تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۶:۱۰
کد مطلب : 77738
فرمانده انتظامی آبادان:

شهروندان آبادانی هشدارهای نوروزی پلیس را جدی بگیرند

فرمانده انتظامی آبادان از شهروندان خواست تا در آستانه سال جدید به‌‌طور ویژه، هشدارهای پلیس را جدی بگیرند.

خبرگزاری فارس: شهروندان آبادانی هشدارهای نوروزی پلیس را جدی بگیرند

حسین کهیایی امروز در خصوص سارقان منازل در آستانه سال جدید اظهار کرد: آنها غالبا افرادی با ظاهر ساده و معمولی هستند که برای شناسایی سوژه‌های خود روش‌های متعددی دارند.

وی افزود: سارقان منزل پس از در نظر گرفتن سوژه خود، منتظر زمان مناسب باقی می‌مانند که بهترین زمان برای آنها هنگامی‌ست که صاحبخانه در منزل حضور ندارد که شب و یا روز بودنش تفاوتی ندارد، البته تاریکی شب به سارقان بیشتر کمک می‌کند.

فرمانده انتظامی آبادان از روشن باقی ماندن لامپ‌های منزل در نیمه‌های شب، قرار دادن آگهی‌های تبلیغاتی در لای درب منازل (اگر کاغذ برای ساعت‌ها باقی بماند یعنی کسی در ساختمان نیست)، به صدا درآوردن زنگ منازل (در صورت پاسخگویی، بیهوده سراغ  منزل شخصی را می‌گیرند)، پرسه زدن در کوچه‌ها به عنوان برخی از روش‌های حصول اطمینان سارقان از نبود صاحبخانه در منزل نام برد و اضافه کرد: استفاده از لامپ‌های زمان‌دار یکی از روش‌های جلوگیری از سرقت منازل است.

کهیایی تصریح کرد: در هنگام سفر باید منزل را به همسایه‌ها یا افراد مورد اعتماد بسپاریم که به منزلمان سرکشی کنند، استفاده از درب‌های ساختمانی دارای قفل‌های ایمن و پنجره‌ها حفاظ دار مناسب همچنین عدم نگهداری اشیای گرانبهایی همچون طلا و جواهرات در منزل سبب عدم موفقیت سارقان می‌شود.

وی یادآور شد: برخی از سارقان به هنگام مشاهده فردی در کوچه که در حال قرار دادن چمدان‌ها و ساک در خودرو خود است از خالی بودن منزل اطمینان حاصل کرده و با تخریب قفل درب ورودی یا پریدن از روی درب و دیوار، وارد منزل شده و با شکستن شیشه پنجره‌های فاقد حفاظ و یا تخریب دریچه کولر وارد منزل شده و اقدام به سرقت می‌کنند.

کهیایی ادامه داد: بهتر است هنگام مسافرت وسایل همراه و چمدان‌های خود را داخل حیاط، در خودرو جاسازی کنیم و همسایه نزدیک و مورد اعتمادمان را از مسافرت خود مطلع سازیم.

فرمانده انتظامی آبادان با اشاره به اینکه گاهی فرد سارق از بستگان و آشنایان صاحب است که از محل اختفای پول و اشیای قیمتی موجود در منزل و همچنین خالی بودن منزل اطلاع دارد، گفت: تحقیقات پلیس آگاهی نشان می‌دهد منازلی که فاقد موانع فیزیکی مطمئن همچون پنجره‌های بدون حفاظ و درب‌ها و پنجره‌های دارای قفل‌های کشویی فاقد قفل آویز از داخل هستند، بیشتر مورد سرقت قرار می‌گیرند.

*سارقان کیف قاپ و توصیه‌هایی برای پیشگیری از کیف قاپی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سارقان کیف قاپ، گفت: این سارقان اغلب جوان یا نوجوان هستند که گاهی از روی ماجراجویی و گاهی به علت اعتیاد به مواد مخدر برای تامین پول مواد مصرفی خود، مرتکب این جرم می‌شوند.

کهیایی افزود: سارقان کیف قاپ به طور معمول از موتورسیکلت دو ترک و فاقد پلاک برای این کار استفاده می‌کنند و طعمه‌های خود را بیشتر در مقابل بانک‌ها و مراکز خرید شناسایی و تعقیب کرده تا در محلی خلوت فرصت ربودن کیف آنها را پیدا کنند.

