تاریخ انتشار خبر: ۸ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۵:۵۴:۱۶
کد مطلب : 36708

شیوه ارسال پول‌های عربستان برای داعش

اداره مبارزه با تروریست سرویس امنیتی روسیه (FSB) با انتشار گزارش مفصلی از منابع مالی تروریست­‌های داعش، فاش کرد که این پول‌ها از سوی عربستان به حساب طارق الهاشمی واریز و سپس در اختیار داعش قرار می­‌گیرد.

پانوراما الشرق الاوسط، اداره مبارزه با تروریست در سرویس امنیتی روسیه (FSB) گزارش مفصلی را در مورد داعش و راه‌های دستیابی به منابع مالی آن منتشر و فاش کرد که عربستان با واریز پول به حساب طارق الهاشمی و سپس انتقال آن به داعشی­‌ها، از این گروه تروریستی حمایت می­‌کند.

تسنیم-این گزارش فاش کرده است که داعش از سوی طرف‌های متعدد مورد حمایت مالی قرار دارد و بنابر اطلاعات موثق، اسناد و تصاویر ماهواره­ای، نوارهای صوتی و فیلم، داده‌های سیستم GPS و نیز تحلیل تحرکات میدانی با استفاده از سیستم GIS، منابع مالی داعش شناسایی شده‌اند.

کمک‌های نقدی پادشاه عربستان به داعش

بر اساس این گزارش، یکی از منابع مالی داعش، کمک‌­های نقدی پادشاه عربستان است به این ترتیب که این کمک‌­ها به حساب یک شرکت بازرگانی وابسته به طارق الهاشمی در بانکی در لندن واریز می‌­شود. ( در این گزارش نام بانک و تصویری از حسابی که از این شرکت در بانک موجود است، وجود دارد).

پس از واریز این پول­‌ها به حساب مزبور، طارق الهاشمی آن را در چند قسط به حساب عزت الدوری در یکی از بانک­‌های اقلیم کردستان واریز می­کند (در این گزارش نام بانک و نام کارمندانی که در روند تحویل پول دست دارند، ذکر شده است). عزت الدوری نیز پس از دریافت این پول­ها، آن را در چند قسط در اختیار داعش قرار می‌­دهد.

پیشنهاد شیوخ وهابی برای اختصاص بخشی از درآمد حج به داعش

بنابر گزارش مزبور، تعدادی از شیوخ تندروی وهابی عربستان نیز اخیرا به پادشاه این کشور پیشنهاد کردند که بخشی از درآمدهای حاصل از حج را به حمایت از مبارزان داعش و خانواده­‌های آن دسته از اعضای آن که کشته شده‌اند، اختصاص دهد.

شیوخ وهابی از حمایت مالی به داعشی­‌ها تحت عنوان مشارکت در ثواب مبارزات آنان یاد کردند.

اما یکی دیگر از منابع مالی داعشی­‌ها در عراق، کمک­‌های مالی کشورهای غربی است که از آمریکا و سایر کشورهای غربی تحت عنوان کمک به حکومت مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان در اختیار وی قرار می‌­گیرد و او نیز آن را تحت عنوان پول خرید نفت از داعش، به این گروه پرداخت می­‌کند.

در این میان، نیروهای پیشمرگه نیز مسئولیت تامین سوخت و مواد غذایی و نیز وسایل و نیازمندی‌های روزمره به اضافه تجهیزات لوجستیکی داعش را برعهده دارد به این ترتیب که بخشی از منابع مالی که بارزانی از کشورهای غربی دریافت می­کند به این بخش اختصاص داده می­‌شود.

اداره مبارزه با تروریست سرویس امنیتی روسیه در گزارش خود می­‌افزاید: بخشی از سلاح داعش از مناطق تحت تسلط آن در سوریه و بخشی از آن نیز پس از تسلط بر انبارهای سلاح و مهمات در استان موصل، تامین می‌­شود و علاوه بر این مقادیری سلاح و مهمات و نیز تجهیزات نظامی پیشرفته با هماهنگی ترکیه در اختیار داعش قرار داده می­‌شود، به این معنی که ترکیه در مورد خرید ۲۰۰ دستگاه خودروی تویوتا با استفاده از منابع مالی غربی، با کشورهای غربی هماهنگی و رایزنی کرد، در نتیجه زمینه تامین مقادیری جنگ افزار و سیستم‌­های ارتباطی برای این گروه تروریستی را فراهم کرد.

همچنین بنابر این گزارش، ترکیه مامور شد که قدرت نظامی داعش را مورد بررسی قرار داده و بین توان نظامی این گروه و ارتش عراق توازن برقرار کند.

در این میان ترکیه وظیفه تامین لوازم یدکی و مهمات برای تجهیزات سنگین و متوسط نظامی که داعش از ارتش عراق و سوریه به غنیمت گرفته، بر عهده دارد.

همچنین ترکیه به منظور ایجاد محبوبیت برای داعشی­‌ها بین ترک‌ها، اخیرا مجوز جمع­‌آوری کمک­‌های نقدی و غیر نقدی برای مبارزان داعش را صادر کرد.

علاوه بر این، گزارش مزبور حاکی از این است که دولت اردن نیز مسئولیت آموزش اعضای داعش و نیز آموزش اعضای اطلاعاتی و ارائه اطلاعات در خصوص تسلیحات ارتش عراق و زیرساخت ها و نقاط ضعف و قوت آن برعهده دارد.