تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۲:۵۹:۲۰
کد مطلب : 60973

روز «شمس» چگونه در تقویم ثبت شد؟

هفتم مهرماه به عنوان روز بزرگداشت «شمس» در تقویم رسمی کشور نام‌گذاری شده است.

براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۷۵۱، هفت مهرماه به عنوان روز بزرگداشت شمس تبریزی در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهور نیز به عنوان رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی این مصوبه را امضا و تأیید کرده است.علی محبوبی، مسئول هماهنگی و اجرایی ثبت روز شمس در تقویم کشوری، اظهار کرد: ایده کار و درج روز شمس در تقویم رسمی کشوری از چندین سال پیش که مسئولیت پیوند فرهنگی مفاخری چون شمس تبریزی (خوی) با مولانا (قونیه)، حافظ (شیراز) و عطار (نیشابور) را بر عهده داشتم در ذهنم بود. از آن‌جا که مفاخری مانند حافظ، عطار، مولانا، سعدی و فردوسی دارای یک روز به‌نام خودشان در تقویم کشوری بودند، از این لحاظ احساس می‌کردم که باید روز شمس نیز در تقویم کشوری درج شود.

او با بیان این‌که ایده انجام کار را چندین سال پیش با مسئولان کشوری مطرح کرده است، اظهار کرد: به علت نبود فضای فرهنگی مناسب از اجرایی کردن آن صرف نظر کردم؛ پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و به‌وجود آمدن فضای فرهنگی مناسب در کشور دوباره این پروژه را پیگیری کردم و نامه‌ای در خصوص اهمیت درج روز شمس در تقویم کشوری خطاب به شورای فرهنگ عمومی کشور نوشتم که با موافقت دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، فرم‌های مخصوص برای این مهم را تحویل گرفته و به همراه درخواست نماینده مردم خوی تحویل مسئولان مربوطه دادم.

محبوبی افزود: حجت‌الااسلام شکوری امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان خوی کمال همکاری و حسن نیت را در این پروژه مهم فرهنگی داشتند. فرماندار خوی نیز مصوبه شورای فرهنگ عمومی خوی را سریعا به مسئولان مربوطه در تهران ارسال کردند و مجموعه اسناد و مدارک مبنی بر اهمیت درج روز شمس در تقویم کشور به پیوست مدارک به معاونت فرهنگی شورای فرهنگ عمومی کشور تحویل داده شد.

محبوبی با بیان این‌که رایزنی‌های خوب و مفیدی با اعضای شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام گرفت گفت: اعضای شورای فرهنگ عمومی کشور پس از مطالعه اسناد و مدارک ثبت ۷ مهرماه به نام روز بزرگداشت شمس در تقویم کشوری را تأیید کردند و مدارک به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد و در آن‌جا نیز اعضای شورای انقلاب فرهنگی پس از مطالعه و بررسی موضوع را تأیید کردند تا این‌که دکتر روحانی به عنوان ریاست شورای انقلاب فرهنگی ۷ مهرماه را به عنوان روز بزرگداشت شمس برای درج در تقویم سال ۹۴ امضا کرد.

او افزود: به‌علت این‌که هشتم مهرماه به‌عنوان روز مولانا در تقویم نام‌گذاری شده بود هفتم مهرماه نیز به‌عنوان روز بزگداشت شمس در تقویم نام‌گذاری شد.

محبوبی از وزیر آموزش و پرورش، وزارت علوم، معاونت رییس‌جمهور و سازمان میراث فرهنگی کشور، سازمان تبلیغات اسلامی کشور، شورای فرهنگ عمومی کشور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی که در به ثمر رسیدن این پروژه‌ مهم همکاری‌های لازم را انجام دادند تشکر و قدردانی کرد و گفت: از دکتر روحانی نیز به‌عنوان ریاست شورای انقلاب فرهنگی که با ثبت روز شمس در تقویم کشوری موافقت کردند کمال تشکر و سپاس را داریم.

او ادامه داد: یقینا مفاخری چون شمس تبریزی، مولانا و حافظ جزو ریشه‌ها و هویت‌های فرهنگی کشور و جهان محسوب می‌شوند و باید همیشه نگاه‌ها به این موضوعات فرهنگی نگاه‌های کلان و به دور از کینه باشد و نباید افراد و گروه‌ها از این موضوعات فرهنگی به عنوان سکوی پرتاب در جامعه برای خودشان استفاده کنند.

این فعال فرهنگی سپس اظهار کرد: از ویژگی‌های بسیار خوب و بارز پروژه ثبت روز شمس در تقوم کشوری این بود که تمام مراحل پیگیری و اجرایی این پروژه بدون برگزاری جلسات تکراری و خسته‌کننده و درگیر ادارات که معمولا با صرف هزینه‌های آن‌چنانی انجام می‌شود طی شد و از مسئولان نیز انتظار داریم از این به بعد مواظب باشند کارها و همایش‌هایی که به نام فرهنگ، هنر و مفاخر انجام می‌شود بدون ریخت و پاش و حیف و میل بیت‌المال باشد.

منبع: ایسنا