تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۲۰:۵۶:۰۲
کد مطلب : 106758
حجت الاسلام جلالی مسئول دفتر آیت الله مصباح یزدی:

سید حسن خمینی نگران مردود شدن در آزمون اجتهاد بود/ هاشمی به دنبال ایجاد دوقطبی مصباح-هاشمی در انتخابات است/فتنه ۹۴ در نطفه خفه شد

حجت الاسلام حسین جلالی مسئول دفتر آیت الله مصباح یزدی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار عصر آبادان به موضوعات انتخابات اسفندماه ، ائتلاف اصولگرایان ، رفتار سیاسی هاشمی رفسنجانی در ایام اخیر ، رد صلاحیت سید حسن خمینی و هجمه های صورت گرفته به شورای نگهبان پرداخت.

jalali-asreabadan

به گزارش عصر آبادان ؛  متن گفت و گوی مسئول دفتر آیت الله مصباح یزدی با این پایگاه خبری در ادامه آمده است:

*هاشمی وابسته به یک جریان سیاسی خاص است و نمی تواند ادعای “فراجناحی” بودن داشته باشد/او می گوید فتنه ۸۸ یک اختلاف سلیقه بود و آن اتفاقات را فتنه نمی داند / فتنه ۹۴ در نطفه خفه شد

آقای هاشمی رفسنجانی همواره سعی می کرد تحت شعارهای با عنوان “وحدت ملی” و معرفی خود به عنوان یک چهره “فراجناحی” و پدر خواندن خود برای جریان های مختلف کشور ، چهره واقعی و درونی خود را نشان ندهد اما با گذشت زمان دست انسان ها رو می شود و ماسک ها و نقاب های دروغین کنار می رود و ماهیت انسان افشا می شود.فتنه ۸۸ برای غربال گری و شناسایی افراد ،سنگ محک خوبی بود. آقای هاشمی هنوز فتنه ۸۸ را ، فتنه نمی داند و معتقد است صرفاً یک اختلاف سلیقه میان مسئولان بود.هیچ کس هم منکر نقش آقای هاشمی ، خانواده ، فرزندان و دختر ایشان در فتنه ۸۸ نیست.

بنابراین آقای هاشمی نمی تواند ادعا کند که فراجناحی است و وابستگی ایشان به یک جریان سیاسی خاص، ثابت شده و این موضوع را انکار هم نکرده اند.

به همین خاطر صلاحیت حضور در نماز جمعه تهران به عنوان امام جمعه موقت را از دست داد و صلاحیت حضور در انتخابات ریاست جمهوری را از دست داد و از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد و کاملا روشن است که آقای هاشمی راهی به جز راه نظام و مومنین و متدینین انتخاب کرد.

ایشان بنا داشت اقدام به تحریک برخی افراد برای ثبت نام و نامزدی انتخابات مجلس کند تا سیلی از ثبت نام کننده گان چه در انتخابات خبرگان و چه در انتخابات مجلس شورای اسلامی به سوی شورای نگهبان سرازیر شود.این تعداد زیاد ثبت نام کننده نشان از یک خبر مهم می داد که نکند فتنه بزرگتری نسبت به فتنه ۸۸ ، این بار برای اسفند ۹۴ در راه است.

اما خداوند لطف کرد و به شورای نگهبان این توان و جسارت را داد که بتوانند با مدارک و بصورت مستند این دست افراد را شناسایی و رد صلاحیت کند تا فتنه اسفند ۹۴ در نطفه خفه شد.

*رفسنجانی به دنبال ایجاد دو قطبی مصباح-هاشمی در انتخابات است

آقای هاشمی منافع خودش را در دوقطبی سازی می بیند و خود ایشان و هواداران شان سعی دارند فضای انتخابات را به سمت دوقطبی مصباح-هاشمی سوق دهند تا با این شرایط خود را بیشتر مطرح کنند و با ایجاد جنگ روانی ، رأی شان را بالا ببرند.

آیت الله مصبح خیلی مایل به نام بردن افراد و اشخاص نیستند و بیشتر به نقد مبانی و نظریات و ملاک ها می پردازند.به همین جهت وقتی به نقد مبانی می پردازند ، اهل باطل شناخته می شوند. با این حال چون آقای مصباح بنای نام بردن از افراد ندارند لذا آقای هاشمی نمی تواند به دوقطبی مورد نظرش دست یابد و لذا بصورت یکطرفه دست به اهانت و جسارت و هتاکی می کند اما آقای مصباح در صدد پاسخگویی به این دست اهانت ها نیستند. چون بحث اختلاف سلیقه نیست و اختلاف بر سر مبانی است.

*سید حسن خمینی از مردود شدن در آزمون اجتهاد نگران است

ملاک و معیار قانون است.اگر قانون در کشور وجود نداشته باشد هرج و مرج می شود و سنگ روی سنگ بند نمی شود.ما از آقایان می خواهیم به کلام امام جامعه احترام بگذارند و قانون را رعایت کنند.قانون انتخابات خبرگان این است که هرکس اجهتادش احراز نشد باید امتحان دهد.

آقایان هم اگر ترسی از سوادشان ندارند و می دانند توان اجتهاد دارند بروند و از مسیر قانونی کاندیدا شوند. با جنجال و جنگ روانی و آیت الله سازی و علامه سازی که انسان ملا نمی شود.قانون همه را در نظر گرفته است و راه ورود به خبرگان این است که بصورت عمومی و علنی اعلام کردند.

