تاریخ انتشار خبر: ۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۵:۴۷
کد مطلب : 81568

ردپای یک فساد جدید در لیگ فوتبال

حالا که لیگ یک به پایان راه و مشخص شدن تیم‌های صعود و سقوط کننده نزدیک شده، اخباری به گوش می‌رسد که نشان می‌دهد فساد همچنان در این رقابت‌ها وجود دارد.

 قصه فساد در لیگ دسته اول فوتبال، تمام‌نشدنی به نظر می‌رسد. مسابقاتی که همیشه در سایه لیگ برتر، جولانگاهی برای دلال‌ها و افراد فاسد فوتبال بوده تا فضایی امن برای دوپینگ، رشوه و در نهایت ثبت نتایج بازی‌ها خارج از زمین فوتبال در اختیار داشته باشند.
هرچند در یکی دو فصل اخیر به دلیل توجه بیشتر رسانه‌ها به این رقابت‌ها و حتی تولید یک برنامه تلویزیونی مختص این مسابقات در شبکه ورزش، بسیاری از اتفاقات عجیب و غریب لیگ یک مورد بررسی قرار گرفته و شرایط نسبت به سابق بهبود یافته به نظر می‌رسد اما حالا که این مسابقات به پایان راه و مشخص شدن تیم‌های صعود و سقوط کننده نزدیک شده، اخباری به گوش می‌رسد که نشان می‌دهد فساد همچنان در این رقابت‌ها وجود دارد.

ماجرای خریداری امتیاز توسط یک تیم متمول به وسیله قضاوت‌های عجیب و غریب داورها برای آن تیم خاص و به تبع آنها پیروزی در اغلب بازی‌های نیم‌فصل دوم، یک موضوع کاملا قابل پیگیری است. همانطور که «نسیم» در دو سال اخیر توجه ویژه‌ای به شرایط لیگ دسته اول داشته، در این فصل هم این نیاز احساس می‌شود. پیگیری‌هایی که از دو سال قبل شروع شد.

نتایج نظرسنجی گسترده «نسیم» از مربیان لیگ دسته اول، در تاریخ دوم اردیبهشت ماه ۹۲ منتشر شد و خروجی آن تکان‌دهنده بود.

در پایان بررسی پرونده تبانی در قابت‌های آن فصل، پس از گفتگو با ۲۸ مربی شاغل در آن رقابت‌های نتایج زیر به دست آمد:

– ۹۶.۵ درصد از این مربیان، وجود تبانی در مسابقات این فصل را تایید کردند.

-۴۳ درصد از این مربیان اعلام کردند پیشنهاد تبانی به خودشان و تیم‌شان داده شده است.

– ۵۳.۵ درصد از آنها گفتند تبانی در مسابقات لیگ یک امسال را قبول دارند اما خودشان با آن مواجه نشده‌اند.

این ۲۸ مربی، سه عامل را مهم‌ترین دلایل به وجود آمدن تبانی در مسابقات این فصل لیگ دسته اول معرفی کردند:

– ۸۰ درصد آنها عدم نظارت فدراسیون فوتبال را عامل این اتفاق دانستند.

– ۱۷ درصد از این ۲۸ مربی، داوری و سوت‌های مشکوک را دلیل اصلی می‌دانند.

– ۳ درصد مربیان لیگ یکی نیز توجه بیش از حد رسانه‌ها به مسابقات لیگ برتر و بی‌توجهی به رقابت‌های لیگ دسته اول را عاملی برای فعالیت آزادانه افراد متخلف دانسته‌اند.

بازتاب این نظرسنجی حتی تا برنامه ۹۰ هم پیش رفت و پرداخت ویژه به آن، باعث شد آمار تخلفات در این رقابت‌ها در فصل بعد از آن بهتر شود. یک سال بعد، یعنی فصل گذشته هم این نظرسنجی را انجام دادیم و این بار پس از گفتگو با ۳۰ مدیرعامل و مربی شاغل در رقابت‌های فصل گذشته، نتایج زیر به دست آمد:

–  ۷۳٫۴  درصد از این افراد از کاهش تخلفات در لیگ یک ابراز رضایت کردند و امیدوار هستند تا نظارت‌ها ادامه داشته باشد.

– ۶۳٫۳  درصد از این مربیان و مدیرعاملان، اعلام کردند که در این فصل به دلیل مشکلات داوری دچار مشکل شدند و مشکلات داوری در نتایج تاثیرگذار بوده است.

