تاریخ انتشار خبر: ۹ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۸:۲۶
کد مطلب : 36811

غیب‌گویی با ۵۰۰۰۰ تومان!

هر چند که خیلی‌ها بر این باورند که رمالی و فالگیری ریشه در کمبود سواد و علم دارد اما این روزها با گسترش اینترنت، رمالی با گذار از سنت به مدرنیته، قدم در فضای مجازی زندگی انسان های گذاشته است که غالبا تحصیلات دانشگاهی هم دارند.

در روزگاری نه چندان دور، مردم برای اینکه بتوانند از اتفاقات آینده زندگی شان اطلاع حاصل کنند یا اینکه گره از بخت خفته شان باز کنند، راه خانه رمالان و دعانویسان را در پیش می گرفتند تا به ضرب و زور قهوه و تاروت گرفته تا سر کتاب وا کردن و دعانویسی، گره از مشکلات زندگی شان باز کنند. این روزها اما از آنجایی که عصر ارتباطات نام گرفته و همه اتفاقات روزمره با روش اینترنت پیش می رود، رمالی و فالگیری هم با تبعیت از این روند، قدم به جایگاه جدیدی گذارده است و رمالان و فالگیران دیگر فعالیت های خود را در شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی دنبال می کنند.

 * کلاهبرداری در لوای رمال اینترنتی

اگر در روزگار نه چندان دو مردم برای فالگیری و سر کتاب باز کردن راه منازل فالگیران و دعا نویسان را در پیش می گفتند و ارتباطاتی چهره به چهره با آنها داشتند، این روزها رمالان اینترنتی، در فاصله ای بسیار دور از متقاضیان و بدون اینکار برخوردی مستقیم با انها داشته باشند، اقدام به فال گیری می کنند و در این میان مبالغی از ۵۰ هزار تومان گرفته تا چند صد هزار تومان بابت حرفهای بی سر و ته شان دریافت می کنند.

گسترش روز افزون فعالیت رمالان و فالگیران اینترنتی در حالی است که مطابق قانون مصوب ۱۳۲۴، هرگونه اقدام به رمالی، جن‌گیری و فالگیری جرم محسوب می‌شود و مطابق بند ۱۸ ماده ۳ آئین‌نامه این قانون افرادی که از طریق رمالی و پیشگویی در مغازه و خانه مردم را فریب می‌دهند و از این طریق درآمد کسب می‌کنند، مرتکب جرم شده و قانون برای این افراد زندان و جزای نقدی پیش‌بینی کرده است

مراحل کار هم به این صورت است که فالگیر اینترنتی، مشتری خود را در شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف جذب می کند و مشتری هم با ارسال یک ایمیل نام خود و معرفش را اعلام می کند و منتظر پاسخ خانم یا اقای رمال می ماند. در این میان پس از تایید صحت و سقم اطلاعات از سوی فالگیر محترم، ایمیلی همراه با شماره کارت فالگیر برای مشتری ارسال می شود و مشتری باید پس از پرداخت مبلغ مورد نظر، نیت کند و نوع فال خود را هم مشخص کند تا در نهایت فالگیر مربوطه نتیجه فال را در بازه زمانی که از یک ساعت و گاه تا بیش از دو شبانه روز به طول می انجامد، به دست مشتری برساند و جالب اینجا است که درست بودن یا نبودن فال ، هیچ مسئولیتی هم برای فالگیر ایجاد نمی کند!!

 * تحصیل کرده ها پای ثابت رمالی اینترنتی!

مریم ۳۲ سال دارد و تحصلاتتش را هم تا مقطع کارشناسی ادامه داده و چند وقتی است که برای حق مشکلات زناشویی اش به رمالی و فالگیری ان هم در غالب اینترنت پناه آورده است، او در این باره می گوید: من از طریق یکی از دوستان با خانم . . . که یکی از افراد معروف در حرفه فالگیری اینترنتی است آشنا شدم و از آنجایی که ان روزها اختلافات بسیاری با شوهرم داشتیم، تصمیم گرفت راه چاره خوش خلقی همسرم را در دعاها و ورد های خانم فالگیر جستجو کنم. وی ادامه می دهد: پس از اینکه آداب استفاده از دعاها و ورد ها را انجام دادم، هر روز منتشر تغییر بودم اما دریغ از اینکه کمی به محبت همسرم اضافه شود و در این میان من تنها هزینه ها بالای را صرف این رمال اینترنتی کردم.

