تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۴:۱۱:۵۶
کد مطلب : 90348
زهر شلهوب در کمین سرخپوشان؛

ستارگان کارساز الهلال مقابل پرسپولیس +جدول

الهلال عربستان با یک برد روحیه بخش و کسب جایگاه سومی در لیگ حرفه ای عربستان، با ۵۴ نفر به تهران آمده تا دیدار رفت خود از مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا را برابر پرسپولیس برگزار کند.

 الهلال عربستان تیم اول گروه C لیگ قهرمانان آسیا شد تا در مرحله حذفی با قرعه پرسپولیس تیم دوم گروه B روبه رو شود. تیمی که با سرمربی یونانی – آلمانی‌اش جئورجیس دونیس برابر فولاد به یک پیروزی و یک تساوی رسید از جمله پرافتخارترین تیم‌های قاره کهن به حساب می‌آید و در عربستان با لقب «رئیس» شناخته می شود.

الهلالی که امروز سه‌شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در تهران میهمان پرسپولیس است، در دو بازی پایانی خود برابر رقبای داخلی، ابتدا به النصر در دیداری پربرخورد و جنجالی ۱-۰ باخت تا پس از ۱۴ دیدار طعم باخت را بچشد. آبی ها سپس در آخرین هفته لیگ حرفه‌ای عربستان از سد هاجر رده یازدهمی با ۵ گل گذشتند تا در نهایت با قرار گرفتن در رده سوم سهمیه لیگ قهرمانان فصل بعد را کسب کنند.

ستارگان کارساز الهلال مقابل پرسپولیس +جدول

گفتنی است الهلال برای بار دوم است که در تهران به مصاف پرسپولیس می رود؛ این تیم در فصل ۱۲-۲۰۱۱ در دو دیدار رفت و برگشت برابر سرخپوشان پایتخت ۴ امتیاز گرفت، تساوی ۱-۱ در ریاض و برد ۱-۰ در تهران حاصل کار الهلال برابر پرسپولیس در آن فصل بود.

گریز الهلال از خطر

به گزارش مشرق، الهلال دو هفته مانده به پایان لیگ برتر عربستان با کسب ۱۵ پیروزی و ۶ تساوی بعد از النصر (۶۰) و الاهلی (۵۸) روی پله سوم رقابت‌های کشورش قرار داشت.

شاگردان دونیس که در آلمان متولد شده اما در یونان به عنوان یک سرمربی اسم و رسم پیدا کرده، یکشنبه گذشته در ایستگاه ۲۵ لیگ برتر عربستان میزبان النصر صدرنشین بودند و در یک دیدار جنجالی که جنبه بین المللی پیدا کرد،(شرح کامل را در اینجا بخوانید) با قبول شکست برابر قهرمان لیگ برتر کشورشان در آستانه از دست دادن سهمیه حضور در فصل آتی لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفتند.

الهلال ۵۱ امتیازی با الاتحاد تیم چهارم جدول فاصله‌ای نداشت و شکست در دیدار پایانی لیگ می توانست فشار مضاعفی را به حریف پرسپولیس وارد کند.

با تمام این اوصاف، الهلال قبل از سفر به تهران درست در روز برگزاری داربی پایتخت دیدار آخرش در لیگ برتر عربستان برابر هاجِر برگزار کرد و موفق شد در روز هنرنمایی محمد الشلهوب ۵-۱ میهمانش را از پیش رو بردارد و مجددا آسیایی شود.

در دیدار مذکور هاجر خیالش از عدم سقوط به لیگ دسته اول راحت بود و انگیزه چندانی برابر الهلال نداشت. هر چند که حوادث هفته نیمه پایانی مسابقات در دیدار برابر النصر که منجر به اخراج سه بازیکن الهلال شده بود متولیان این تیم آبی پوش را نگران کرده بود.

در آن دیدار محمد بندری شلهوب عصای دست سرمربی یونانی این تیم شد. شلهوب در فصل به اتمام رسیده لیگ برتر عربستان، چندان شانس بازی پیدا نکرده بود .حتی در لیگ قهرمانان آسیا هم در مجموع ۶۹ دقیقه مقابل لوکوموتیو و السد بازی کرد.

