تاریخ انتشار خبر: ۴ , بهمن, ۱۳۹۲ | ۱۹:۵۳:۵۸
کد مطلب : 16310
هجوم به شهردار تهران از پشت صحنه به روي صحنه آمد

عروسی اصلاح‌طلبان در آتش خیابان جمهوری

معـادله قدرت وقتی پیچیـده‌تر مـی‌شود که هر حادثه اجتمـاعی و فـرهنگـی نیز در آن مصادره به نفع مـی‌شود تا گـروهی را به مقـاصد خـود نزدیک کند.

معـادله قدرت وقتی پیچیـده‌تر مـی‌شود که هر حادثه اجتمـاعی و فـرهنگـی نیز در آن مصادره به نفع مـی‌شود تا گـروهی را به مقـاصد خـود نزدیک کند. اما چه کسی فکر می‌کرد حادثه دلخراش مرگ دو مادر در جریان آتش سوزی یک تولیدی در خیابان جمهوری نیز موجی شود که عده‌ای از آن در جهت منافع سیاسی خود بهره‌برداری کنند. در موازنه بی‌وزن قدرت این امر ممکن است. به طوری که طی چهار روزی که از این ماجرا می‌گذرد، هجمه‌ها به طرز معناداری به سمت شهرداری تهران معطوف است و حتی بسیاری از اعضای شورای شهر صراحتاً خواستار برکناری شهردار تهران شده‌اند. در کنار این اظهارات، تعدادی از رسانه‌ها نیز با دستمایه قرار دادن احساسات عمومی جامعه، سعی دارند شهرداری تهران را به عنوان مقصر بزرگ حادثه مرگ دو زن معرفی کنند.

رهبران جریان اصلاحات به صورت مدام و حتی بی‌پرده‌تر از قبل برای پایگاه از دست رفته‌شان در شهرداری پایتخت مرثیه‌سرایی می‌کنند؛ به طوری که سیدمحمد خاتمی نیز نمی‌تواند از اظهارنظر در این‌باره خودداری کند و اظهارات او را می‌توان خط‌دهی فکری به اصلاح‌طلبان برداشت کرد که در اسرع وقت به خیابان بهشت مخابره شد:
«قالیباف نباید شهردار می‌شد.»

اگرچه اتفاق مرگ این دو زن در جریان آتش‌سوزی بسیار دلخراش بود و به سرعت باید به آن رسیدگی و با شدت با مسببین احتمالی آن برخورد شود اما خوشحالی پایگاه اصلاح‌طلبان از این اتفاق که منجر به مرگ دو هموطن شد برای بهره‌برداری سیاسی از آن جای تأمل دارد. به‌طوری که از این اتفاق نامبارک فرصتی ساخته‌اند که مدت‌ها در انتظارش بودند تا شهرداری پایتخت را فتح کنند و به سمت مجلس بعدی خیز بردارند.

البته نکته جالب این است که این طیف در شورای شهر حتی نتوانسته‌اند تمام همکارانشان را با هم متفق کنند. زیرا دقیقاً در همان جلسه‌ای که مجموعه شهرداری و خدمات شهری به عنوان متهم ردیف اول حادثه مرگ دو زن در آتش‌سوزی خیابان جمهوری در صحن علنی شورا مورد بازخواست قرار می‌گرفتند، علیرضا دبیر یکی دیگر از اعضای شورای شهر از مرگ سالانه ۳‌‌هزار شهروند تهرانی بر اثر آلودگی هوا می‌گوید، بدون آنکه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از کار بر کنار شود. در هر ساعت۷/۲ نفر ایرانی در تصادفات جاده‌ای می‌میرند که درصد بالایی از آن ناشی از ناایمنی خودروها و جاده‌ها است، اما وزرای راه و شهرسازی یا صنایع از کار برکنار نمی‌شوند. با خودکشی دانش‌آموز شیرازی که به خاطر همراه داشتن تلفن همراه از مدرسه اخراج شده بود، چرا وزیر آموزش و پرورش استعفا نکرد؟

علاوه بر این سه شنبه گذشته، رئیس‌جمهور در نامه‌ای به وزیر کشور وی را موظف کرد تا در اسرع وقت موضوع را مورد رسیدگی و گزارشی از این حادثه تأسفبار به وی ارائه دهد. اما سؤال اینجاست که آیا رئیس‌جمهور هم از دایره اعتدال خارج شده است که در مقابل اتفاقاتی از این دست گزینشی برخورد می‌کند و رسیدگی به اتفاقات دلخراشی را که همه روزه در کشور رخ می‌دهد در دستور کار قرار نمی‌دهد؟

نتیجه رسیدگی به حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری ظرف ۱۵ روز اعلام می‌شود

حداکثر ظرف ۱۵ روز آینده در خصوص حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری، بررسی دقیق صورت گرفته و نتایج این بررسی به اطلاع مردم خواهد رسید.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران روز گذشته طی سخنانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این حادثه بسیار دلخراش بود و از همان لحظات اولی که مطلع شدم، برای بنده نیز مثل همه عزیزان بسیار تلخ و غمناک بود. از این رو به خانواده محترم جان باختگان این حادثه عرض تسلیت دارم.

شهردار تهران با بیان اینکه از دقایق اول تیم فنی‌ای را گذاشته‌ایم تا این موضوع را بررسی کنند، گفت: هیچ وقت نخواسته‌ایم اظهارنظر غیرکارشناسی انجام پذیرد و مطمئن هستم که حداکثر ظرف ۱۵ روز آینده، نتایج این بررسی دقیق را به اطلاع مردم خواهیم رساند. البته ما این قول را به مردم می‌دهیم که رسیدگی این کار به صورت دقیق انجام می‌شود.

محمدباقر قالیباف ادامه داد: مردم شاهد بوده‌اند در جریان اتفاقاتی که در گذشته دور و نزدیک رخ داده است، همیشه گفته‌اند رسیدگی می‌کنیم اما در انتهای کار بنده نیز به عنوان یک شهروند نفهمیدم که نتیجه چه شد؛ به عنوان مثال در حادثه برخورد دو قطار در نیشابور و همچنین فرود هواپیما در خارج از باند در اصفهان متوجه نشدیم چه کسی مقصر اعلام شد. در حوادث اخیر در جاده قم نیز تعداد کثیری از مردم در جریان آتش‌سوزی کشته شدند و مقرر شد که این حوادث به سرعت رسیدگی شود اما در آخر متوجه نشدیم چه اتفاقی افتاد.

شهردار تهران تأکید کرد: من به مردم قول می‌دهم که نتیجه رسیدگی این حادثه ظرف ۱۵‌روز روشن شده و نتایج آن اعلام شود. همچنین اعلام نتایج نیز به گونه‌ای نباشد که در انتها اعلام کنند که راننده مقصر بوده است.