تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۲۰:۰۳:۴۱
کد مطلب : 89447

روایت قرائتی از امام(ره) درباره مصلای تهران

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان “باید از اشرافیگری دوری کنیم” گفت: وقتی از امام درباره مصلای تهران سؤال شد، ایشان فرمودند: “مصلایی محکم و بزرگ اما بدون تزئینات بسازید” که متأسفانه این امر محقق نشد.

 حجت‌الاسلام محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور در نشست هم‌افزایی زکات اظهار داشت: کار مهمی برای زکات در کشور انجام شده است اما باید اصلاحاتی هم صورت بگیرد و یکی از آنها این است که باید با یکدیگر شریک شویم تا نهضت صرفه‌جویی ایجاد کنیم.

وی افزود: به‌عنوان نمونه باید بگویم که من دست‌خط امام در مورد مصلای تهران را دیدم که ایشان فرمودند: “مصلای تهران را بزرگ و محکم و بدون هیچ تزئیناتی بسازید” ولی می‌بینیم که این اتفاق نیفتاده و تزئینات بسیاری در آن وجود دارد.

قرائتی با بیان “داریم اشرافی می‌شویم” گفت: وقتی فرش دستبافی را به امام دادند و صاحب آن فرش گفت که “می‌خواهم امام روی این فرش نماز بخوانند” امام گفت: با همین اتفاق آدم آرام آرام شاه می‌شود.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور تصریح کرد: پول زکات باید نتیجه داشته باشد، به‌عنوان مثال جهیزیه عروس را می‌دهیم اما این عروس مسجدی نمی‌شود یا اینکه به پسری کمک می‌کنیم اما به راه نمی‌آید، لذا از پول کمیته امداد باید مسجدها را پر کنیم.

قرائتی تصریح کرد: ماه رمضان پیش روست و ما ۲۰هزار طلبه کت و شلواری داریم که سازمان تبلیغات اعلام کرده که پولی برای استفاده از آنها ندارد. ما می‌توانیم از پول زکات به این طلبه‌ها کمک کرده تا آنها در ماه مبارک به روستاها بروند و به بچه‌های مردم بدون هیچ پولی قرآن یاد بدهند که در نهایت مردم هم می‌گویند پول زکات دادیم و بچه‌های‌مان قرآن‌خوان شدند.

وی اضافه کرد: باید در هر روستایی به مؤذن هدایایی مانند کت و شلوار و یا یک انگشتر بدهند. هم اکنون برخورد باعاطفه مورد نیاز ماست که باید آن را بین مسئولان اجرایی نهادینه کنیم.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان “به خادمان مسجد چقدر رسیدگی کردیم؟” گفت: طلبه‌هایی داریم که نابغه هستند و اگر ۵ سال خرج آنها را بدهند می‌توانند مانند آیت‌الله تبریزی منشأ بسیاری از خیرات شوند چرا که زندگی ایشان بدین‌گونه بود که فرد خیّری وقتی متوجه شد آیت‌الله تبریزی هنگامی که جوان بود نخبه است خرج او را به‌مدت ۲۰ سال داد و آیت‌الله تبریزی از آب درآمد.

قرائتی اضافه کرد: ما برای نماز بچه‌ها در آموزش و پرورش طلبه داریم ولی آموزش و پرورش اعلام کند که پول ندارد لذا می‌توانیم از پول زکات در اینجا استفاده کنیم.

وی با انتقاد از اشرافی‌گری گفت: ساختمان کمیته امداد که به کاخ شاه تنه می‌زند به کمیته امداد ضرر زده است، متأسفانه برای زکات دل نمی‌سوزانیم و از طرفی ائمه جمعه‌ای داریم که در سال دو بار برای جلسات زکات شرکت می‌کنند و در این موارد دل نمی‌سوزانند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور اضافه کرد: روحانیت به چه میزان در بحث قرآن کار کرده است، عظمت ماه رمضان به روزه آن نیست، به قرآن است. لذا باید سؤال کنیم که برای قرآن چه کرده‌ایم. باید منبرها را قرآنی کنیم و الآن هم وقت آن رسیده که با فرصت باقی‌مانده تا ماه مبارک رمضان منبری‌ها را دعوت کنیم و به آنها تذکر دهیم.

قرائتی در پایان گفت: باید از پول زکات به عروس‌ها کتاب همسرداری بدهیم، به شاگرداول‌ها خودنویس دهیم و در نهایت باید از پول زکات دین آباد شود نه ساختمان.

منبع: تسنیم