تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۲:۰۸:۲۴
کد مطلب : 22704
نقد/

صدا وسیمای آبادان و خط قرمزهایی که از آن عبور کرد ! / آسیبی که رسانه ملی را تهدید می کند

عوامل پخش این جشن ، نه تنها برای پوشش مناسب چنین برنامه هایی توجیه نبودند بلکه بدون توجه به خط قرمزهایی که رسانه ملی دارد ، به دنبال شکار سوژه های ناهنجار و نامناسب بودند.

در نخستین ایام سال نو مردم آبادان به مانند سایر فارسی زبانان، عید باستانی نوروز را گرامی داشتند و در این ایام  تعطیل به شادی و تفریح پرداختند.

s-s-abadan

تلاش های فراوانی از سوی متولیان امر برای برپایی برنامه های فرح بخش به منظور ایجاد نشاط در میان مردم صورت گرفت و مردم نیز از کیفیت مراسمات سال جدید نسبت به گذشته رضایت بیشتری داشتند که این جای تقدیر دارد.

با این حال در میان همه اقدامات قابل تحسینی که صورت گرفت ، رفتار برخی از دستگاه ها و سازمان ها قابل تامل و نگران کننده بود و شئونات اجتماعی و آداب اسلامی مردم را مورد جسارت قرار داد.

از جمله ی این رفتارها ، اقدام صدا و سیمای مرکز آبادان برای انعکاس جشن های مردمی بود.اگر چه پخش زنده مراسمات ، اهالی رسانه را به پویاتر شدن فعالیت های صدا وسیمای این شهرستان امیدوار تر کرد اما کارگردان تلویزیونی و تصویربرداران این برنامه ها ، انگار تلویزیون جمهوری اسلامی ایران را با کمپانی های ویدئویی شوهای برون مرزی اشتباه گرفته بودند و صحنه های نامناسبی از رفتارهای ناهنجار تعداد کمی از حاضرین را به تصویر کشیدند.

موضوع وقتی تاسف بارتر می شود که رهبر معظم انقلاب در لحظات آغازین سال جدید ، بر ضرورت حرکت فرهنگی ملت ایران و دستگاه های مختلف کشور تاکید کرده و سال پیش روی را به همین عنوان نامگذاری می کنند آن وقت رسانه ملی که خود باید در این صحنه جهت دهی و الگوسازی کند دچار آسیب از درون شده است.

گفتنی است کارگردان و تصویربردار تلویزیون آبادان در یکی از برنامه ها که از پارک ۱۷ هکتاری و به سفارش سازمان منطقه آزاد اروند بصورت زنده پخش می شد ، بر روی حرکت موزون دست های چندین زن و دختر که به همراه موسیقی در حال رقص بود ، زوم کرده و تصاویر نامناسبی از رسانه ملی پخش می کند.

به نظر می رسد عوامل پخش این جشن نه تنها برای پوشش مناسب چنین برنامه هایی توجیه نبودند بلکه بدون توجه به خط قرمزهایی که رسانه ملی دارد ، به دنبال شکار سوژه های ناهنجار و نامناسب بودند!

 1. اسلامی نژاد می‌گه:

  بالاخره شبکه آبادان هم باید یه جوری برنامه هاش و پر کنه دیگه.

 2. شعبون برادر رمضون می‌گه:

  بخدا جلوی میهمانان از لودگی مجریان هر شب از خجالت توی منزل اب میشدیم . اصلا اینا این کاره نیستند و بجز اسم اوردن از قلیه ماهی و صبور هیچ نگته اموزنده ای را به مخاطب القا نمی نمودند . خدا وکیلی ادم از تماشای برنامه مرکز خوزستان لذت می برد . سند افتخار مرکز ابادان هم شده نادر و فرامرز که تا ابد مهر خالی بندی را به پیشانی بچه های این شهر چسبا ندند / میگوم جای رشادت ها و دلیری های شهدا ابادان توی این شبها خیلی خالی بود . و شاید هم متولیان فکر میکردند با نام اوردن از شهدا جو معنوی مراسم بهم میخورد.

 3. مظلوم می‌گه:

  اشنا
  یکروز به ابادان حمله شد
  بچه های ابادان مثل شیر دفاع کردن صدام فکرشم نمیکرد تو این شهر زمین گیر بشه
  راستی میدونی ابادان۳۶۰درجه محاصره بود ولی سقوط نکرد
  میدونی ابادان تنهاشهری بودکه حضرت امام راحل نماینده داشت
  امروز چندمسول خائن سرکار امدند واینطوری خیانت میکنن
  اشنا عزیزاگر این مسولین جرات استعفا را داشتند
  دست به چنین کارهای نمیزدنند
  خدایارهبرم چه مظلومه

 4. اشنا می‌گه:

  جناب حائری
  شما با این اتفاقاتی که در اجرای برنامه هاتون رخ داد بهترین کار ممکن
  استعفا بده واز این شهر خداحافظی کن
  ضمنا فیلمبردار مراسمت که اون صحنه رقص را ضبط کرد با خودت ببر

 5. محمدرضا می‌گه:

  جالب است که بدانید مجری برنامه زمانی که از تماشاچیان درخواست مینمود که به یک موسیقی شاد گوش دهند و ارتباط تصویری قطع میشد مانند مجریان برنامه های معمولی از جمعیت درخواست می نمود که دستها را بالا بگیرند و موج مکزیکی را فراموش نکنند .و مرتب از پشت میکروفن به جمعیت اعلام مینمود که این شبها تکرار نمیشود و اینکگه دوربین ها قطع است و هر جوری می خواهند میتوانند شادی نمایند.

 6. محمد می‌گه:

  واقعا خجالت داره برای رسانه میلی
  که فقط بر اساس میل یک سری افراد خاص اداره میشه
  در همین ایام فاطمیه ببینید چه موسیقی هایی پخش میکنه شبکه آبادان
  این شبکه موجب شده خودمونم باورمون بشه که تمام شخصیت آبادانی ها در لهجه غلیظ و ضرب و تیپو و قر و فر خلاصه شده
  ولی ترویج بعد تدین و غیرت مندی آبادانی ها که باعث شد هشت سال جنگدرودتحمل کنیم خیلی کمرنگ نمایش داده میشه

 7. یاسر می‌گه:

  نوشته اید “در نخستین ایام سال نو مردم آبادان به مانند سایر فارسی زبانان…” بهتر بود می نوشتید مانند سایر ایرانیان، چون نوروز جشن ملی ایرانیان فارغ از قوم و قبیله و نژاد و زبان است… و عاملی برای وحدت و یگانگی اقوام ایرانی.

 8. ناشناس می‌گه:

  سلام علیکم
  بعد میگن که مردم شادی میخان وهمش سینه زنی نمیشه.
  اقای حائری مردم تا ببینن اشتباهی از صداوسیما سربزنه میگن که صداوسیما زیر نظر رهبری هست واگر اشکالی بود حضرت اقا بیان میکردن درحالی که اینطور نیست که اقا تایید کنند.
  بابا چرا رهبری رو زیر سوال میبرید
  دست بردارید
  اقای حائری تو دیگه چرا