تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۹:۲۹:۳۰
کد مطلب : 22900

غنیمتی فرهنگی به نام راهیان نور

حضور در جمع کاروان‌های راهیان نور مسیری بود که رهبر حکیم انقلاب برای پیشبرد اهداف فرهنگی نشان‌مان دادند و با تأکید بر مغتنم شمردن آن فرمودند: «بزرگترین درس دفاع مقدس این بود که یک ملت در سایه اتحاد و ایمان می‌تواند از گذرگاه‌های دشوار عبور کند».

خبرگزاری فارس: غنیمتی فرهنگی به نام راهیان نور

شلمچه با ناگفته‌هایی در سینه فراخش، فکه با رمل‌های داغ و تشنه‌اش، اروند با سکوت مواجش، دوکوهه با همت و متوسلیان و چراغی و دستواره‌اش، شرق کارون با خاطرات نهفته‌اش و وجب به وجب این سرزمین‌مان عاشقانه روایتگر صحنه‌های مبارزه مردان آسمانی زمین‌نشین است؛ سرزمینی که سکوی پرواز عاشقان به عرش بود و در آغازین هر سال میزبان عاشقان عرشیان.

سال جدید را در حالی آغاز کردیم که رهبر معظم انقلاب این سال را با عنوان سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند و سپس با حضور در مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس مسیر رشد و پیشرفت را در عرصه‌های مختلف فرهنگی نشان دادند.

آری! حضور در جمع کاروان‌های راهیان نور در ایام نوروز راهی بود که حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای برای پیشبرد اهداف فرهنگی نشان‌مان دادند و بر این نکته تأکید فرمودند که «بزرگترین درس دفاع مقدس این بود که نشان داد، یک ملت در سایه اتحاد، ایمان و حسن ظن به خداوند متعال و اعتقاد به صدق وعده الهی، می‌تواند از همه گذرگاه‌های دشوار عبور و با ایستادگی در مقابل دشمن، او را وادار به عقب‌نشینی و شکست کند».

امروز ولی امر مسلمین جهان در همین سرزمین روایت می‌کنند از اقتدار رزمندگان‌مان با تکیه بر ایمان‌شان در مقابله با اهداف جبهه استکبار برای سربلند بیرون نیامدن ملت ایران از این جنگ. واضح است که دشمن‌ انقلاب اسلامی نمی‌خواهد این اقتدار و این مقاومت که خاطره تلخ خُرد شدنشان بود، به نسل‌ها منتقل شود؛ او نمی‌خواهد اثری از شکستش باقی بماند شکستی که قدرت مادی جهان در مقابل ایمان و عواطف ملت ایران خورد. لذا با راههای مختلف در حوزه‌ رسانه با ابزاری که در دست دارد، سعی در کمرنگ کردن این حماسه عظیم فرهنگی می‌کند. در حالی که حضور در سرزمین‌هایی که پیام مقاومت را به همراه دارد، مسیری روشن برای رسیدن به خودباوری است؛ اینکه ما می‌توانیم برای رسیدن به آرمان‌های‌مان با وحدت و جانفشانی در مقابل هر مستکبری ایستادگی کنیم حتی اگر تمام جهان مقابل این آرمان‌ها بایستند.

حضور در این مناطق و مشاهده آنچه که هشت سال بر ملت ایران گذشته است، هر انسان عاقلی را به تأمل و تفکر وا می‌دارد که چگونه ممکن است، کشوری با انقلابی نوپا مقابل استکبار جهانی بایستند؟! راهیان نور، راه روشن را نشان می‌دهد که ملت ایران با تکیه بر ایمان و ولایت‌پذیری توانستند ایستادگی کنند؛ در واقع نقش فرماندهی امام خمینی(ره) در جنگ تحمیلی بود که ملت ایران را به مقابله با استکبار مقاوم کرد؛ ایشان راهبردی اندیشیدند، راهبردی سخن گفتند و به صورت راهبردی جامعه را به سمت هدف تعیین شده، حرکت دادند.

حضرت امام خمینی(ره) ۳۱ شهریور ۵۹ به رژیم عراق به علت تجاوز به خاک ایران هشدار دادند و فرمودند «گمان نکنید ملت ما، دولت ایران و ارتش عاجز از این است که جواب اینها را بدهد؛ هر وقتی که مقتضی بشود من پیامی به ملت خواهم داد و به صدام و امثال او ثابت خواهم کرد که این اذناب آمریکا قابل ذکر نیستند و ما همیشه بنا داریم که در این برخوردها طوری برخورد بشود که جواب برخورد آنها داده بشود که به ملت عراق ـ خدایی نخواسته ـ صدمه وارد نشود».

در جایی دیگر زمانی که بعضی‌ها می‌گفتند «امروز جنگ تمام ‌شود، چه اتفاقی می‌افتد» حضرت امام(ره) فرمودند «جنگ اگر ۲۰ سال هم طول بکشد، ما ایستاده‌ایم»؛ نگاه حضرت امام، بُعد زمان و جغرافیا نبوده بلکه نگاه ایشان فراتر از اینها است؛ ایشان این جنگ را هم یک جنگ اعتقادی می‌دانستند. در جایی دیگر فرمودند «این جنگ، جنگ اعتقاد است؛ جنگ ارزش‌های اعتقادی، انقلابی است؛ ما در مقابل ظلم ایستادیم».

امروز هم ما با جنگ اعتقادی مواجه هستیم، جنگی که برخی را در طعمه باطل می‌سوزاند و کسانی می‌توانند از این جنگ به سلامت عبور کنند که با معرفت راهی مسیر نور شوند؛ چرا که دفاع مقدس ذخیره بی‌نظیر و گنج ناتمام برای ارتزاق فرهنگ و معنویت تمام نسل‌ها و ملت‌ها است و راهیان نور هم به عنوان بستر بزرگ و دانشگاه عظیم برای آموختن درس مقاومت، ایثار و شهادت‌طلبی برای امت اسلامی قلمداد می‌شود.

به راستی در این هیاهوی زمانه از جاده پر پیچ و خم و میدان‌های مین که در همین نزدیکی‌ ماست، چگونه می‌توان عبور کرد؛ آیا مسیری جز مسیر شهدا که سبیل الله بوده می‌تواند ما را از این گذرگاه خطرناک عبور دهد! باید غنیمت شمرد این همه نعمت را، نعمتی که امروز حتی مهمانانی از کشورهای دیگر بر سفره‌اش می‌نشینند؛ مردم کشورهایی که روزی دولتمردان‌شان سلاح و امکانات دادند تا حق را از پای درآوردند اما نتوانستند؛ اینجا و اینها به یادگار ماند از برترین صحنه‌های فداکاری، مجاهدت و از خود گذشتگی.

 

فاطمه ملکی

انتهای پیام