فریبا ۲۹ سال دارد، شاغل و تصحلیکرده است اما چند ماهی است که برای پیدا شدن خواستگاری مناسب دست به دامان فالگیران اینترنتی شده است، فریبا در این باره توضیح می دهد: اگر چند سال پیش کسی می امد و از فالگیری و رمالی حرف میزد، به هیچ عنوان قبول نمی کردم اما این روزها مجرد ماندن و نیافتن خواستگاری مناسب، جوانب مختلف زندگی من را چنان تحت تاثیر قرار داده است که برای خلاصی از این اوضاع تن به فالگیری ها و رمالی ها ان هم از نوع اینترنتی اش ، داده ام. 

* خانم ها پای ثابت فالگیری

اتفاقی که در ماجرای رمالی و فالگیری همواره به چشم می خورد این است که طرفداران این روش، غالبا زنان هستند و دکتر ابهری اسیب شناس در این خصوص می گوید:« در پژوهشی میدانی مشخص شد که ۹۶ درصد از مراجعان به فال‌گیر‌ها بانوان هستند به طوری که ۱۵ درصد این افراد بیش از دو بار در هفته به فال گیر‌ها مراجعه می‌کنند.» در این میان هم یافتن خواستگار و بستن زبان قوم شوهر و دعای مهر و محبت و باطل کردن طلسم و افزایش محبوبیت و شناخت دوست و دشمن و از میان رفتن مشکلات و گره های زندگی از جمله مواردی است که خانم های برای آن راه فالگیری و رمالی را در پیش می گیرند و در این میان فالگیران و رمالان با استفاده از هوش بالای خود، حرفهایی که مراجعان دوست دارند بشوند را در گوشهایشان زمزه می کنند.

 * استیصال و سستی ایمان، عامل رواج فالگیری

به گفته بسیاری از جامعه شناسان و روانشناسان، فالگیری زمانی در میان مردم گسترش پیدا می کند که ایمان و اعتقاد به باورهای دینی کاهش پیدا کرده باشد و در این میان فردی که دور از باورهای اعتقادی خود را تندباد مشکلات، تنها و بی کس می پندارد، برای حل معضلاتش، رمالی و فالگیری را انتخاب می کند. کمبود اعتماد به نفس هم از دیگر عوامل گرایش به سمت فالگیری و رمالی است، وقتی فرد در مسیر دشواری های زندگی، مستاصل می بیند و توانایی مقابله با مشکلات را در خود می یابد، برای آگاهی از آینده و انتخاب صحیح، دست به دامن رمالی و فالگیری می شود. 

* کلاهبرداری در لوای رمال اینترنتی

در قرن حاضر بهای انواع فال در تهران و شهرهای بزرگ به قیمت‌هایی حتی بیش از یک میلیون تومان نیز رسیده است و این اقبال عمومی مردم سبب شده است که شمار رمالان اینترنتی نیز روز بروز افزایش یابد و این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که فارغ از مسئله سرگرمی، رمالی و کلاهبرداری‌های اینترنتی کام بسیاری از کاربران را تلخ کرده و بسیاری از آنها را به نابودی کشانده است. 

* رمالی، شغل پر طرفداری که جرم است

در قرن حاضر بهای انواع فال در تهران و شهرهای بزرگ به قیمت‌هایی حتی بیش از یک میلیون تومان نیز رسیده است و این اقبال عمومی مردم سبب شده است که شمار رمالان اینترنتی نیز روز بروز افزایش یابد و این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که فارغ از مسئله سرگرمی، رمالی و کلاهبرداری‌های اینترنتی کام بسیاری از کاربران را تلخ کرده و بسیاری از آنها را به نابودی کشانده است

گسترش روز افزون فعالیت رمالان و فالگیران اینترنتی در حالی است که مطابق قانون مصوب ۱۳۲۴، هرگونه اقدام به رمالی، جن‌گیری و فالگیری جرم محسوب می‌شود و مطابق بند ۱۸ ماده ۳ آئین‌نامه این قانون افرادی که از طریق رمالی و پیشگویی در مغازه و خانه مردم را فریب می‌دهند و از این طریق درآمد کسب می‌کنند، مرتکب جرم شده و قانون برای این افراد زندان و جزای نقدی پیش‌بینی کرده است، اما سود آوری هنگفت این شغل باعث شده است رمالان و فالیگران پای جریمه و زندان هم بایستند اما شغل خود را ترک نکنند.

پلیس و دستگاه های فرهنگساز به گوش باشند

در دوره داغی بازار رمالان و فالگیران اینترنتی، نهادها و دستگاه های فرهنگ ساز با اطلاع رسانی در خصوص دروغین بودن مدعای رمالان اینترنتی می توانند در روشن سازی افکار عمومی در مواجهه با این اتفاقات موفق ظاهر شوند. از سوی دیگر نیروی انتظامی هم با برخورد های مناسب با فعلیت های این کلاهبردارانی که در قالب رمالی، جیب خود را از پول خلق الله پر ومی کنند، راه را بر ادامه فعالیت این افراد مسدود کند.

منبع: تبیان