تاریخ انتشار خبر: ۷ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۲۲:۴۳:۴۷
کد مطلب : 42224

ساخت ۲ نیروگاه هسته‌ای جدید در بوشهر

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: قرارداد ساخت دو نیروگاه هسته‌ای جدید در بوشهر و با همکاری روسیه به‌ زودی امضا می‌شود.

تابناک: علی اکبر صالحی صبح جمعه در جمع خبرنگاران در بوشهر با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای افزایش ایمنی در تاسیسات هسته‌ای کشور، اظهار داشت: امروز شاهد تاسیس مرکز نظام ایمنی هسته‌ای در نیروگاه اتمی بوشهر هستیم که نقش بسیار مهمی در این عرصه دارد.

وی از امضای قرارداد ساخت دو نیروگاه هسته‌ای جدید در بوشهر تا یک‌ماه آینده خبر داد و بیان داشت: معاون سازمان انرژی اتمی ایران در حال حاضر در کشور روسیه در حال پیگیری این موضوع است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از دیدار روسای جمهوری اسلامی ایران و روسیه تا یک ماه آینده خبر داد و تصریح کرد: مذاکرات در این زمینه در آخرین مراحل خود قرار دارد و پیش از دیدار روسای جمهور دو کشور این قرارداد امضا خواهد شد.

وی ادامه داد: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز هم‌اکنون در کشور روسیه در حال پیگیری مذاکرات هسته‌ای با ۱+۵ و همچنین مذاکره در مورد ساخت دو نیروگاه جدید هسته‌ای در بوشهر است.

صالحی به همکاری‌های ایران و روسیه در این زمینه اشاره و بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای کشور روسیه به عنوان یک همسایه مهم، اهمیت بسیار زیادی قائل است.

وی اذعان داشت: در حال حاضر در سطح کشور چند دانشگاه در رشته های مرتبط هسته ای پذیرش دانشجو دارند که با توجه به تاکید استاندار بوشهر شاهد  راه اندازی رشته‌های فناوری هسته‌ای در دانشگاه بوشهر و مدرسه حرفه‌ای هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اضافه کرد: جذب و آموزش نیروهای بومی استان بوشهر در تاسیسات هسته ای از تاکیدات مسئولان استان بوشهر است که امیدواریم با پرورش نیروی انسانی توانمند شاهد بکارگیری نیروهای بومی باشیم.

وی با اشاره به اینکه استان بوشهر در حال تحول است، تاکید کرد: باید تلاش شود تا جوانان این استان در رشته‌های مختلف آموزش‌های مورد نیاز را ببینند و شاهد مدیریت و بهره‌برداری از تاسیسات هسته‌ای و صنعتی توسط فرزندان این دیار باشیم.