بندری در لیگ برتر کشورش تا پیش از دیدار پایانی، فقط ۶ مرتبه وارد ترکیب اصلی الهلال شده بود در حالی که می توانست بیشتر از این ها شانس بازی پیدا کند.

ستارگان کارساز الهلال مقابل پرسپولیس +جدول

به هر تقدیر هافبک ۳۴ ساله الهلالی ها تا همین چند روز قبل شانس چندانی برای بازی مجدد برابر پرسپولیس را نداشت تا اینکه دست سرمربی یونانی تیم در دیدار پایانی لیگ برتر عربستان خالی شد. به عبارت دیگر سرنوشت برای بندری در دیدار پایانی لیگ طور دیگری رقم خورده بود. این هافبک کهنه کار ابتدا در دقیقه ۵+۴۵ دروازه هاجر را باز کرد. سپس نوبت به راضر الراضی رسید تا با گل به خودی خود الهلال را ۲ گله کند.

البته این پایان کار نبود چون آبی پوشان ریاضی در دقایق ۶۴ و ۷۴ روی پاسهای طلایی شلهوب با خالد الکعبی و یوسف سالم گلهای سوم و چهارم خود را هم وارد دروازه حریف کردند. در نهایت هم ناصرالشمرانی تیر خلاص(۸۲) را زد تا الهلال در غیاب چند مهره کلیدی والبته محروم خود با درخشش محمد بندری الشلهوب به عنوان سوم لیگ برتر عربستان دست پیدا کند.

بندری و سابقه پرپرکردن گل علی کریمی

شاید نگاه‌ها به حضور درخشان محمد بندری الشلهوب – در دیدار آخر الهلال- وقتی برایمان جدی تر شود که بدانیم این هافبک ۱۶۳ سانتی متری ۳ سال و ۲ ماه و ۱۱ روز قبل سابقه گلزنی برابر پرسپولیس را داشته است.

ستارگان کارساز الهلال مقابل پرسپولیس +جدول

شلهوب در دیدار نخست فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۳ وقتی پرسپولیس با پنالتی دقیقه ۴۳ علی کریمی از میزبانش پیش افتاد، با ضربه دقیقه ۵۴ خود هم دروازه آودوکیچ را باز کرد و هم آب رفته به جوی در شهر ریاض را باز گرداند.

آن روز(چهارشنبه ۱۷ اسفند ۹۰) الهلال با اخراج (۴۰)اوساما هوساوی قبل از پذیرفتن گل از پرسپولیس، ۱۰ نفره شده بود و از این جهت تساوی برابر قرمزپوشان تهرانی هم برایش یک آرزو به حساب می آمد.

علاقه دونیس به دفاع ۳ نفره و نقش برانکو

بررسی ترکیب و نحوه چینش خطوط سه‌گانه الهلال در بازی‌های این فصل لیگ برتر عربستان و حتی لیگ قهرمانان نشان می‌دهد سرمربی یونانی این تیم علاقه خاصی به استفاده از سه مدافع در خط دفاعی الهلال دارد .آبی‌پوشان شهر ریاض در دیدار خانگی آخر خود مقابل السد با سیستم ۲-۵-۳ برابر نماینده قطر قرار گرفتند، در حالی که حریف ۳-۳-۴ بازی می‌کرد.

الهلال در تاشکند (خانه حریف) هم با سیستم ۲-۵-۳ برابر لکوموتیو حاضر شده بود. البته در آن دیدار نواف العبید مهاجم نوک بود و تیاگونوس با کمی فاصله به عنوان مهاجم دوم پشت سرش انجام وظیفه می‌کرد.
شاید تاکید دونیس آلمانی- یونانی به استفاده از دفاع سه نفره در هر شرایطی (در خانه یا زمین حریف) این امکان را به برانکو ایوانکوویچ بدهد که با بررسی شرایط حریف در فاز دفاعی راحت‌تر برای گشودن دروازه الهلال نقشه بکشد.