فرمانده انتظامی آبادان با بیان اینکه افرادی که هنگام پیاده روی کیف خود را با دستی که سمت خیابان است حمل کنند بیشتر توجه سارقان کیف قاپ را به خود جلب می‌کنند، اظهار کرد: گاهی اوقات در خیابان‌های شلوغ یکی از سارقان کیف قاپ سوار بر موتورسیکلت منتظر است تا همدستش در فاصله‌ای نزدیک به او به صورت پیاده کیف سوژه را سرقت و به سرعت به سمت موتورسیکلت رفته و با هم فرار کنند.

وی تصریح کرد: افرادی که کیف به دست در حال مکالمه با گوشی تلفن همراه قدم می‌زنند، معمولا توجه کافی به اطراف خود ندارند و هنگام مواجهه با سارقان کیف قاپ نمی‌توانند عکس‌العمل لازم برای جلوگیری از سرقت کیف خود را داشته باشند.

کهیایی یادآور شد: ضروری‌ است تا همیشه و به هنگام پیاده روی و تردد در خیابان، از پیاده رو حرکت کنیم و اگر کیف دستی به همراه داریم آن را حائل میان خود و دیوار قرار دهیم، ضمن آنکه برای خریدهای روزانه از کارت‌های الکترونیکی استفاده کرده و از همراه داشتن وجه نقد با مبالغ بالا خودداری کنیم، داشتن توجه کافی به هنگام مکالمه با تلفن همراه و هنگام خروج از بانک به اطراف نیز الزامیست.

*پیشگیری از سرقت خودرو و لوازم خودرو

فرمانده انتظامی آبادان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره پرسه زدن سارقان لوازم یا محتویات داخل خودرو در کوچه‌ها و خیابان‌های خلوت و تاریک گفت: انگیزه آنان سرقت هر نوع وسیله، اعم از پول یا شیء قیمتی همچون گوشی تلفن همراه، کیف دستی، لوازم خودرو (ضبط، باند، زاپاس، باطری و غیره) است که با تخریب قفل درب خودرو و یا شیشه آن، اقدام به ربودن اموال و اشیای داخل خودرو می‌کنند.

وی افزود: این سارقان برای به دست آوردن فرصتی مناسب برای سرقت، ممکن است با یک تصادف ساختگی با کمک هم‌دستانشان و یا پنچر کردن خودرو، درست هنگامیکه صاحب خودرو به قصد رسیدگی به وضعیت خودرواش توقف می‌کند، راننده را وادار به پیاده شدن کرده و سپس اقدام به سرقت محتویات داخل خودرو می‌کنند.

فرمانده انتظامی آبادان اظهار کرد: به منظور پیشگیری از سرقت داخل خودرو باید خودرو را در پارکینگ یا محلی امن و در مقابل دید خود یا افراد مطمئن پارک کرده و از پارک کردن آن در نقاط خلوت، تاریک و دور از دید خودداری کنیم.

کهیایی تصریح کرد: در هنگام پارک خودرو در خیابان یا حتی پارکینگ نباید اسناد، مدارک و یا اشیای قیمتی خود را داخل خودرو قرار دهیم، ضمن آنکه بهتر است تا پنل ضبط را برداشته، درب داشبورد خودرو را باز گذاشته تا سارق با دیدن داشبورد خالی نسبت به وجود احتمالی اشیای گرانبها در خودرو وسوسه نشود.

وی یادآور شد: سارقان خودرو افرادی حرفه‌ای هستند که با پرسه زدن در کوچه‌ها و خیابان‌های خلوت ابتدا خودروها را از نظر سیستم‌های ایمنی همچون دزدگیر، قفل فرمان، قفل پدال و غیره بررسی می‌کنند، نکته قابل توجه اینکه خودروهای فاقد سیستم‌های ایمنی، بیشترین آمار سرقت را دارند.

کهیایی با تاکید بر ضرورت تجهیز اتومبیل خود به سیستم دزدگیر، گفت: هنگام پارک خودرو، باید پدال و ترمز را قفل کرده، شیشه‌ها را بالا ببریم و اتومبیل خود را در پارکینگ یا محلی مطمئن پارک کنیم، حتی اگر برای لحظاتی کوتاه از خودرو پیاده می‌شویم باید خودرو را خاموش کرده و سوئیچ آن را برداریم.

منبع: فارس