تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۷:۵۳
کد مطلب : 53253

شگردی ناجوانمردانه برای خالی کردن حساب کاربران

طعمه‌های باند بزرگ کلاهبرداری از همه قشری بودند؛ پزشکان، مغازه‌داران، گل‌فروشان، قصابان و…

عصر آبادان ،

به نقل از جام جم، اعضای این باند پس از کشاندن طعمه‌هایشان به مقابل دستگاه‌های عابربانک، با شگردی حرفه‌ای حساب آنها را خالی می‌کردند.

 

تا‌کنون پلیس فتای استان فارس توانسته است ۱۰هزار نفر از مالباختگان را شناسایی کند وتحقیقات برای شناسایی بقیه آنها ادامه دارد. اعضای این باند بزرگ که ۲۳نفرند، در شهرهای مختلف دست به کلاهبرداری می‌زدند. سرشاخه‌های اصلی این باند، تبهکارانی بودند که به‌خاطر ارتکاب جرایم سنگین در زندان به سر می‌بردند و در حقیقت نقشه‌های مجرمانه‌شان را از داخل زندان عملی می‌کردند.

 

آنها برای انجام این کار، همدستانی نیز در خارج از زندان داشتند تا مقدمات اولیه ازجمله سیم کارت و گوشی تلفن همراه را برای مردان تبهکار تهیه کنند. بدین‌ترتیب بود که مردان تبهکار با استفاده از ۳هزار سیم کارت و ۲۳۰گوشی تلفن همراه، نقشه‌های کلاهبرداری را از داخل زندان رقم می‌زدند.

 

شگرد تکراری

آنچه در این پرونده عجیب و جالب توجه به‌نظر می‌رسد، اینکه اعضای این باند تبهکاری، تمامی کلاهبرداری‌های خود را با استفاده از شگرد قدیمی کشاندن طعمه‌هایشان به پای دستگاه عابربانک انجام می‌دادند. آنها برای اینکه موفق به این کار شوند از شگردهای مختلف استفاده می‌کردند.

 

یکی از مهم‌ترین شگردها، ارسال پیامک برای شماره‌های تصادفی بود. پیامک‌هایی که متهمان برای طعمه‌هایشان ارسال می‌کردند حاوی این جمله بود که « شما در قرعه‌کشی مسابقه… برنده جایزه شده‌اید و برای دریافت جایزه با این شماره تماس بگیرید». وقتی دریافت‌کننده پیامک نظرش جلب می‌شد و با شماره مورد نظر تماس می‌گرفت، کلاهبرداران با زبانی چرب و نرم و بعد از کلی تبریک گفتن از وی می‌خواستند که برای دریافت مبلغ ریالی جایزه‌‌اش پای دستگاه عابربانک برود تا مبلغ به‌حساب وی واریز شود.

 

وقتی طعمه به مقابل دستگاه عابربانک می‌رسید، آنها از او می‌خواستند که کارتش را داخل دستگاه گذاشته و اعدادی را که به او می‌گویند وارد کند. مالباخته نیز این کار را انجام می‌داد اما به جای اینکه پولی به حسابش واریز شود، همه موجودی حسابش خالی می‌شد.

 

طعمه‌ها از همه قشر

مردان تبهکار شگردهای دیگری نیز داشتند. آنها که در داخل زندان فرصت کافی برای اجرای نقشه‌هایشان را داشتند با شماره تلفن جراحان که همدستانشان در خارج از زندان تهیه کرده بودند، تماس می‌گرفتند. سپس خود را از خانواده بیماران معرفی می‌کردند و می‌گفتند که می‌خواهند هزینه عمل جراحی را پرداخت کنند. جراحان نیز آنها را به منشی خود وصل می‌کردند تا کار انتقال وجه انجام شود و مردان تبهکار از منشی می‌خواستند که پای دستگاه عابربانک برود تا از واریز شدن پول مطمئن شوند و با همان شگرد وارد کردن اعدادی به‌عنوان کد، حساب آنها را خالی می‌کردند.

 

متهمان در شگردی دیگر با شماره‌های تصادفی تماس می‌گرفتند و می‌گفتند که از یک برنامه رادیویی تماس می‌گیرند. سپس مدعی می‌شدند که شماره موبایل شما در قرعه کشی شرکت داده شده و شما برنده جایزه سفر حج به همراه اعضای خانواده شده‌اید. متهمان حتی برای جلب اعتماد طعمه‌شان با او مصاحبه می‌کردند و مدعی می‌شدند که مصاحبه در رادیو در حال پخش است. پس از آن از وی می‌خواستند برای دریافت مبلغ ریالی جایزه‌اش، پای دستگاه عابربانک برود و وقتی طرف مقابل فریب‌ حرف‌هایشان را می‌خورد، با همان شگردی که داشتند حسابش را خالی می‌کردند.

 

اعضای این باند درحالی‌که توانسته بودند با این شگرد از دست‌کم ۱۰هزار نفر کلاهبرداری کنند، سرانجام با شکایت شاکیان تحت تعقیب پلیس فتای استان فارس قرار گرفتند. کارآگاهان در بررسی‌های تخصصی دریافتند که این باند بزرگ کلاهبرداری ۲۳عضو دارد که نیمی از آنها از زندانیان زندانی در کرج هستند. این افراد همدستانی نیز در خارج از زندان داشتند که کار تهیه حساب بانکی با مدارک جعلی، برداشت پول‌های کلاهبرداری از حساب‌های جعلی و رساندن آنها به‌دست اعضای اصلی باند و … را انجام می‌دادند.

 

به گفته سردار گودرزی، رئیس پلیس استان فارس، اعضای این باند پس از چند‌ماه تلاش شبانه روزی شناسایی شدند و تاکنون ۱۲نفر از آنها با نیابت قضایی از سایر استان‌ها به پلیس فتا استان فارس منتقل شده‌اند. وی با اشاره به اینکه تحقیقات برای شناسایی سایر مالباختگان ادامه دارد از شهروندان خواست به پیامک‌هایی که با محتوای برنده شدن آنها در قرعه‌کشی و مسابقه‌های مختلف ارسال می‌شود توجه نکنند و مطمئن باشند که برای اطمینان از واریز شدن پول به حسابشان نیازی به رفتن پای دستگاه عابربانک نیست.