– ۱۰۰ درصد این افراد اعلام کردند تست دوپینگ از تیم‌هایشان گرفته نشده و خواستار این بودند که حتما در لیگ یک تست دوپینگ گرفته شود.

پیشنهاد مدیرعاملان و مربیان لیگ یک برای هرچه بهتر برگزار شدن این رقابت‌ها نیز به این ترتیب بود:

– پوشش تلویزیونی مطلوب‌تر این مسابقات و انتقاد از عدم پخش این رقابت‌ها حتی در شبکه‌های استانی

– جوان‌تر شدن تیم‌ها و استفاده بیشتر از بازیکنان زیر ۲۳ سال

– عدم استفاده ار مربیان محروم در این رقابت‌ها

–  بالاتر رفتن کیفیت برنامه لیگ یک شبکه ورزش برای واکاوی اتفاقات این بازی‌ها

– استفاده از ناظران خبره و برنامه‌ریزی مناسب و درست

– جلوگیری از ورود تیم‌های بدهکار

– درخواست از فدراسیون و سازمان لیگ برای نظارت بیشتر در هفته‌های پایانی

– نظارت بیشتر بر عملکرد تیم داوری در مسابقات

– درخواست از فدراسیون و سازمان لیگ برای انجام تست دوپینگ

– ادامه‌دار بودن نظارت‌ها برای برخورد و ریشه کنی پدیده تبانی

سوال اصلی اما اینجاست که آیا به این درخواست‌ها برای بهبود شرایط رقابت‌های لیگ دسته اول رسیدگی شده؟

تبانی کاران زندانی می شوند
مدیرکل حراست وزارت ورزش  در پاسخ به این سوال که در صورت اثبات جرم، چه مجازاتی در انتظار متخلفان است می‌گوید:«اگر جرمی ثابت شود تردید نکنید که ما پرونده آن‌ها را به مراجع قضایی می‌فرستیم و حتی امکان دارد کسانی که تخلف کرده‌اند، زندانی شوند. ما به ورزش ورود کرده‌ایم تا ریشه ناپاکی‌ها را بخشکانیم.

حسنی‌خو: تبانی در لیگ را هنوز ثابت نکرده‌ایم

مدیرکل کل حراست وزارت ورزش گفت: گزارش‌های زیادی از تخلفات در لیگ یک بدست ما رسیده ولی هنوز نتوانسته‌ایم آن را ثابت کنیم.

با رسیدن هفته‌های پایانی لیگ یک، خیلی‌ها صحبت از تخلفاتی می‌‌کنند که در این لیگ اتفاق می‌‌افتد. حرف‌هایی که هرسال بعد اتمام لیگ یک زده می‌شوند اما معمولا به آن رسیدگی نمی‌شود. مدیرکل حراست وزارت ورزش در اینباره می‌گوید: این بحث به کمیته انضباطی و البته کمیته اخلاق برمی‌گردد. اگر موضوع حاد باشد ما به آن ورود می‌کنیم. الان گزارش‌هایی در این زمینه بدست ما رسیده و قطعا آن‌ها را پیگیری می‌‌کنیم. اینطور نیست که از تخلفات ساده عبور کنیم.

علی حسنی‌خو می‌گوید: مطمئنا تا این لحظه گزارش‌هایی به دست ما رسیده و ما هم قطعا بررسی‌های لازم را روی این موضوع انجام می‌‌دهیم. شک نکنید که ما آماده‌ایم تا با تخلفات در فوتبال مبارزه کنیم ولی باید بتوانیم تخلفات را ثابت کنیم. نمی‌شود به تیمی که میلیارد‌ها تومان هزینه کرده بدون سند و مدرک تهمت بزنیم. به همین دلیل هم من می‌گویم خیلی از کسانی که در مورد ناپاکی‌ها حرف می‌ زنند، سند و مدرکی برای اثبات ادعای خود ندارند.

او در پاسخ به این سوال که در صورت اثبات جرم، چه مجازاتی در انتظار متخلفان است می‌گوید: «اگر جرمی ثابت شود تردید نکنید که ما پرونده آن‌ها را به مراجع قضایی می‌فرستیم و حتی امکان دارد کسانی که تخلف کرده‌اند، زندانی شوند. ما به ورزش ورود کرده‌ایم تا ریشه ناپاکی‌ها را بخشکانیم.

منبع: تسنیم