تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۷:۳۸
کد مطلب : 127300

سر دادن مجدد اذان در پارلمان اسرائیل

پس از اعتراض نمایندگان لیست مشترک عربی در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) رایگیری درباره پیش‌نویس قانون ممنوعیت پخش اذان از طریق بلندگوها در شهر قدس به تعویق افتاد.

پس از اعتراض نمایندگان لیست مشترک عربی در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) رایگیری درباره پیش‌نویس قانون ممنوعیت پخش اذان از طریق بلندگوها در شهر قدس به تعویق افتاد.

به گزارش ایسنا، رادیو اسرائیل با بیان این مطلب، گزارش داد، پیش بینی می‌شد که امروز (چهارشنبه) رای گیری این پیش‌نویس به صورت مقدماتی انجام شود اما این امر صورت نگرفت.

این اقدام پس از اعتراض نمایندگانی از لیست مشترک عربی در کنست نسبت به این پیش‌نویس صورت گرفته است.

پیشتر “عیساوی فریج” از فراکسیون میرتس درخواستی را به رئیس کنست ارائه داد که در آن خواهان توقف تصویب این قانون شد و پیشنهادی را مبنی بر تشکیل کمیته‌ای برای بررسی شکایت‌ها پیرامون صدای بلندگوها را ارائه داد تا راه حل توافقی برای این مساله حاصل شود.

همچنین وزیر بهداشت  اسرائیل از حزب تندرو “یهدوت هتوراه” اعتراضی را به این پیش‌نویس ارائه داد.

اعتراض احزاب دینی به این پیش‌نویس به این دلیل است که آنها هراس دارند این قانون درخصوص آژیرهایی که در اقصی نقاط سرزمین اشغالی برای اعلام روز شنبه یهودی به صدا درمی‌آید، اجرایی شود.

همچون هرقانونی که تصویب می‌شود، کنست باید به این پیش نویس قانون در سومین قرائت آن رای دهد. قرار بود که قرائت نخست آن در امروز (چهارشنبه) انجام شود، اما وزیر بهداشت این متن را به کمیته وزارتی بازگرداند.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که نمایندگان عرب در کنست که مخالف با این پیش‌نویس بودند، بر وزیر اعمال فشار کردند تا اعتراض خود را نسبت به این پیش‌نویس اعلام کند تا از حق مسلمانان و یهودیان با هم در انجام سنت‌های دینی‌شان دفاع شود.

در همین حال احمد الطیبی، رئیس کمیسیون قدس در فهرست عربی مشترک در مصاحبه با السفیر گفت: ما به هر طریق تلاش کردیم تا مانع از این قانون شویم، اما مداخله بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به تصویب آن انجامید. اذان بخشی از امور روزانه در فلسطین است و نتانیاهو از وضعیت منطقه‌ای و سیاسی برای تصویب این پیش‌نویس سوء استفاده کرده است.

الطیبی خاطرنشان کرد: ما مستقیما به نتانیاهو در کنست گفتیم که موفق به ساکت کردن صدای اذان نمی‌شود.

از سوی دیگر منابع از پخش دوباره اذان در صحن پارلمان رژیم صهیونیستی خبر دادند و اعلام کردند که این واکنشی به قانون جنجالی ممنوعیت پخش اذان در قدس اشغالی است.