تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۱:۴۸:۱۰
کد مطلب : 93192
وزیر خارجه عربستان در نشست خبری با همتای مصری خود به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند؛

شاخ و شانه جدید عربستانی ها برای ایران

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان، ایران را به دخالت در امور منطقه متهم کرده و گفته است که کشورش در برابر این دخالت ها ساکت نخواهد نشست.

 

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان، ایران را به دخالت در امور منطقه متهم کرده و گفته است که کشورش در برابر این دخالت ها ساکت نخواهد نشست.

 

آقای جبیر که به قاهره سفر کرده در نشست خبری مشترک با همتای مصری‌اش گفت: “ایران تنها کشوری است که در امور خاور میانه دخالت می‌کند.”

 

او در این اظهارات ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

 

به گزارش رادیو فردا، سامح شُکری، وزیر خارجه مصر و عادل الجبیر، وزیرخارجه عربستان در کنفرانس مشترک خبری در قاهره به سوال های خبرنگاران پاسخ می دادند.

 

مصر از اعضای ائتلافی است که به رهبری عربستان به حملات هوایی در یمن علیه شبه نظامیان حوثی دست زده است. در مقابل ایران خواستار پایان حملات عربستان و گفتگو میان گروه های یمنی شده است.

 

وزیرخارجه عربستان همچنین اختلاف نظر با مصر را بر سربرکناری بشار اسد در سوریه تکذیب کرد. همزمان، وزیر خارجه مصر سیاست دو طرف را در مورد سوریه «مکمل یکدیگر» دانست.

 

به گزارش بی بی سی، آقای جبیر حدود یک ماه پیش و در پی تغییرات گسترده در کابینه عربستان بعد از به قدرت رسیدن ملک سلمان، به عنوان وزیر امور خارجه معرفی شد.

 

در ماه‌های گذشته روابط ایران و عربستان عمدتا به دلیل بحران یمن به شدت دچار تنش بوده است.

 

عربستان ایران را به حمایت از شبه‌نظامیان شیعه حوثی در یمن و دخالت در امور این کشور متهم می‌کند. ایران همواره این اتهام را رد کرده و در مقابل، عملیات هوایی عربستان و متحدانش را در یمن نوعی دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه دانسته و محکوم می‌کند.

 

رهبر ایران، عربستان را به “جنایت و نسل‌کشی” در یمن متهم کرده و رهبران جدید این کشور را “چند جوان بی تجربه” خوانده است.

 

وزارت امور خارجه ایران هم در هفته‌های گذشته بارها کاردار عربستان را به دلایل مختلف از جمله جلوگیری از ورود هواپیماهای امدادی ایران به حریم هوایی یمن احضار کرده است.

 

مقام‌های نظامی ایران هم به دفعات درباره واکنش احتمالی ایران به اقدامات عربستان هشدار داده‌اند.