هرچند ایشان را دعوت کردند و گفتند من عمومی امتحان نمی دهم، خب خصوصی برود و امتحان بدهد.آن کس که حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟

اگر انسان سواد داشته باشد قبول می شود و وارد انتخابات می شود.اینکه انسان با جنجال بخواهد کارش را پیش ببرد ، نمی شود . بهترین راه عمل به قانون است تا حقی از کسی ضایع نشود.

به نظر می آید نگرانند از اینکه در امتحان شرکت کنند و مردود شوند زیرا این را برای خودشان افت محسوب می کنند و فکر می کنند برای آینده این مهره بسوزد لذا قصد دارند باعدم شرکت در امتحان این فرصت را برای حضور دوباره خود در آینده حفظ کنند.

*شورای نگهبان به وظیفه قانونی خود عمل کرده است/برخی عرض اندام سیاسی خود را در هرج و مرج و بی قانونی می بینند

شورای نگهبان ضامن اجرای قانون اساسی در کشور است. فقهای شورای نگهبان ، دین دار و باور مدار و خدا محور هستند و اهل مسایلی از قبیل سیاست بازی و سیاست کاری که از سوی عده ای مطرح شده ، نیستند و ملاک آنها برای احراز صلاحیت ها ، اصل نظام اسلامی و تقوای سیاسی افراد است. بدین جهت شورای نگهبان وظیفه قانونی خودش را انجام داده است. کسانی که منافع خودشان را در قانون شکنی ، فتنه و در هرج و مرج می بینند می آیند و به رکن رکین انقلاب جسارت می کنند.این دفعه شورای نگهبان نظر به فتنه سال ۸۸ که واقعن ضربه سنگینی به پیکره نظام وارد کرد ، دقت و وسواس بیشتری به کار برد و هرکسی که در فتنه ۸۸ نقش داشت و بعد از گذشت مدتها هوز هم از آن تبری نجسته و همچنان اصرار بر درست بودن فتنه ۸۸ دارند ، شورای نگهبان آنها را رد صلاحیت کرد.

این افراد طبیعی است که معترض باشند چون عرض اندام سیاسی و رأی آوری خودشان را در هرج و مرج و بی قانونی می بینند ولی شورای نگهبان این راه را هم بر روی این دست افراد بست و به نظر می آید سنت حسنه خوبی از سوی شورای نگهبان بر جای ماند و با این اقتداری که از خود نشان داد نظام اسلامی را بیمه کرد.

*در ائتلاف اصولگرایان هیچ گروهی به دنبال سهم خواهی نیست

بیش از یکسال جلسات متعددی از سوی گروه های مختلف اصولگرایی و از جمله سه ضلع جریان اصولگرایی ترتیب داده شد وهر چه پیش رفتند به تدریج گروه های اصولگرا به آنها پیوستند و سرانجام علیرغم اینکه اصلاح طلبان به امید و آرزوی تفرقه میان اصولگرایان بودند اما ائتلاف خوبی در بین اصولگرایان شکل گرفت.

اینک ائتلاف نه بر اساس سهم خواهی ، بلکه بر اساس ملاک ها و معیارها صورت گرفته است.این نگاه خیلی خوب است که هیچکدام از این عزیزان گروه های مختلف اصولگرا، داعیه سهم خواهی ندارند.

به واسطه جلسات متعددی که اصولگرایان با هم داشتند دلها به هم نزدیک شده و بنا بر این هست که روی اصول و معیارهایی که ترسیم شده حرکت کنند وبه نظر بنده تا موقعی که این اصول و ملاک ها محور ائتلاف باشد، هیچ کس از این ائتلاف جدا نخواهد شد.

جبهه پایداری هم معتقد به همین اصول و ملاک هایی است که ائتلاف تعریف می کند و تا موقعی که از سوی سایرین این اصول رعایت شود، جبهه پایداری نیز پای این ائتلاف ایستاده است.

*ائتلاف اصولگرایان،معرفی نامزدهای اصلح را به شورای شهرستان ها واگذار کرده است

تصمیم گیری از مرکز برای شهرستان ها اگر در گذشته هم صورت می گرفت ، کار درستی نبود . شهرستان ها چهره های بومی خودشان را بهتر می شناسند و باید تفکرات ائتلاف را بومی سازی کنند و شرایط را بررسی کنند. قرار بر این است بزرگان هر شهرستان تحت عنوان شورای اصولگرایی بنشینند و تعیین کنند که کدام یک از کاندیداها ملاک ها و معیارهای لازم برای نمایندگی مردم را دارند و به تهران معرفی می کنند و مرکز هم از آنها حمایت می کند.

*توصیه به نامزدهای اصولگرای سراسر کشور

شرایط کشور نیاز به وحدت و انسجام دارد. تفرقه و پراکندگی و تشتط برای دوستان اصولگرای ما یک آسیب است.ما تا ید واحده نشویم ، نتیجه نمی گیریم. باید از تفرق آراء میان اصولگرایان جلوگیری شود.

دوستان اصولگرا اگرچه همت کردند و با هدف گرم شدن تنور انتخابات وارد کارزار انتخابات شدند و ثبت نام کردند اما اگر انصافاً شرایط را برای کشور خطرناک دیدند، با همدلی و حسن نیت در کنار هم جمع شده و به نفع گزینه های اصلح ، اجماع کنند تا نتایج بهتری در انتخابات رقم بخورد.