تاریخ انتشار خبر: ۶ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۰:۱۱:۰۷
کد مطلب : 75050
حاشیه های شورای شهر اهواز:

شهردار اهواز بجای کارهای حاشیه ای جلوی غارت املاک شهرداری را بگیرد/بودجه ناچیز پایتخت کتاب ایران

عصر آبادان : هفتاد و ششمین جلسه شورای شهر اهواز بعد از ظهر امروز با حضور ۱۹ نفر از اعضا و اصحاب رسانه و مردم برگزار شد.

 

به گزارش عصر آبادان به نقل از اهواز نوین:هفتاد و ششمین جلسه شورای شهر اهواز بعد از ظهر روز دوشنبه با حضور ۱۹ نفر از اعضا و اصحاب رسانه و مردم برگزار شد.

*آنچه که این هفته ها در فضای شورای شهر اهواز احساس می شود نبود حس همدلی میان شورا و شهرداری است تا آنجا که معاون شهردار اهواز به دلیل کدورت هفته گذشته با ریاست شورای شهر در صحن شورا حضور نیافت.

*سعادت نیا حضور دوباره نوشادی معاون شهرداری اهواز را منوط بر عذرخواهی وی از اعضای شورا می داند.

* برخی از اعضای شورای شهر به جهت تاخیر های مکرر خود که گویی با حضور یک ساعته در صحن شورا فقط می خواهند حضور خود را در جلسات به ثبت برسانند یابند کارت زرد را از هیات رئیسه شورا گرفتند.

* عضو هیات رئیسه شورا ضمن اعلام تذکر جهت تاخیر در آغاز جلسات گفت: ساعت آغاز جلسه ساعت ۱۴ می باشد اما اینکه برخی دوستان با تاخیرهای زیاد و مکرر در جلسات حضور می یابند صحیح نیست و تذکرات هم گویی راه را به جایی نمی برد به همین منظور از این پس ساعت ورود و خروج اعضا در صحن علنی جلسات شورای شهر ثبت خواهد شد.

*در هفتاد و ششمین جلسه شورای شهر سه عضو شورا آقایان حسین حیدری،سید مهدی آلبوشوکه و شیخ کاظم سواری به  ایراد نطق پیش از دستور خود پرداختند.

*حسین حیدری اولین ناطق این جلسه ضمن تبریک جهت عنوان پایتخت کتاب کشور برای کلانشهر اهواز و تشکر از زحمات شهرداری اهواز جهت بهره برداری مردم از تعریض پل سوم اهواز گفت: هرچند این پل هنوز رسما افتتاح نشده اما چند روزی است که باری از روی دوش ترافیک این پل برداشته و مردم از آن بهره برداری می کنند.

سید جواد رضوی ضمن انتقاد از بودجه پایتخت کتاب گفت: این چه پایتخت کتابی است که مبلغ بودجه اختصاص یافته به آن انقدر ناچیز و به مبلغ ۱۸۷ میلیون تومان است.

*سید مهدی آلبوشوکه نیز در نطق پیش از دستور خود به مساله ریزگرد ها اشاره کرد و گفت: پرسش اصلی ما هنوز بی​ پاسخ است. بعضی کشورهای دیگر را مسبب وقوع گرد و خاک می شمرند و بعضی نیز خشک شدن تالاب هورالعظیم را عامل این وضعیت می​دانستند،متاسفانه گردوغبار هزینه زیستن را نیز بسیار کرده و ما باید به دنبال راهکار مناسبی باشیم.

*شیخ کاظم سواری در نطق پیش از دستور خود با انتقاد از وضعیت بازرسی شهرداری اهواز گفت: آقای شهردار باید توجه داشته باشند و به دنبال کارهای حاشیه ای نباشند،بازرسی به عنوان قلب تپنده شهرداری است، مدتهاست به دلیل نبود مسئولی در این مسند خطیر  هیچگونه نظارتی صورت نمی​گیرد ، در شهرداری منطقه یک به صورت کاملا حساب شده و فنی املاک شهرداری تصاحب و غارت می شود و مدارک آن نیز موجود است.

*غلامرضا سبزعلی از شهردار منطقه یک حمایت کرد ، که با برخورد تند سواری مواجه شد که گفت : آقای سبزعلی دفاع نکنید بنده با اسناد و مدارک صحبت می کنم این رسم خوبی نیست،شما وکیل مدافع شهرداران مناطق نیستید،بگذارید حرف بزنم.

*شیخ کاظم سواری به مصوبات کمیسیون فرهنگی و عدم ارسال برخی لوایح نیز اشاره و اعتراض خود را اعلام کرد و گفت:برخیلوایح با سفارشات شهرداری و یا اعضا خارج از نوبت در صحن مطرح می​شود اما بعضی لوایح مردم به دلیل اینکه کسی را ندارند برای آنها سفارش کند یک سال در انتظار بررسی در صحن شورا هستند و ما اصلا این موضوع را نمی​پذیریم.

* یکی از اهالی منطقه یک شهرداری نیز با در دست داشتن مدارکی ضمن اعلام در صحن شورا گفت:مکانی که ۳۷ سال است در منطقه زیتون به عنوان پارک است اکنون مورد هجوم تخریب برخی افراد قرار گرفته اند و قصد ساخت و ساز بدون مجوز دارند اگر آنها بدون مجوز اقدام به تخریب پارک کرده اند چرا شهردار منطقه هیچ اقدامی نمی کند.

* ناجی سورای در این میان ضمن اعلام تذکر به اعضا شورا جهت حضور به موقع خود در صحن شورا گفت : در چندین بار درباره جلسات غیرعلنی شورا صحبت شد و نظر بر این است که در هر ماه، سه جلسه علنی و یک جلسه غیرعلنی باشد.

*پس از گذشت یک ساعت هفتاد و ششمین جلسه شورای شهر اهواز وارد دستور کار خود شد.

*لایحه اول : عوارض تخلفات در اجرای نمای ساختمانها: مطابق این لایحه عوارض تخلفات در اجرای نمای ساختمانها افزایش می یابد که در این میان نظرات موافق و مخالف زیادی مطرح شد و سرانجام با اکثریت آرای اعضا تصویب شد.

*لایحه  دوم : لایحه عوارض سطوح غیرمجاز: مطابق این لایحه مقرر شده عوارض نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته باشد که گویی این درصد در برخی مناطق خوش برخوردار اهواز به درصد های بالاتری نیز کشیده می شود بنا براین دلیل این لایحه برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه و عمران ارجاع داده شد.

*سه لایحه دیگر از جمله پرداخت ۵۰ درصد مبلغ ریالی قیمت کارشناسی یک زمین به شهروند اهوازی، لایحه مساعدت به انجمن دیابت، و لایحه مساعدت به یک شهروند نیز بررسی شدند.