تاریخ انتشار خبر: ۲ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۷:۱۲
کد مطلب : 46303

روایتی از سربازی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

مهدی قربانپور کارگردان مستند «ما همه سربازیم» گفت که پس ازخواندن کتاب خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، بخشی که مربوط به سربازی رفتن ایشان بود نظرم را جلب کرد.

 
 
مهدی قربانپور کارگردان مستند «ما همه سربازیم» گفت که پس ازخواندن کتاب خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، بخشی که مربوط به سربازی رفتن ایشان بود نظرم را جلب کرد.

روایتی از سربازی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

 او که در نشست نقد و بررسی این فیلم در الار استاد ناصری خانه هنرمندان سخن می‌گفت درباره  چگونگی ساخت این فیلم گفت:« ساخت این فیلم قرار بود از سال  ۱۳۸۹، آغاز شود. پروژه درباره سه فردی بود که خدمت سربازی را تجربه کرده اند. طرح در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تصویب شد و ما حتی ۱۱ روز فیلمبرداری کار را انجام دادیم ولی ممیزی ها به ویژه در یک دوره خاص باعث توقف کار  شد و متوجه شدیم که باید به نحو دیگری کار را ادامه داد. پس طرح جدیدی ارائه کردیم که بیشتر جنبه تاریخی داشت.»

«ما همه سربازیم» مستندی است که به پیشینه شکل‌گیری ارتش منسجم در ایران و  نحوه سربازگیری از ابتدا تا زمان انقلاب می‌پردازد.

قربانپور ادامه داد:«قبل از این من بیشتر مستندهای اجتماعی کار کرده بودم و این اولین تجربه من در حوزه تاریخی بود که باید بگویم از نظر من ساخت مستند تاریخی کار دشواری است و باید پژوهش کامل و قوی داشته باشید. شش ماه طول کشید تا پروژه دوباره آغاز شد. لحظات طولانی را طی کردم برای انتخاب مطالب و بسیاری از بخش ها را هم مجبور شدم کنار بگذارم.»

این مستند علاوه بر حضور در بازار بین المللی جشنواره فیلم کن، به عنوان نماینده انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران در هفتمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت به نمایش درآمد و جایزه بهترین فیلم تاریخی را در جشنواره حقیقت آبادان دریافت کرد. در این فیلم خاطراتی از چهره‌های سرشناس ایرانی  نقل می شود. آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از این افراد است.

قربانپور درباره نحوه انتخاب افراد، گفت: «ما همزمان با گرفتن گفتگوها، تحقیقات کار را انجام می دادیم و تصاور آرشیوی را مشاهده می کردیم. البته چون فیلم ها صامت بودند شناسایی افراد و مکان ها تقریبا ناممکن به نظر می آمد که به مرور در حین تحقیقات هویت بعضی از افراد را شناسایی کردیم ولی در هر حال سعی کردم از لایه های مختلف اجتماع، افراد را پیدا کنم.»

او افزود:«درباره آقای هاشمی رفسنجانی هم باید بگویم که بعد از خواندن کتاب خاطرات ایشان، بخشی که مربوط به سربازی رفتن ایشان بود نظرم را جلب کرد ضمن اینکه جذب شخصیت ایشان هم شده بودم. البته قرار گذاشتن برای فیلمبرداری به سختی صورت گرفت و بعد هم آن بخش از گفتگو که در فیلم می بینید علی رغم نظر اطرافیان و حتی تدوینگر کار، با توافق خود ایشان در فیلم گنجانده شد که به نظر من هم داستان بامزه ای داشت و هم ما را با وجه دیگر شخصیت ایشان آشنا می کرد.»

 منبع: خبرآنلاین