تاریخ انتشار خبر: ۳ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۷:۲۷:۰۴
کد مطلب : 16227
انگیزه استعفای رویانیان چه بود؟

سردار، سرِ دار رفت؟

عصر آبادان : درخواست خارج از عرف رویانیان بعد از استعفا این ظن را تقویت می‌کند که سردار امیدوار بود استعفایش مورد موافقت قرار نگیرد. اما او به هر حال مدیر منسوب به احمدی‌نژاد بود.

روز گذشته بعد از شکست پرسپولیس مقابل گسترش فولاد که ششمین شکست این فصل این تیم و دهمین مسابقه ای در فصل جاری لیگ برتر است که پرسپولیس در آن موفق به گلزنی نشد، محمد رویانیان برای چندمین بار از سمت خود کناره گیری کرد.

تفاوت این کناره گیری رویانیان با استعفاهای قبلی را باید در این نکته دانست که این بار هیات مدیره قرمزها بلافاصله تشکیل جلسه داد و با پذیرش استعفای رویانیان، علی پروین را به سرپرستی موقت پرسپولیس برگزید.

رویانیان در مدت دو سال و اندی که در پرسپولیس بود، ۵ مربی تغییر داد، یک مقام دوازدهمی و یک مقام هفتمی در لیگ برتر به دست آورد و در جام حذفی نیز یک بار تا فینال بالا آمد اما دستش به جام نرسید. در واقع علی دایی تنها مربی پرسپولیس بود که رویانیان بیشتر از یک نیم‌فصل به او اعتماد کرد. با این وجود وضعیت امسال پرسپولیس کمی متفاوت بود و اگرچه آنها در ۴ هفته اخیر اندکی از کورس قهرمانی جا ماندند اما هرگز ناامیدی سال‌های گذشته را نداشتند.

عملکرد پرسپولیس در مدت مدیرعاملی رویانیان:
فصل ۹۱-۹۰
مربیان: استیلی و دنیزلی
لیگ برتر: دوازدهم
جام حذفی: حذف در یک چهارم نهایی
دربی تهران: یک شکست سه بر صفر در جام حذفی/ یک پیروزی سه بر دو در لیگ برتر

فصل ۹۲-۹۱:
مربیان: مانوئل ژوزه و گل محمدی
لیگ برتر: هفتم
جام حذفی:‌ شکست در فینال
دربی تهران: دو تساوی صفر صفر در لیگ برتر

فصل ۹۳-۹۲:
مربی: دایی
لیگ برتر: سوم (تا هفته ۲۴ام حاصل ۱۲ برد، ۶ تساوی و ۶ باخت)
جام حذفی: حضور در مرحله یک چهارم نهایی (بازی با فولاد)
دربی تهران: دو تساوی صفر صفر در لیگ برتر

شاید به همین دلیل بود که تعدادی از پیشکسوتان پرسپولیس نیز استعفای رویانیان را نابهنگام دانستند. از جمله ضیا عربشاهی که گفته است “رویانیان باید تا آخر فصل صبر می‌کرد. این همه در باشگاه هزینه شده و بازیکنان خوبی به تیم آمده‌اند و باید منتظر نتیجه بود. مدیران ما زمانی می‌توانند موفق باشند که کارشان تداوم داشته باشد.”

گفته می شود رویانیان قصد داشت بابک زنجانی را به هیات مدیره اضافه کند تا به نوعی از حمایت مالی او برای پرسپولیس برخوردار شود

با این وجود نکته ای که در مورد کناره گیری رویانیان وجود دارد این است که او بر خلاف استعفایش خواسته است تا حتی بعد از کناره گیری و احتمالا انتخاب مدیرعامل جدید دست کم ۴ کار خود را در این باشگاه انجام دهد. “پیگیری بازی بزرگ پرسپولیس – رئال مادرید”، “به سرانجام رساندن صندوق سرمایه گذاری پرسپولیس در بورس”، “اجرای پروژه عظیم ساماندهی هواداران” و “فعالیت های تجاری، اقتصادی و ورزشی در شرکت سرمایه گذاری صدرا سیستم پاسارگاد و شرکت پیشکسوتان پرسپولیس” چهار کار فوق است.

اقداماتی که انجام آنها توسط رویانیان تقریبا غیرعملی به نظر می رسد، چراکه با انتخاب مدیرعامل جدید، پیگیری اقدامات فوق از طرف رویانیان نوعی موازی کاری با وظایف مدیرعامل است و از طرفی پیگیری برخی از این اقدامات نیاز به جایگاه حقوقی “مدیرعاملی” باشگاه دارد.

رویانیان خود بعد از پذیرش استعفایش در هیات مدیره گفت که “در هیات مدیره می‌مانم و طرح‌ها، طلب‌ها و مسائل دیگر را پیگیری می‌کنم.”

این درخواست خارج از عرف، این ظن را تقویت می کند که رویانیان امیدوار بود استعفای او مورد موافقت قرار نگیرد. به ویژه آنکه برد خبری و رسانه ای باشگاه های بزرگ پایتخت به اندازه ای است که می تواند نام اشخاص را بر سر زبان ها نگاه دارد.

اما واکنش وزیر ورزش، روشن تر از آن بود که بتوان ذره ای به ماندن رویانیان امیدوار بود. محمود گودرزی در این خصوص گفت: “فعلا مسائل بسیار مهم‌تری برای فکر کردن داریم. این مسائل آنقدر مهم هستند که بهتر است فعلا مسائل ریز را به کنار بگذاریم. ان‌شاءالله به این موضوع هم سر وقت می‌پردازیم و بهتر است فعلا به حاشیه‌ها نپردازیم.” او در اظهارنظر دیگری نیز تاکید کرد “استعفای رویانیان به من ارتباطی ندارد و این هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس است که تصمیم نهایی را در این باره خواهد گرفت.”

رویانیان البته اظهارات گودرزی را بی پاسخ نگذاشت و گفت “چون ایشان وزیر هستند، نمی‌توانم جواب‌شان را بدهم وگرنه بد جوابی داشتم که بدهم.”

این مباحث در حالی مطرح می شود که کنار رفتن رویانیان به این دلیل که یکی از مهم ترین مدیران بازمانده از دوران احمدی نژاد به شمار می‌رود از قبل پیش بینی شده بود. هر چند خود او پروژه تلاش برای رفتنش را به دولت احمدی نژاد نسبت می دهد و در نامه استعفایش نوشته است “همه می دانند و نیازی به گفتن نیست که از مدت ها پیش عزم رفتن کرده بودم. از شش ماه پیش که دولت قبلی کمر همت بسته بود تا بنده را به هر طریقی که شده عزل  کند تا به امروز بارها و بارها در مصاحبه هایم حرف از استعفا و رفتن زدم. ”

با این وجود فارغ از درخواست غیرعرف رویانیان، اگر او نماد مدیران احمدی نژاد که همچنان بر سر کارند باشد، چه سرنوشتی برای آینده او حتی در صورت عدم استعفا رقم می خورد؟

صراط