تاریخ انتشار خبر: ۸ , شهریور, ۱۳۹۵ | ۱۷:۱۸:۵۷
کد مطلب : 123458
گزارش؛

ساز مخالف بانکهای خوزستان با وام ازدواج جوانان

درحالی بانک مرکزی وام ۱۰ میلیونی ازدواج را به بانک های دولتی و خصوصی به منظور اجرا ابلاغ کرده ولی هنوز بانکداران از عمل به قانون امتناع می کنند.

به گزارش اهوازنوین، یکی از اقدامات دولت در حوزه جوانان افزایش نرخ تشهیلات قرض الحسنه ازدواج جوانان بود، براین اساس سقف وام ازدواج از ۳ به ۱۰ میلیون تومان در سامانه بانک مرکزی افزایش یافت. هر چند با وجود تغییر سقف وام ازدواج در این سامانه، مراجعه به شعب بانک ها نشان داد که بانکی ها در اجرای این قانون ساز مخالف کوک کرده اند.

درحالی بانک مرکزی وام ۱۰ میلیونی ازدواج را به بانک های دولتی و خصوصی به منظور اجرا ابلاغ کرده ولی هنوز بانکداران از عمل به قانون امتناع می کنند.

براساس مصوبه مجلس برای وام ازدواج که خیلی باب میل نظام بانکی نبود در تبصره ۲۹ قانون بودجه امسال جا گرفته است؛ براساس این تبصره ” به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است کلیه بانکها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به‌اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهد.

تبصره ۱ ــ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوجین از سی میلیون (۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال به یکصد میلیون (۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت چهارساله افزایش می‌یابد.

تبصره ۲ ــ بانک مرکزی موظف است اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به‌نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه کمتر از پنجاه هزار نفر باشد.

تبصره ۳ ــ بانک مرکزی وظیفه نظارت بر اجرای این قانون و جریمه بانکهای متخلف در این زمینه را برعهده دارد”.

این تبصره ها در حالی به بانکها ابلاغ شده که بانکهای خوزستان نیز مانند اکثر بانکها و موسسات به دنبال راه دررو از این وظیفه محول شده از سوی بانک مرکزی هستند تا آنجا که بسیاری از جوانان خوزستانی علی الخصوص اهوازی امروز با مراجعه به سامانه ثبت نام در زمان انتخاب بانک مربوطه خود صرفا با یک بانک آن هم پست بانک مواجه میشوند .

شفیعی یکی از جوانان اهوازی در شرف ازدواج در همین خصوص به خبرنگار ما گفت : مرداد ماه درسامانه وام ازدواج ثبت نام نمودم.باتوجه به اینکه فقط و فقط پست بانک تنها گزینه موجود بود و همزمان استان اصفهان هشت بانک فعال در سامانه داشت.بعد از گذشت چند روز شعبه مورد نظر از طرف مدیریت پست بانک انتخاب شد و درسامانه اعلام شد به شعبه مراجعه کنید.درکمال ناباوری وقتی به شعبه مراجعه کردم مسول شعبه گفت پست بانک اعتبار ندارد و بانک مرکزی سرخود اسم پست بانک را در سامانه گذاشتند!!

وی ادامه داد : تا دفترمدیرکل و شخص مدیرکل پیگیری کردم ولی بازهم بی نتیجه بود!میگویند بانک مرکزی زورش فقط به پست بانک رسیده که اسمش رو گذاشته تو سامانه!

اینکه بانکهای استان خوزستان با حمایت چه کسانی به بهانه کمبود اعتبارات از زیر بار پرداخت تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج شانه خانه می کنند جای تعجب است،چگونه است که تمام استانهای کشور در سامانه ثبت نام وام ازدواج چندین و چند شعب فعال از بانکهای مختلف جهت مراجعه متقاضیان دارند و در استان خوزستان با معرفی بانکی که اعتبار پرداخت تسهیلات ازدواج ندارد مردم را سر کار می گذارند.

لذا استاندار خوزستان باید بیش از بیش در نحوه عملکرد بانکهای استان خوزستان ورود کند بلکه بانکهای استان  اندکی از خودمختاری شان کاسته  و همانند سایر استانها خدمات پرداخت تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج را به مردم ارائه دهند.

گفتنی است مدت زمانی است بانکهای دولتی و حتی موسسات مالی و اعتباری آنچنان در نبود نظارت کافی تاخت و تاز کرده  که عموم مردم را از خدمات نامطلوب خود ناراضی کرده اند که در این میان می توان به عدم همکاری بانکهای استان با صنایع و عدم پرداخت تسهیلات کم بهره جهت رونق چرخ اقتصاد استان و کم نکردن نرخ سود تسهیلات به مردم علیرغم ابلاغ بانک مرکزی و در آخر عدم همکاری جهت پرداخت وام ۱۰ میلیونی جوانان نام برد.