تاریخ انتشار خبر: ۱ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۱:۳۴:۵۰
کد مطلب : 33507
مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی خوزستان در گفتگو با رهیاب:

عدم تحمل ما در این سیستم یک ناسپاسی بود/استاندار مخالف من نبود،مشاورین و مشارکتی ها برای رفتنم اجماع کردند

در حالی که شنیده ها حاکی است طی روزهای آینده مراسم تودیع ومعارفه حجت الاسلام سپهر مدیرکل فعلی این اداره برگزار می شود رهیاب نیوز مناسب دید در گفتگویی تفصیلی پای صحبت های وی بنشیند.

به گزارش رهیاب نیوز،یکی از مسائل پرحاشیه هفته های گذشته استان خوزستان مساله تغییر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  بوده است .

در حالی که شنیده ها حاکی است طی روزهای آینده مراسم تودیع ومعارفه حجت الاسلام سپهر مدیرکل فعلی این اداره برگزار می شود رهیاب نیوز مناسب دید در گفتگویی تفصیلی پای صحبت های وی بنشیند.

حجت الاسلام سپهر در ابتدای این گفتگو اظهار داشت:قریب ۵ سال در استان خوزستان توفیق خدمت درعرصه فرهنگ و هنر را داشتم در سالهایی خدمت کردیم که دولت مهرورز و عدالت محور با صبغه اصولگرایی روی کار بود .

وی افزود:اذعان دارم نوع پرسنل وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی و نوع نگرش ها ی سیاسی آنها در آن دوره از یک تنوع کاملا محسوسی برخورد دار بود استان خوزستان هم از این شرایط مستثنا نبود و ایندگان قضاوت خواهند کرد تنها مدیرکل ارشادی که به صورت تیمی و شبکه ایی وارد سیستم شده است بنده هستم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خوزستان با اشاره به آخرین روز مدیریت خود گفت:امروز که آخرین روز مسئولیتم می باشد در اداره کلی که بیش از ۲۰  پست معاونت دارد یک نفر از خارج مجموعه اداره کل آن نیست یعنی نوع مدیریتی و ساماندهی مجموعه استفاده از پتانسیل نیروهای اداره کل با همه نگرش های سیاسی بود به گونه ای که حدود ۶۰ درصد نیروها با گرایش سیاسی به دولت یازدهم مسئولیت دارند .

وی ادامه داد: بعضی از نگرانی های جبهه اصولگرایی از بنده عدم استفاده از نیروهای اصولگرایی بیرون از سیستم بوده است که علت آن یکی محدودیت های قانونی  و دیگر اینکه نیروهای به کار گرفته شده در این حوزه تخصص داشتند و منافع حزب و جریانی را به ماموریت های نظام ترجیح ندادم.

حجت الاسلام سپهر عنوان کرد:مدیرکلی که قرار است جای من بیاید از مدیرانی است که در دوران مدیریت بنده در اداره کل صاحب عنوان و منصب بوده است و خوشحالم از اینکه حرمت تمام جریان های همسو با نظام را رعایت کردم و از همه سلایق  و هنرمندان با گرایش های مختلف بهره بردیم

مدیرکل فعلی اداره فرهنگ و ارشاد خوزستان گفت: در دوران تصدیم ۸ روزنامه به مطبوعات استان افزوده شد که بالای ۹۰ درصد آنها با گرایش به دولت یازدهم است فکر می کنم عدم تحمل ما در این سیستم یک ناسپاسی و نامهربانی بود در عین حالی که ما با سعه صدر وملاطفت از همه جریان ها و سلایق سیاسی استقبال و استفاده کردیم.

وی در ادامه تصریح کرد: دولت که تغییر می کند جریانات سیاسی توقعاتی از دولت دارند که بواسطه حمایتی که در انتخابات از او کرده اند در انتصابات سهمی داشته باشند این طبیعی است که دولت از نیروهایی بهره می برد که با گرایش آنها همخوانی داشته باشد این دولت با یک نگرش تقریباخیلی باز نسبت به هنر و فرهنگ وارد کار شده است  و نیاز دارد مدیرکلی همراه تر از من با خود داشته باشد لذا خواسته دولت را برای تغییر حق می دانم و از این کار استقبال می کنم.