جدول عملکرد ۱۴بازیکن تاثیرگذار الهلال در لیگ‌برتر عربستان

بازیکن

پست

سن

تعداد بازی

حضور در ترکیب اصلی

مجموع دقایق بازی

گل زده/ خورده

کارت زرد

کارت قرمز

توضیح

عبدا… محمدالسودیری

دروازه‌بان

۲۳

۱۴

۱۳

۱۲۶۰

۱۲

۱

رودریگو سیلوا

مدافع

۲۷

۲۳

۲۳

۲۰۲۶

۱

۴

تائه‌هی کواک

مدافع

۳۳

۲۱

۲۱

۱۸۴۶

۱

۳

خالد شراحیلی

دروازه‌بان

۲۸

۱۰

۱۰

۹۰۰

۳

طی ۱۰دیدار تنها ۳گل دریافت کرده است

سعود کریری

هافبک

۳۴

۲۰

۱۸

۱۵۹۵

۱

۴

۱

تیاگو نِوِس

هافبک

۳۰

۲۰

۱۷

۱۴۳۰

۱۰

۳

به الاتحاد و العروبا ۲گل زده است

سلمان فرج

هافبک

۲۵

۲۰

۲۰

۱۷۸۱

۲

۳

یاسر الشحرانی

مدافع

۲۲

۲۱

۱۹

۱۷۴۸

۱

سالم الدوساری

هافبک

۲۳

۱۸

۱۷

۱۴۶۳

۳

۴

۱

با سر توی صورت داور بازی با النصر کوبیدو اخراج شد

*جئورجیس ساماراس

مهاجم

۳۰

۵

۴

۳۳۴

برابر فتح، خلیج، الاهلی، عروبا و شعله‌ بازی کرد

*یاسر سعید قحطانی

مهاجم

۳۲

۹

۶

۴۹۰

۳

۱

هنوز در سال۲۰۱۵ برای الهلال بازی نکرده است

ناصرعلی الشمرانی

مهاجم

۳۱

۲۲

۲۲

۱۸۸۱

۱۳

۴

به تعاون،الشباب و نجران گلهای ۳ امتیازی زد

یوسف منصور السالم

مهاجم

۳۰

۱۳

۴

۵۰۸

۲

۱

عبدا… الزواری

مدافع- هافبک

۲۷

۱۹

۱۵

۱۲۷۰

۱

۱

۱

برابر النصر کارت قرمز گرفت

* به گزارش مشرق، یاسرالقحطانی، ستاره نام آشنای الهلالی ها به علت پارگی رباط صلیبی، به همراه ساماراس، ستاره یونانی و کهنه کار الهلال که در آستانه اخراح از تیم قرار دارد به ایران نیامده اند.


این ۱۱ نفر

به گزارش مشرق، بررسی ترکیب اولیه الهلال در مصاف آخرش با السد هم خالی از لطف نیست. تیمی که با گل‌های یوسف‌السالم (۲۰) و محمد کاسولا (۶۹-مدافع حریف) صدرنشین گروه C شد در دیدار با نماینده قطر با این نفرات در زمین آمد.

عبدا… السودیری (دروازه‌بان) تائه‌هی‌کواک (مدافع مرکزی) احمد شراحیلی (مدافع چپ) محمد جهفالی (مدافع راست)
فیصل درویش (هافبک راست) سالم فرج (هافبک میانی) محمدالشلهوب (هافبک میانی) نواف العبید (هافبک میانی) عبدا… الزواری (هافبک چپ) یوسف السالم(مهاجم چپ) تیاگو نوس (مهاجم راست)

از اسم بزرگ ساماراس تا خطر نوس
چهار بازیکن خارجی الهلال شرایطی تقریبا متفاوت دارند. بزرگ‌ترین اسم در میان اجنبی‌های این تیم جئورجیس ساماراس یونانی است. بازیکن وست برومویچ در فصل (۲۰۱۵-۲۰۱۴) که نیم‌فصل راهی فوتبال عربستان شد. هافبکی که ۷ سال برای سلتیک (۲۰۱۴-۲۰۰۷) ۳ سال برای منچسترسیتی (۲۰۰۸-۲۰۰۵) و یک سال برای هرنوین (۲۰۰۶-۲۰۰۵) توپ زده است.

