تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , آبان, ۱۳۹۵ | ۲۲:۵۰:۱۲
کد مطلب : 127339
متخصص و جراح ارتوپد مطرح کرد؛

روش‌های درمان و جلوگیری از آرتروز شانه/ زنان بیشتری در خطر ابتلا به آرتروز شانه قرار دارند

این متخصص و جراح ارتوپد گفت: آرتروز شانه در زنان و در افراد بالای پنجاه سال بیشتر بروز پیدا می‌کند و در این بیماری عمل جراحی در آخرین اولویت درمانی قرار دارد.

روش‌های درمان و جلوگیری از آرتروز شانه/ زنان بیشتری در خطر ابتلا به آرتروز شانه قرار دارند

جواد هروی، متخصص و جراح ارتوپد زانو، شانه، لگن و مفصل ران در گفت‌وگو با خبرنگار «نبض شهر»، پیرامون یکی از شایعترین بیماری های شانه به نام آرتروز شانه اظهار داشت: این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های شایع شانه است که همه ساله افراد زیادی به آن مبتلا می شوند که به علت آسیب های فیزیکی وارد به شانه و خراب شدن غضروف مفصل شانه به ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه این بیماری سبب بروز درد و محدودیت حرکت در مفصل شانه می‌شود، گفت: آرتروز شانه هنگامی ایجاد می شود که غضروف پوشاننده ی اطراف مفصل شانه، در اثر کهولت سن یا حتی ضربات فیزیکی دچار سائیدگی یا از بین رفته باشد.

این متخصص و جراح ارتوپد بیان داشت: آرتروز شانه در زنان شیوع بیشتری نسبت به مردان دارد و بیشتر در افراد بالای پنجاه سال و در اثر بالارفتن سن افراد و استفاده بیش از حد از مفاصل با افزایش سن بروز پیدا می‌کند اما آرتروز شانه در افراد جوان تر به دلیل آسیب شدید یا جراحی مفصل نیز مشاهده می شود.

وی در خصوص دیگر عوامل ایجاد کننده آرتروز شانه گفت: این بیماری میتواند در اثر عوامل مادرزادی و ژنتیکی، افزایش سن، دررفتگی های پیاپی شانه، بیماری هایی مثل آرتریت روماتوئید، روماتیسم یا عفونت مفصل شانه، جراحی مفصل شانه، آسیب شدید یا شکستگی شانه و یا مصرف بیش از اندازه ی استروئید یا داروهای استروئیدی ایجاد شود.

هروی با تاکید بر اینکه افراد سالمند علائم آرتروز شانه را جدی تر بگیرند و در صورت مشاهده علائم سریعا به پزشک مراجعه کنند، افزود: این بیماری دارای علائمی همچون درد مکرر شانه، تورم دور مفصل شانه، احساس ترک خوردگی و خردشدگی در مفصل شانه، ضعیف و لاغر شدن عضلات اطراف شانه، محدود شدن دامنه حرکت شانه به اطراف و احساس خشکی در مفصل شانه است.

این متخصص و جراح ارتوپد با بیان اینکه آرتروز شانه درمان قطعی ندارد، خاطرنشان کرد: تنها با اقدامات و داروهایی درد بیمار کم کرد و در این راستا افراد باید از فعالیت‌های بدنی شدید و انجام کارهایی که سبب تشدید درد میشوند اجتناب کنند.

وی در پایان انجام تمریناتی برای افزایش دامنه حرکتی شانه و افزایش قدرت عضلات شانه را موثر خواند و گفت: فیزیوتراپی، کمپرس آب گرم، استفاده از داروهای ضد التهاب، تمرینات درمانی و حرکات اصلاحی اولین درمان پیشنهادی به افراد مبتلا به درد شانه است که در غیر این صورت جراحی آخرین اقدام جهت درمان این بیماری است.

انتهای پیام/