تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۷:۳۵:۳۹
کد مطلب : 22868

زمان طلایی برای نجات سکته‌ای‌ها!

آنچه که بیماران باید بدانند این است که هر قدر زودتر متوجه علائم شوند و درمان‌ها سریعتر آغاز شود عوارض بعدی کمتر خواهد بود و تعداد بیشتری از سلول‌های مغز نجات می‌یابند.

به گزارش عصر آبادان  به نقل از باشگاه خبرنگاران، سید محمود طباطبایی متخصص مغز و اعصاب گفت: درمان اولیه بستگی به علت وقوع سکته مغزی دارد. معمولاً ابتدا با انجام بررسی‌هایی نظیر سی‌تی‌اسکن علت سکته را تشخیص می‌دهند اگر سکته به علت تشخیص لخته باشد با تزریق داروهایی سعی می‌کنند لخته را حل کرده و از بین ببرند. به این ترتیب جریان خون برقرار می‌شود.

وی افزود: همچنین با رقیق کردن خون بیمار از ایجاد مجدد لخته و بروز سکته‌های جدید پیشگیری می‌کنند برای استفاده از این روشها فقط چند ساعت فرصت وجود دارد اما اگر زمان طلایی برای این کار از دست برود به علت خطر بروز خون‌ریزی مغزی از روش‌های دیگری استفاده می‌شود.
طباطبایی تصریح کرد: اگر در بررسی‌ها مشخص شود که یک شریان دچار تنگی شده است و دسترسی به این شریان از طریق آنژیوگرافی ممکن باشد، شاید بشود با اقداماتی آن را باز کرد.
وی اذعان داشت: امروزه با گذاشتن فنرهای بسیار ظریف تنگی شریان برطرف می‌شود و یا با استفاده از وسایل بسیار ظریفی لخته‌ها را خارج و جریان خون را برقرار می‌کنند که به آن آمبولکتومی می‌گویند. به هر حال درمان سکته مغزی به عامل ایجاد سکته، شرایط بیمار و نظر پزشک معالج بستگی دارد.
انتهای پیام/