تاریخ انتشار خبر: ۸ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۰:۲۷:۱۸
کد مطلب : 70808
در واکنش به تغییر نماینده دائم ایران در سازمان ملل

طبیب زاده:چرا دولت به هیچ توهین خارجی پاسخ نمی دهد؟/کارخانه ای:کوتاه‌آمدن دولت از گزینه ابوطالبی راه را برای اعمال‌نظرهای بعدی آمریکا باز می‌کند

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه تغییر ابوطالبی نماینده دائم ایران در سازمان ملل براساس خواسته آمریکا، عقب‌نشینی دولت از استقلال و حاکمیت ملی کشور است گفت: آمریکا حق دخالت در امور داخلی کشورها را ندارد.

به گزارش عصر آبادان ؛  به نقل از فارس، زهره طبیب‌‌زاده نماینده مجلس شورای اسلامی  در واکنش به تغییر نماینده دائم ایران در سازمان ملل با توجه به خواسته آمریکا برای تغییر ابوطالبی گفت: سیاستی که دولت اخذ کرده است نرمش صد در صدی در مقابل زیاده‌ خواهی‌های آمریکا و گروه ۱+۵ است که ما از ابتدا شاهد اعمال این سیاست‌ها از سوی دولت‌ها بودیم.

وی با بیان اینکه دولت در تلاش است تا با به هر بهایی مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برساند، تصریح کرد: این اقدام بسیار قابل پیش‌بینی بود و تعجب می‌کنیم که چرا زودتر انجام نگرفت چرا که سیاستی که تاکنون پیش گرفته است نشانگر عقب‌‎نشینی‌های مکرر است.

طبیب زاده اظهارداشت: دولت به دیپلمات‌های غربی اجازه می‌دهد تا در سفر خود به ایران بدترین توهین‌ها را به حاکمیت این کشور انجام دهد سیاست‌های قوه قضاییه را زیر سوال ببرند یا به عناصر فعال در جریان فتنه تشویقی بدهند لذا بعید نیست که متعاقب با این سیاست و خواست امریکا به تغییر نماینده دائم ایران در سازمان‌ ملل بپردازند.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تغییر ابوطالبی توهینی آشکار به خواست نظام جمهوری اسلامی و دولت بود تصریح کرد: دولت در برابر هیچ کدام از این توهین‌ها عکس‌العمل متناسب نشان نداده در حالی که هنوز دو روز بیشتر از سفر نایب‌رئیس مجلس آلمان که با توهین‌ها و دخالت‌های اشکار به حاکمیت ملی ایران همراه بود نمی‌گذرد، شاهد تکرار عقب‌نشینی آشکار دیگر در مواضع وزارت امور خارجه هستیم.

طبیب‌زاده با بیان اینکه براساس حقوق بین‌الملل هیچ کشوری حتی آمریکا که مقر سازمان ملل است حق دخالت در انتخاب نمایندگان یک کشور در سازمان ملل را ندارد تصریح کرد: دولت در برابر آمریکا به نرمش صد در صدی پرداخته است که جواب آن استیضاح وزیر امور خارجه است چرا که مسئولیت این اقدامات برعهده وزارت خارجه است.

نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: آمریکا حق دخالت در امور داخلی کشورها را ندارد و تغییر ابوطالبی نماینده دائم ایران در سازمان ملل براساس خواست و اراده آمریکا عقب‌نشینی آشکار از استقلال و حاکمیت ملی جمهوری اسلامی است که مسئولان وزارت خارجه باید نسبت به آن پاسخگو باشند و نباید اجازه تکرار این توهین‌ها را به دشمن بدهند.

کوتاه‌آمدن دولت از گزینه ابوطالبی راه را برای اعمال‌نظرهای بعدی آمریکا باز می‌کند

 

ابراهیم کارخانه‌ای نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخاب غلامعلی خوشرو به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، گفت: واقعیت این است که آمریکا علیرغم لبخندها، قدم زدن‌ها و برخی مواضع دوپهلویی که اتخاذ می‌کند به راه خود ادامه می‌دهند و آن کاری که می‌خواهند انجام می‌دهند.

وی افزود: اگرچه مقر سازمان ملل در آمریکاست اما این دلیل بر این نیست که باید نظر آمریکا در رابطه با نمایندگان کشورها در سازمان ملل اعمال شود. اگر بنا بر این باشد که تمام نمایندگان کشورها در سازمان ملل متحد مورد تأیید آمریکا باشند آن سازمان، سازمان آمریکا خواهد بود و نه سازمان ملل متحد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس اظهار داشت: دولت نباید در ارتباط با انتخاب حمید ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل کوتاه می‌آمد چرا که این حق مسلم دولت جمهوری اسلامی ایران است که نماینده خود در سازمان ملل متحد را انتخاب کند و اگر این موضوع به یک سنت تبدیل شود و در مورد نمایندگان بعدی نیز این مسئله تکرار شود آمریکا در انتخاب نمایندگان بعدی ایران در سازمان ملل نیز اعمال نظر خواهد داشت.

کارخانه‌ای خاطرنشان کرد: ما باید نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل را خود انتخاب کنیم و اینکه آمریکا در این مسئله اعمال نظر داشته باشد برازنده ملت ایران نیست.

وی افزود: دولت باید در انتخاب نماینده ایران در سازمان ملل قاطعانه برخورد می‌کرد و عدم برخورد قاطع در این حوزه باعث شد تا آمریکا حرف خود را به کرسی بنشاند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در طول ۳۵ سال گذشته در هر عرصه‌ای که ما در مقابل آمریکا با قدرت و اقتدار برخورد کردیم پیروز میدان بودیم و هر جا که ما برخورد ضعیفی داشتیم در همان بخش با چالش مواجه شدیم. قدرت‌های زورگو و سلطه‌گر زبانی جز زبان اقتدار را نمی‌فهمند.

کارخانه‌ای در پایان گفت: زبان امام راحل و مقام معظم رهبری در برخورد با مستکبران زبان اقتدار بود و همین مسئله باعث می‌شد تا ابرقدرت‌ها در برابر اقتدار جمهوری اسلامی ایران بارها کوتاه آمدند و امروز در معادلات سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی در قله اقتدار قرار گرفته است.

انتهای پیام/ن