تاریخ انتشار خبر: ۳ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۴:۱۳
کد مطلب : 55918
مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور خبر داد

ساخت ترمینال ۵ هزار متر مربعی در فرودگاه آیت‌الله جمی آبادان

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور از ساخت یک ترمینال ۵ هزار متر مربعی در فرودگاه آیت‌الله جمی آبادان خبر داد.

خبرگزاری فارس: ساخت ترمینال 5 هزار متر مربعی در فرودگاه آیت‌الله جمی آبادان

به گزارش عصر آبادان، محمد علی ایلخانی پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از فرودگاه آیت الله جمی آبادان در جمع خبرنگاران گفت: امروز به اینجا آمده‌ایم تا از نزدیک در جریان روند اجرای کارهایی که پیش‌تر عملیات آن آغاز شده، قرار بگیریم.

وی افزود: همچنین قصد داریم تا با مسئولان شهرستان آبادان و استان خوزستان بتوانیم در جهت ساخت یک ترمینال ۵ هزار متر مربعی مناسب برای فرودگاه آیت الله جمی آبادان به توافق برسیم.

وی در خصوص چگونگی روند توافقات پیشین شرکت فرودگاههای کشور با سازمان منطقه آزاد اروند اظهار کرد: واقعیت آنست که سازمان منطقه آزاد اروند تا به الان چندان مصمم برای انجام تعهدات نبوده است، به طور معمول نرم کار در زمینه سرمایه گذاری در فرودگاه‌ها به صورت مشارکت ۵۰ درصدی است و در این زمینه شرکت فرودگاه‌ها کشور و وزارت راه و شهرسازی آمادگی کامل دارد.

وی تصریح کرد: میزان سرمایه گذاری در فرودگاه آیت الله جمی آبادان به نسبت جایگاه آن بسیار اندک بوده است، امید می‌رود تا امروز بتوانیم با مسئولان این شهر به یک توافق منطقی و خوبی در جهت بهبود وضعیت و توسعه امکانات این فرودگاه برسیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاههای کشور یادآور شد: فرودگاه آیت الله جمی آبادان یک فرودگاه خوب به لحاظ برخورداری از زیرساخت‌های عملیات هوانوردی است که باید به آن توجه بیشتری شود زیرا این فرودگاه جای رشد دارد.

ایلخانی با اشاره به تمایل و تقاضای برخی از شرکتهای خارجی (به جز العربیه) برای سرمایه گذاری در فرودگاه آیت الله جمی آبادان گفت: به دنبال آن هستیم تا از طریق سازمان هواپیمایی کشوری بتوانیم موافقت نامه‌های هوایی را ارتقاء دهیم، در صورت انجام این کار امکان اعطای پروازهای خارجی دیگر به طور مستقیم به فرودگاه آیت الله جمی آبادان می‌سر خواهد شد.

وی افزود: افزایش تعداد پروازهای خارجی مستلزم بازنگری در قراردادهای هوایی شرکتهای خارجی با ایران است که در صورت افزایش تعداد پروازهای شرکت‌های خارجی به ایران می‌توانیم این کار را عملیاتی کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بااشاره به اینکه پرواز‌ها به طور عمده براساس عرضه و تقاضا انجام می‌شود اظهار کرد: میزان تقاضا در آبادان و استان خوزستان برای افزایش پرواز‌ها بالا است اما متاسفانه بخش عرضه در شرکت‌های هواپیمایی ما اندکی ضعیف است که امید می‌رود تا در بخش خرید هواپیماهای جدید گشایشی حاصل شود و یا حداقل سایر هواپیماهای خوابیده را عملیاتی کنیم تا بتوانیم پروازهای بیشتری را به فرودگاه آیت‌الله جمی آبادان اعطا کنیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملیات فاز دو توسعه فرودگاه آیت‌الله جمی آبادان تصریح کرد: اعتقادمان بر این است که بتوانیم امروز با مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند برای احداث ترمینال ۵ هزار متر مربعی در این بخش به توافق برسیم.

وی یادآور شد: در صورت انعقاد این تواقفاهمنامه می‌توانیم در طرح جامع فرودگاه آیت‌الله جمی آبادان بخش ترمینال خارجی را نیز از نو بسازیم.

وی ادامه داد: بایستی برخی از ظواهر باقی مانده از جنگ تحمیلی در این فرودگاه نیز جمع‌آوری شود تا اینجا به یک فرودگاه خوب بین‌المللی تبدیل شود.

وی در خصوص برنامه‌ریزی برای تامین و پایداری امنیت پرواز در فرودگاه آیت‌الله جمی آبادان گفت: کار نصب و راه‌اندازی دستگاه آی‌ال‌اس تا پایان سال جاری در این فرودگاه عملیاتی می‌شود و با انجام این کار به لحاظ زیرساخت‌های عملیات هوانوردی دیگر هیچ کمبودی نخواهیم داشت.

وی همچنین برخورداری فرودگاه آیت‌الله جمی آبادان از آسمان باز را بعید دانست و افزود: اصلا چنین سیاستی را در کشور نداریم، ما با تمام کشور‌ها بر اساس توافقنامه هوایی کار می‌کنیم.

به گفته وی لازمه انجام این کار (آسمان باز) به لحاظ پذیرش هواپیما مشروط به کنار رفتن توافقنامه‌های فعلی است.

منبع: فارس