذشت این مدت امروز این امر با تاکید زیاد مقام معظم رهبری اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه ایران به تعهدات خود در توافقنامه برجام عمل کرده، می گوید: آمریکا هم از رژیم صهیونیستی تروریست و هم از آل سعود حامی تروریست دفاع و حمایت می کند و اما در موضوع مذاکرات هسته‌ای و برجامی که دو طرف ایران و آمریکا آن را امضا کرده‌اند برخلاف ایران به تعهدات خود عمل‌ نکرده است و بارها مفاد مطرح شده را بصورت یک جانبه نقض کرد.

این کارشناس علوم سیاسی در ادامه با اعلام اینکه با ایراد این مطالب به اصل ماهیت امپیرالیسمی ایالات متحده امریکا می رسیم که اعمال قدرت و قدرت طلبی در سران دولت امریکا چگونه است، بیان داشت: تناقض گفتاری برجام بر روی کاغذ تا اجرای در اصل توسط ایالات متحده امریکا به نقطه ای می رسیم که مشخص می شود مشکل اصلی با نظام جمهوری اسلامی ایران است و موضوع مهم انقلاب اسلامی که در سال ۵۷ به رهبری امام خمینی ره اتفاق افتاد باز می گردد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است: با بد عهدی دولت آمریکا مشخص شده است که هرگز نمی توان به این گرگ در لباس میش اعتماد کرد.

جمشیدپور ادامه می دهد: اکنون بعد از گذشت چند هفته از نقض مشخص و واضح برجام حال باید به این اندیشید که در طی این مدت اجرای برجام جمهوری اسلامی ایران چه داده و چه گرفته است و در عمل مقابل چه تقابلی رخ داده است؟

مجید قاسمی در گفتگو با خبرنگار ۸دی با اعلام اینکه توافق برجام در دعواهای جناحی امریکا مانده است، می گوید: چون جناح جمهوری خواه در مسایل سیاسی تهاجمی تر می باشد و هرگونه توافق را با ایران از اساس درست نمی داند وکل مسایلی که با ایران دارد را وارد بحث می کند.

وی معتقد است: چون اکثریت مجالس کنگره و سنا دستشان می باشد برای همین دولت دمکرات آمریکا را تحت فشار قرار می دهد و تحریمهای جدید وضع می کند.
این کارشناس علوم سیاسی ادامه می دهد: همچنین تحریمهای قدیمی مانند داماتو را تمدید می کنند و دولت آمریکا برای حفظ ظاهر با آن به خاطر واگذاری دولت مخالفت نمی کند.

علی ای حال آنچه از دیگاه کارشناسان و تحلیلگران سیاسی مورد توافق است عدم پایبندی آمریکا به مفاد برجام مشهود می شود و نقض مکرر برجام ازعدم اجرای آن گرفته تا تمدید تحریم های ۱۰ ساله و غیره همه نشان دهنده نقض صریح برنامه اقدام مشترک ایران با گروه ۱+۵ است.

طبق نظر کارشناسان بانک مرکزی و دولت نه تنها پول های بلوکه شده به کشور باز نگشته بلکه گستاخی دشمنان به ملت ایران و جمهوری اسلامی بیش از پیش نمایان تر می شود و نگاه همه بسته به مقررات قانون است و توقیف روند خسارت به بار آمده در برجام که دولت بتواند مرحمی بر پیکر زخمی ملت شریف ایران بنهد.

آنها معتقد هستند که دولت پس از سالها وقت گذاشتن و صرف هزینه و اعتبار حیثیتی ملت در نشست و برخاست با غربی ها نتوانسته اند حقوق ملت ایران را به اثبات برسانند و راه پس و پیشی برای جلب اعتماد و اعتنای مردم برای وارد شدن مجدد در برجام را ندارند.

انتظار همه دلسوختگان به این انقلاب و نظام دل بستن دولت به ملت نه بجای امید بستن به سراب غربی ها است و اکنون با زمزمه هایی که شنیده می شود و اشتباهاتی که در جلسات خصوصی بر گردن می گیرند گویا ارکان دولت به این نتیجه رسیده اند که شکوفایی ایران در گرو اتکا به مقام معظم رهبری و بهره گیری از توان داخلی کشور است.

انتهای پیام/