تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۱:۴۰:۲۵
کد مطلب : 54517
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی صورت گرفت

رونمایی از کتاب «سیمای شهری و جاذبه‌های گردشگری آبادان»

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی از کتاب «سیمای شهری و جاذبه‌های گردشگری آبادان» تالیف محمودرضا شیرازی شهردار آبادان رونمایی شد.

خبرگزاری فارس: رونمایی از کتاب «سیمای شهری و جاذبه‌های گردشگری آبادان»

به گزارش عصر آبادان ف مولف کتاب سیمای شهری و جاذبه‌های گردشگری آبادان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان اظهار کرد: جاذبه‌های گردشگری یکی از موضوعات مغفول مانده در شهر آبادان است که در این زمینه ضعیف عمل شده است.

محمودرضا شیرازی افزود: در دنیای امروز، صنعت گردشگری به یکی از استراتژیک ترین منابع درآمدزایی و ارزآوری برای کشورها تبدیل شده و به چنان رشدی دست یافته که تعداد گردشگران بین‌المللی به بیش از یک ‌میلیارد نفر یعنی یک ‌هفتم جمعیت کره زمین رسیده است.

وی با بیان اینکه حدود یک‌ دوازدهم افراد شاغل جهان، یعنی بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در این حوزه مشغول به کار هستند، عنوان کرد: گسترش صنعت گردشگری، می‌تواند به صادرات فرهنگی منجر شود که این امر به‌ویژه در کشوری مثل ایران با سابقه باستانی و تمدنی کهن بیشتر به چشم خواهد آمد.

شیرازی با بیان اینکه صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است یادآور شد: بر اساس گزارش سازمان جهانی جهانگردی، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی جهان و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جذب گردشگر دارد.

مولف این کتاب گفت: برخی معتقد هستند، توسعه صنعت گردشگری بهترین راهکار برای تقویت اقتصاد بدون نفت است اما این موضوع همواره در حد شعار مانده و گا‌های عملی برای تحقق آن برداشته نشده است.

شیرازی با اشاره به رکورد حدود یک میلیارد و یکصد میلیون نفری گردشگران در سال ۲۰۱۳ در سطح جهانی افزود: در این میان قاره آسیا و اقیانوسیه بالاترین رتبه را نسبت به سایر قاره‌ها دارند و در همین سال میزان درآمد حاصل از صنعت توریسم به یک میلیارد و ۱۵۹ میلیون دلار رسیده است.

وی اضافه کرد: ایران در سال ۲۰۱۲ میزبان حدود ۴ میلیون توریست بوده و درآمد کشورمان نیز از صنعت گردشگری در همین سال یک هزار و یک صد میلیون دلار بوده است.

مولف کتاب سیمای شهری و جاذبه‌های گردشگری آبادان در پایان با اشاره به اینکه زیرساخت‌های گردشگری در آبادان موجود است، افزود: جاذبه‌های گردشگری باید به صورت پکیج‌های خاص و متنوع تعریف شود تا این منطقه در بخش صنعت گردشگری هم توسعه کمی و کیفی پیدا کند.

به گزارس خبرگزاری فارس، کتاب «سیمای شهری و جاذبه‌های گردشگری آبادان» شامل پنج فصل مشتمل بر جغرافیای طبیعی، جغرافیای انسانی، جغرافیای تاریخی اجتماعی، جغرافیای اقتصادی و جغرافیای گردشگری است.

این کتاب سومین اثر محمودرضا شیرازی پس از دو کتاب دیگرش تحت عنوان‌های «بررسی تصویری سیمای شهری و اشکالات فنی در پروژه‌های عمرانی» و «تاجیکستان» بوده است.

منبع: فارس