تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۸:۴۲:۳۰
کد مطلب : 58392

سیب‌های آلوده و سکوت نهادهای بهداشتی

مدتی است که سیب‌هایی وارد بازار شده که دارایی لعابی چرکین هستند که به گفته کارشناسان این لعاب‌ها، واکس‌های شیمیایی هستند که برای نگهداری از رنگ و پوست میوه و به خصوص سیب درختی به کار می‌رود.

به گزارش عصر آبادان ،در این بین سکوت نهادهای بهداشتی در خوزستان بسیار عجیب به نظر می‌رسد و اینکه اگر این عمل خطرناک توسط کسانی انجام می‌گیرد و حال چه در سطح وسیع و چه در سطح اندک، اینکه چرا نهادهای بهداشتی سکوت اختیار کرده‌اند بسی جای تعجب دارد.

در این گزارش قصد داریم این معضل را پیگیری کرده و علت کم کاری نهادهای بهداشتی را در این زمینه دنبال کنیم.

عده‌ای از شهروندان در تماس با خبرگزاری فارس استان خوزستان، از وجود چنین مشکلی در بین سیب درختی‌های خریداری شده گلایه کرده و اینکه چرا مسئولان چنین اقدامی را محکوم نکرده و برای جلوگیری از آن اقدامی صورت نمی‌گیرد و اگر هم اقدامی در این خصوص قابل انجام نیست، چرا اداره بهداشت و درمان شهرها، نسبت به هشدارها و آموزش‌های لازم اهتمام نمی‌ورزد.

تمام این سؤال‌ها و گلایه‌ها، دغدغه شهروندان آبادانی بوده و ما نیز به تبعیت از گلایه مردم، این مورد را مورد آزمایش قرار داده و چنین معضلی را بر روی سیب درختی‌های موجود در بازار مورد آزمایش قرار دادیم که با چنین پدیده‌ای روبه‌رو شدیم.

از روی دیگر، در شبکه‌های اجتماعی نیز برخی کاربران نسبت به وجود چنین موردی در بین میوه‌ها، هشدارهای لازم را داده‌اند و برای یکدیگر ارسال و همدیگر را از خطر بر روی مواد خوراکی آگاه می‌کنند، اما نهادهای بهداشتی در استان خوزستان همچنان در این زمینه سکوت اختیار کرده‌ و حاضر به آگاه‌سازی مردم نیستند.

در همین ارتباط با چند تن از شهروندان گفت‌وگو کرده‌ایم.

مرتضی امینی‌فر اظهار کرد: از این موضوع در شبکه‌های اجتماعی مطلع شده و پس از مشاهده این موضوع در شبکه‌های اجتماعی که توسط برخی کاربران به اشتراک گذاشته شده بود، بر روی سیب‌های موجود آزمایش کردم و متوجه شدم که واقعیت دارد.

وی خاطرنشان کرد: توجه می‌کنم که چرا مسئولان امر هیچ عکس‌العملی در این زمینه نشان نداده و مردم را از خطرات و عوارض احتمالی آن با خبر نمی‌کنند.

سعیده عبدی یکی از شهروندان آبادانی نیز تصریح کرد: مسئله به سیب درختی و این میوه‌ها ختم نمی‌شود، و موضوع این است که محصولات کشاورزان مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.

وی گفت: این موضوع ریشه‌ای دنبال نمی‌شود و امروز سیب و فردا میوه‌های دیگر به شیوه‌های مختلف و دود آن تنها به چشم مردم خواهد رفت.

این شهروند خوزستانی افزود: کشاورزان عادت کرده‌اند که بهترین محصولات خود را به کشورهای همسایه صادر کنند تا درآمد بیشتری از این طریق کسب کنند و ته مانده محصولات خود را به چنین شیوه‌هایی به مردم داخل کشور عرضه می‌کنند که باید در این زمینه قانونی وضع شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، موضوع سیب‌های آغشته و یا آلوده را مردم و کاربران اینترنتی تاکنون اطلاع‌رسانی کرده‌اند و کوتاهی مسئولان در امر اطلاع‌رسانی و آموزش بسیار ضعیف بوده است.

در همین راستا سعی کردیم با مسئولان دانشکده علوم پزشکی آبادان تماس گرفته تا پیگیر عدم موضع‌گیری‌های لازم این دانشکده و به‌ ویژه معاونت‌های بهداشت شویم که متأسفانه پس از انتقال مسئولیت‌ها برعهده دیگری، مسئولان امر از پاسخگویی سر باز زدند.

امیدواریم موضوع سلامت جامعه که اصلی‌ترین ارکان شادابی و نشاط یک جامعه به شمار می‌رود، بیش از این مورد توجه قرار گیرد و در راستای آموزش و اعتلای سطح علمی شهروندان در موضوع سلامت تلاش بیشتری داشته باشند و در همه امور پاسخگو شهروندان و رسانه‌ها باشند.

 منبع: فارس