تاریخ انتشار خبر: ۲ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۶:۰۸:۴۴
کد مطلب : 91198

سفر فقیرانه نخست وزیر یونان سوژه شد+عکس

این روزها بحث قرض و بدهی یونان به اتحادیه اروپا و نحوه پرداخت آن یکی از مهم ترین سوژه ها و موضوعات روی میز بحث مقامات قاره سبز است .

 این روزها بحث قرض و بدهی یونان به اتحادیه اروپا و نحوه پرداخت آن یکی از مهم ترین سوژه ها و موضوعات روی میز بحث مقامات قاره سبز است و این در حالی است که نخست وزیر چپگرای یونان روز پنج شنبه مجبور شد به جای هواپیمای تشریفات به همراه چند وزیر خود با یک هواپیمای سی ۱۳۰ ترابری ارتش به فرودگاه شهر “ریگا” مرکز لتونی برود.

“الکسی سیپراس” به همراه وزرای خارجه، اقتصاد و دفاع کابینه خود به منظور شرکت در نشست دو روزه (پنج شنبه و جمعه) سران و رهبران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا و شش کشور سابق اتحاد جماهیر شوروی موسوم به ” مشارکت شرقی” با هواپیمای ترابری ارتش یونان رفت.

البته به منظور مسافرت نخست وزیر و هیات همراه، تغییراتی در صندلی ها و طراحی داخلی هواپیمای سی ۱۳۰ صورت گرفت، اما رسانه های یونان این سفر نخست وزیر را به عنوان نشانه ای از اوضاع بسیار نابسامان اقتصادی کشور تعبیر و تفسیر کردند.

برخی رسانه های یونانی نیز همزمان با سفر سیپراس به لتونی نوشتند هواپیمای حامل نخست وزیر به قدری سریع مجبور به حرکت به سمت پایتخت لتونی شد که حتی نتوانست طبق استانداردهای پروازی قطعات یدکی کامل خود را فراهم کند و این موضوع ریسک بزرگی را در صورت سانحه هوایی به همراه داشت.

یونان بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو بدهی دارد و سررسید بدهی های این کشور به کشورهای اروپایی در حالی که خزانه خالی این کشور امکان  بازپرداخت آن را ندارد، تبدیل به یکی از مهم ترین بحران های اقتصادی اتحادیه اروپا شده است.

دولت چپگرای یونان که سه ماه پیش با وعده خلاصی از شر سیاست های ریاضت اقتصادی بر سر کار آمد ، در حال رایزنی با کشورهای عمده وام دهنده اروپایی از جمله آلمان است، اما دولت آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان تا کنون انعطافی درباره ضرورت اجرای سیاست های ریاضت اقتصادی به منظور استمهال بدهی های دولت یونان نشان نداده است.

منبع: عصر ایران