تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , آبان, ۱۳۹۳ | ۰۲:۵۳:۰۴
کد مطلب : 54654
طنز /

ساندویچ فلافل های آبادان این روزها بدون گوجه / یا دولتا ! برسان صندوق کالایی …

عصر آبادان: قیمت بالای گوجه یک بار دیگر بهانه ای شد تا توانایی دولت در زمینه عرضه محصولات کشاورزی نمایانده شود.

goje-nayab-ASREABADAN

عصر آبادان: یادم هست همین چند سال پیش وقتی گوجه گران می شد، جماعت منتقد دولت چماق های شان بر سر رقیب بود که این چه وضعی است ؟ چه اقتصادی است؟ چه بازاری است؟

البته آن روزها مثل امروز خبری از نرخ تورم پایین و رشد اقتصادی بالا و بازارمتعادل امروز نبود(!). آن ایام با آمارها بالا می پریدیم و با قیمت ها پایین و خلاصه از تعادل روحانی بی نصیب بودیم.

امروز اما خدا را شکر. نه کالایی گران است و نه میوه ای کمیاب.دلیلش هم فقط یک چیز است. مدیریت خوب دولت. حالا از این یکی می گذریم و نمی بینیم .گوجه را می گویم.( نکته اینجاست که اگر بخواهیم ببینیم هم ، نمی توانیم چون گشتم نبود،نگرد،نیست!)

از فلافل فروشی های آبادان اما گله مندیم. چون دیگر نه ظرف های پر از گوجه شان را جلوی مان می گذارند و نه سخاوت جنوبی شان را یادشان هست.چون وقتی خیارشور و سبزی و … را لای نان می گذاری و به ظرف گوجه می رسی ، یک نفر گذاشته اند بالای سر آن که با نگاهی غضبناک ، نان را می گیرد و دوسه قطعه کوچک سرخ رنگ(به نام گوجه) می گذارد و دوباره تحویلت می دهد.

توجیه شان هم این است که داریم مدیریت می کنیم. لابد می خواهند نرخ سودشان منفی نشود!

شاید هم حق دارند. زیرا اعتدالیون هم با این همه آمارهای خوبی که ساخته اند(اصلاح می شود: ارائه داده اند) گاهی برای کنترل اوضاع(!) مجبور می شوند دست به اقدامات مشابهی بزنند.

با این تفاوت که دولت تدبیر ، لااقل طرحی دلنواز به نام سبد کالا را پیاده کرد تا در مواقع بحران به کارش آید(همان سبدی که ماموریت اصلی اش حفظ کرامت مردم است!) اما خیلی عجیب است فلافل فروش های آبادان که خلاقیت شان زبانزد است ، هنوز برای جبران کمبود گوجه ، ابتکاری از خود بروز نداده اند.

به این برادران(و جدیدا خواهران) فلافل فروش توصیه می کنیم اگر فکر اساسی برای این مهم نکنند به زودی گرفتار کمبود سس فلفل هم خواهند شد. چون آنطور که می گویند سس فلفل را از رب گوجه و علی الظاهر رب گوجه را نیز از میوه ای سرخ رنگ به نام «گ و ج ه » (یا همان تماته خودمان) می گیرند…

به امید اینکه که دولت تدبیر در سبد کالای بعدی ، گوجه و محصولاتش را اضافه کند هم نباشند. چون این سبد آنقدر جا ندارد که بخواهند آن را اضافه کنند. مگر اینکه مثل تخم مرغ در شانه های شکیل ، گوجه را هم در صندوق های چوبی عرضه کنند.

یک حسن کار هم این است که اگر مردم خواستند “کباب گوجه” نوش جان کنند ، از چوب همین صندوق ها به جای زغال استفاده می کنند. در اینصورت دولت با یک تیر چند نشان زده است و بعدها می توانند آثار این اقدام را در بالاتر رفتن نمودار رشد اقتصادی لحاظ کنند!

 

/منتظری/