تاریخ انتشار خبر: ۷ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۱۹:۳۹:۴۱
کد مطلب : 106194

«زورگیری علنی» در دانشگاه خواجه نصیر! +عکس

دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی این بار در اقدامی عجیب دانشجویان خود را به پرداخت “جریمه نقدی” وادار کرد.

سازمان مرکزی دانشگاه خواجه نصیر «زورگیری علنی» در دانشگاه خواجه نصیر! +عکس

در گفت و شنودهای این روزها در میان دانشجویان خبری خاص و البته عجیب منتشر شد.

 

در طی مصاحبه جام نیوز با دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی متوجه این موضوع شدیم که این دانشگاه از معروف‌ترین دانشگاه‌های پرحاشیه از نظر برخورد آموزشی و رفاهی با دانشجویان خود بوده و می‌باشد.

 

دانشجویان در این مصاحبه از مشکلات پیش آمده برای خود در امور رفاهی از جمله دریافت خوابگاه، رزرو غذا با کیفیت نا مطلوب، نداشتن سرویس و امکانات ورزشی مناسب می‌گفتند؛ تا اینکه سخنی جدید به میان آمد؛ سخنی بس عجیب و تأمل برانگیز! جریمه‌های نقدی از دانشجویانی که، اکثرا مشکل مالی دارند!

 

دانشجویان مدعی شدند دانشگاه خواجه نصیر برای هر مشکل کوچک و بزرگ آموزشی که بعضا از دانشجو کاری بر نمی‌آید؛ از آنها طلب جریمه می‌کند و میزان این جریمه ها برابر ۸۰۰ هزار ریال می باشد.

 

 

 

 

در اینجا دو نکته بسیار مهم قابل طرح است:

اولا آیا دانشگاه‌های دولتی اجازه دریافت جریمه نقدی برای هر اتفاق بزرگ یا کوچک را دارند و وزارت علوم در این مورد آن‌ها را تا چه میزان آزاد گذاشته است؛ و اگر روزی یک دانشگاه، دانشجویان (حتی روزانه) خود را مجبور به پرداخت جریمه‌های میلیونی نماید این امر مورد تایید وزارت علوم و بالاتر از آن، دولت می‌باشد؟

 

ثانیا اعلام جریمه نقدی درست ساعتی قبل از پایان زمان مورد نیاز برای رسیدگی به امور دانشجویی منطقی بوده و یا صرفا جنبه کسب درآمد و جبران کسری بودجه برای وزارت خانه را دارد؟! (طبق پیامک مشاهده شده توسط خبرنگار جام نیوز این موضوع مورد تایید است؛ چراکه در اخطارهای قبلی هیچ اشاره ای به دریافت جریمه نقدی نشده بود تا به طور ناگهانی ساعتی قبل از پایان زمان مورد بحث، پیامک مربوط به اجبار در پرداخت جریمه نقدی ارسال شد.)

 

 

همچنین دانشجویان مدعی شدند در آغاز ثبت نام نزدیک به یک ماه بدون خوابگاه بوده و مشکلات بسیاری در این مورد داشتند. تا آنجایی که حتی چند دانشجو نخبه مورد تایید وزارت علوم، با فاصله بیش از ۸۰۰ کیلومتری از تهران مدعی شدند چندین شب را در پارک‌های تهران خوابیده و دانشگاه هیچ عکس العملی نسبت به شرایط بد آن‌ها نشان نداده بود؛ و حتی در پاسخ به آن‌ها، حراست دانشگاه با عکس گرفتن و تهدید به پرونده سازی انضباطی برای آن‌ها سعی بر متواری کردن آن‌ها داشت.

 

لازم به ذکر است دانشجویان این دانشگاه بعد از وقفه یک ماهه، دارای خوابگاه شده‌اند و برای اجاره این خوابگاه دولتی برای یک سال مجبور به پرداخت نزدیک به ۲۰ میلیون ریال می‌باشند.

 

شایان ذکر است که در ماه‌های اخیر دانشجویی از همین دانشگاه با شرایط ذکر شده، که در رشته مهندسی مکاترونیک در مقطع ارشد با نام رضا.ا در حال تحصیل بود؛ در حمام خوابگاه اقدام به خودکشی کرده و جان باخته است. در گفته‌های دانشجویان ثابت شد که خانواده این دانشجو از دانشگاه خواجه نصیر شکایت کرده و پیگیر شرایط بد دانشجویان نیز هستند.

 

 

قطعا ادامه این شرایط نامطلوب در دانشگاه خواجه نصیر می‌تواند در زمانی حتی کوتاه، منجربه کاهش تمایل رتبه‌های برتر به انتخاب، رشته‌های این دانشگاه شود.

 

 

در پایان، مرور بیان مقام معظم رهبری در تاریخ پنجم اسفندماه ۱۳۸۳ خالی از لطف نیست:

یک نکته این است که دانشکده‌های فنی ما در طول سال‌های پیش از انقلاب و همچنین بعد از انقلاب، همیشه محل حضور برترین استعدادهای این کشور بود. از آن زمان‌هایی که بنده یادم می‌آید-از دوره جوانی و ارتباط ما با دانشگاه‌ها و دانشجوها و محیط‌های دانشگاهی– خوش فکرترین، متحرک‌ترین و فعال‌ترین عناصر دانشجویی در دانشکده‌های فنی و مهندسی و مراکز علمی مربوط به مهندسی با شعب مختلفش، اجتماع داشته‌اند.

 

 

این خبر صرفا برای اطلاع وزارت علوم و مسئولان رده‌بالای دولتی و حکومتی منتشر شده و امیدواریم موثر واقع شود.