حجت الاسلام سپهر با اشاره به سوابق خود گفت:بنده یک نیروی اصولگرا هستم، اندیشه ولایی دارم سال ۱۳۶۲ در حزب جمهوری بودم از ۶۲ تا سال۶۶ در جنگ بودم و جزو طلبه های جنگ رفته و جانباز هشت سال دفاع مقدس هستم اولین دبیر موتلفه در استان خوزستان بودم درشورای نگهبان استان مسئولیت داشتم و کاملا بین نگاه سیاسی دولت و نگاه بنده فاصله هست و این تغییر را یک تغییری به حقی برای جریان حاکم می دانم و برای مدیریت جدید آرزوی توفیق دارم

مدیرکل ارشاد خوزستان ادامه داد:در همه گزینه های دولت تدبیر و امید ، شایسته تر از دکترمقتدایی ندیدم وی برای جبهه اصولگرایی هم گزینه خوبی بود ، امیدوارم دوستان مذهبی و اصولگرایان اقای مقتدایی را همراهی کنند .

وی افزود: نشنیدم که استاندار با استمرار مدیریت بنده مخالفتی داشته باشد ولی به هرحال این اتفاقات یا توسط مشاورین استانداری یا جبهه اصلاحات و مشارکتی ها به خاطر صبغه شورای نگهبانی من یا موتلفه ای بودنم است و برای رفتن من اجماع کردند ولی این را به حساب دکتر مقتدایی نمی گذارم.

 

حجت الاسلام سپهر با اشاره به اقدامات این اداره در دوران مدیریت خود گفت:در حوزه کتاب رشد گسترده ای داشتیم و سالانه ۱۰۰ نمایشگاه کتاب در استان خوستان برگزار کردیم واین کتاب ها بین ۳۰تا۴۰ درصد تخفیف داشتند

وی افزود:سالانه بیش از صدها هزار جلد کتاب بین نهاد های دینی ،دانشگاه ها ،حوزه ،مدارس و پایگاه های بسیج توزیع می کردیم در دولت یازدهم تیراژهای بالا و عناوین بسیارخوبی در حوزه های مختلف به چاپ رسید امیدوارم در دولت جدید با مدیریت اقای جنتی که از خانواده اجتهاد است شاهد رشد و ارتقای کمی وکیفی کتاب باشیم

این مقام مسئول گفت: در دولت جدید هیچ دستورالعملی مبنی بر حذف ممیزی صادر نشده است و وزیر حذف ممیزی را رد کرد و کما فی السابق بحث ممیزی صورت می گیرد نظر وزیر این بود که صاحبان فن در حوزه کتاب کار ممیزی را انجام دهند ما هم متعهدیم در حوزه ممیزی نیروهای متعهد و متخصصی انتخاب شوند و این کار را به صورت درست انجام دهند.

 

مدیرکل فعلی اداره ارشاد خوزستان گفت:در استان بالای ۳۰۰ عنوان کتاب را در این چهار سال حمایت کردیم بعضی آثار را نیز کلا خریدیم موضوعات هم متنوع بود ولی در بخش رمان می توانستیم بهتر عمل کنیم و در دوره ای که گذشت فعالیت های اساسی و رضایت بخشی نداشتیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: از تاریخ تاسیس وزارت ارشاد در خوزستان هیچ گونه فیلمی ساخته نشد اما در دوران مدیریتی بنده شاهد تولید فیلم بلند سینمایی “یوسف هور” فیلم زندگی علی هاشمی بودیم، فیلم آماده است و منتظر اکرانش در سینماهای کشور هستیم .

سپهر در همین رابطه ادامه گفت:در سه مرحله جشنواره فیلم کوتاه داشتیم یک مستند در مورد زندگی آیت الله سیدنعمت الله جزایری داشتیم و مشارکت ۳۰ درصدی در فیلم بزرگ مرد کوچک که داستان زندگی شهید بهنام محمدی است را در کارنامه داریم مشارکت در فیلم شهید رهبر خبرنگار معروف جنگ با صداو سیمای ابادان داشتیم این رویدادهای بسیار مبارکی در حوزه سینما در دوران ما بودالبته میزبان سه مرحله از فیلم جشنواره فجر در استان نیز بودیم.