تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۱:۵۳:۳۶
کد مطلب : 48922
ویژگی‌های زن منتظر/1

شناخت منزلت زن نخستین ویژگی زن در آرمانشهر مهدوی

نخستین پله برای بالا رفتن از نردبان ایمان و رسیدن به پله ای که بتوان از آن در آرمان شهر مهدوی به عنوان یک زن منتظر، گام گذاشت، ضرورت شناخت جایگاه و منزلت زن در اندیشه دینی است.

شناخت منزلت زن نخستین ویژگی زن در آرمانشهر مهدوی

به گزارش عصر آبادان،  به نقل از طنین یاس: اظهار ارادت به محضر ولی خدا حضرت مهدی(ع) از یک سو نیازمند شناخت آن وجود مقدس و جایگاه ایشان در عالم هستی است و از سوی دیگر مستلزم شناخت خویشتن خویش و مسئولیت ها و وظایفی است که در قبال آن یگانه هستی برعهده داریم. اگر چه در این مسیر شناخت و آگاهی صرف نیز کافی نیست و اقدام عملی در پاسخ به انتظارات خالق هستی در طرح ریزی رابطه محب و محبوب لازم است. اقدام عملی که نیازمند و دربردارنده انگیزش و نیت والا است.

نخستین پله برای بالا رفتن از نردبان ایمان و رسیدن به پله ای که بتوان از آندر آرمانشهر مهدوی به عنوان یک زن منتظر، گام گذاشت، ضرورت شناخت جایگاه و منزلت زن در اندیشه دینی است. زن منتظر برای ایجاد اعتماد به نفس و آمادگی لازم در خود به منظور پیمودن پله های نردبان ایمان و کسب توفیق حضور در اردوگاه یاوران حضرت مهدی(عج) می بایست بداند که اسلام جایگاه والا و کاملا متناسب با ویژگی های شخصیتی را برایش در نظر گرفته است.

به منظور ارتقای موقعیت زن و رسیدن به این جایگاه مطلوب، برنامه های ویژه ای چون پرورش و تربیت زنان شایسته و الگو را در دستور کار قرار داده است. نتیجه این برنامه ها این است که در آرمان شهر مهدوی، زنان هم در آماده سازی زمینه ها، هم در پرورش و تربیت نسل مهدوی و هم در کارگزاری و یاوری حضرت در حکومت جهانی نقش ممتاز و برجسته ای دارند.

جهت بررسی نقش زن در ظهور موعود(عج) ابتدا به وضعیت زنان در عصر ظهور و سپس به نقش های فردی، همسری و مادری و نهایتا منتظر پروری می پردازیم.

شناخت وضعیت زنان در عصر ظهور:

بر خلاف دوره آخرالزمان که زنان در وضعیتی بسیار اسفناک قرار می گیرند و مجددا به اوج عصر جاهلیت بر می گردند و قربانی منافع سودجویان و فرصت طلبان می شوند و کلیه حقوق مربوط به زن بودن خود را از دست می دهند و از جایگاه اصلی که خالق انسان ها برای آنها طراحی نموده است خارج می شوند، در دوره ظهور دوباره زنان به جایگاه رفیع خودشان در عالم هستی بر می گردند و هم حقوق انسانی و هم حقوق زن بودن آنان به صورت کامل استیفا می‌گردد.

زنان زندگی بسیار آرمانی در کمال رفاه و امنیت و سرشار از علم و معنویت و رشد و تعالی پیدا می کنند. در عصر ظهور هرگونه ناامنی اجتماعی از میان رفته و شرایط امنیت و آسایش برای زنان و خانواده ها فراگیر می شود. امام علی(ع) در این رابطه می فرمایند: در آن روزگاران چنان محیط امنی ایجاد می شود که زن، با همه زر و زیور خود از عراق تا شام برود و چیزی او را نترساند.

نقش زن در ظهور موعود (عج) شامل نقش های ذیل است که سعی می شود در هر بخش به یکی از این نقش ها پرداخته شود.

  • نقش فردی
  • نقش همسری
  • نقش مادری

 

نقش فردی ( شخصیت انسانی زن منتظر)

زن منتظر جهت حرکت خود را به سمت انسان کامل تنظیم نموده است و هر لحظه از حرکتش را با امید نزدیک تر شدن به او طی می کند و می داند که رشد بیش از حد یک میل و حتی یک ارزش و غفلت از سایر امیال و ارزش ها نتیجه ای جز از بین رفتن سایر ملاک ها و ارزش ها ندارد.( همانگونه که ارزش آزادی و حریت که بسیار ضرورری و مهم است) اگر بیش از حد به آن پرداخته شود موجب از بین رفتن سایر ارزش ها همچون بندگی و اطاعت در مقابل خدا را به همراه خواهد داشت.

حرکت در مسیر انتظار، حرکت در مسیر انسان کامل است و در این مسیر است که انسان از مرحله “محب” خدا بودن به مرحله “محبوب” خدا بودن می رسد. زن منتظر برای شناخت رسالت های خود در عرصه فردی، باید تدبر و دقت خداشناسی و هستی شناسی را سرلوحه کارهای خود قرار دهد و مشکلات را در صنف بینش نسبت به خدا و هستی جستجو کند. وی باید بدان که بر شخصیت و رفتارش اصولی حاکم است که بایستی در مواردی که امور با هم تعارضی دارند، آنچه که اصل می گوید را در اولویت قرار دهد. دین شناسی، اقدام بعدی زن منتظر است و وی بایستی دشمنان خود را در مسیر حرکت به سمت جامعه مهدوی شناسایی کرده و برای محفوظ ماندن از گزند آنان برنامه ریزی کند.

به قلم: زهره فرقانی  – ادامه دارد

انتهای پیام/خ