ساماراس که اتفاقاً با تیم ملی یونان در جام‌جهانی برزیل هم نسبتاً بد کار نکرد، در لیگ عربستان طی ۳۳۴ دقیقه تلاش موفق به گلزنی نشده است. جئورجیس در لیگ قهرمانان هم ۱۸۲ دقیقه بازی کرد و در گلزنی راه به جایی نبرد. البته همانگونه که در بالا هم اشاره شد، وی در آستانه اخراج از الهلال قرار دارد و به تهران نیامده است.

الهلال در خط دفاعی‌اش تائه‌هی کواک کره‌ای را دارد. مدافعی که در جام‌ملت‌های استرالیا از مهره‌های همیشه حاضر در ترکیب اصلی تیم ملی کشورش بود.

این مدافع ۳۳ ساله در تفکرات دفاعی دونیس الهلال جایگاهی ویژه دارد. تائه در لیگ برتر عربستان ۱۹ مرتبه و در لیگ قهرمانان آسیا در هر ۶ دیدار وارد ترکیب اصلی الهلال شد.

میهمان پرسپولیس در خط دفاعی خود رودریگو سیلوا را هم دارد که ۲۲ بار با نظر سرمربی یونانی تیمش وارد ترکیب الهلال در لیگ برتر این کشور شده است.

ستارگان کارساز الهلال مقابل پرسپولیس +جدول

با تمام این اوصاف با کیفیت‌ترین خارجی حال‌حاضر آبی‌پوشان ریاضی- بی‌تردید- تیاگو نِوِس ۳۰ ساله است. هافبکی که به طور متوسط هر ۱۳۴ دقیقه – در لیگ عربستان- یک گل به ثمر رسانده است.

نِوِس در لیگ قهرمانان هم جدا از پاس گلی که به یوسف السالم در دیدار سرنوشت‌ساز الهلال برابر السد داد، دروازه لکوموتیو تاشکند را هم باز کرد.

جدول عملکرد ۱۴بازیکن تاثیرگذار الهلال در لیگ ‌قهرمانان آسیا

بازیکن

تعداد بازی

حضور در ترکیب اصلی

مجموع دقایق بازی

گل زده/ خورده

کارت زرد

کارت قرمز

توضیح

عبدا… محمدالسودیری

۳

۳

۲۷۰

۳

برابر السد(۲) و لکوموتیو بازی کرد

رودریگو سیلوا

۵

۵

۴۵۰

۱

در هر دو دیدار مقابل فولاد ۹۰دقیقه حضور داشت

تائه‌هی کواک

۶

۶

۵۴۰

۱

مدافع همیشه حاضر در ترکیب تیم الهلال(در لیگ قهرمانان)

خالد شراحیلی

۳

۳

۲۷۰

۱

مقابل لکوموتیو و فولاد(۲) درون دروازه ایستاد

سعود حزیری

۴

۴

۳۶۰

۱

۳

دقیقه۱۱ دیدار با لکوموتیو تاشکند گل اول الهلال را زد

تیاگونوس

۶

۶

۵۳۰

۱

دقیقه۷۱ گل سوم الهلال را وارد دروازه لکوموتیو کرد

سلمان فرج

۶

۶

۵۴۰

۲

برابر لکوموتیو و فولاد کارت زرد گرفت

یاسر الشحرانی

۵

۵

۴۴۱

۱

۱

هفته چهارم- دقیقه۴۶- گل اول الهلال را به فولاد زد

سالم الدوساری

۳

۲

۲۰۵

۱

در هر دو بازی مقابل فولاد به میدان آمد

جئورجیس ساواراس

۳

۲

۱۸۲

برابر السد، فولاد و لکوموتیو به میدان آمد

نواف العبید

۳

۲

۱۶۹

۱

دقیقه۵۷ به لکوموتیو گل زد

ناصرعلی ‌الشمرانی

۱

۱

۸۵

۱

دقیقه۴۶ دیدار با فولاد روی پاس سالم الدوساری گل زد

یوسف منصور السالم

۶

۳

۲۳۲

۲

۱

دروازه السد و لکوموتیو را باز کرد

عبدا… الزواری

۵

۵

۴۲۱

۱

۱

دقیقه۷۲ به لکوموتیو گل دوم الهلال را زد

 منبع: مشرق