تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۷:۱۷:۴۳
کد مطلب : 87396
اکونومیست با انتقاد از تجاوز به یمن؛

فاجعه‌ای با همکاری عربستان و آمریکا/ هر روز کریه‌تر از دیروز

«جان کری می گوید که “یک فاجعه انسانی در یمن در حال ایجاد است”. در عین حال آمریکا با پشتیبانی اطلاعاتی و لجیستکی از حملات حمایت می کند …»

پایگاه خبری “اکونومیست” (Economist) با انتشار گزارشی به انتقاد از حملات وحشیانه عربستان به یمن و حمایت آمریکا از این تجاوز پرداخت.

 

 

این گزارش که با عنوان “جنگ عربستان در یمن؛ هر روز کریه تر از دیروز” منتشر شده، آورده است: «اگر عربستان سعودی با اعلام آتش بس ۵ روزه در حملات هوایی به یمن، انتظار ستایش و تمجید داشته، ناامید خواهد شد. در حالی که “عادل الجبیر” وزیر امور خارجه جدید عربستان از توقف قریب الوقوع حملات خبر داد، ائتلاف تحت رهبری عربستان، حملات شدیدی را به صعده آغاز کرد.

 

 

بر اساس گزارش های ارائه شده از سوی شهروندان صنعا، بمباران ها بی رحمانه است. یکی از حامیان حوثی ها در پایتخت که خانواده و دوستانش در صعده هستند، گفت: “خانه ها، مدارس و همه چیز نابود شده است.” امدادگران می گویند بمباران ها می تواند به کشتار دسته جمعی مردم منجر شود.»

 

 

این نشریه انگلیسی با نقد موضع گیری آمریکا در این زمینه نوشت: «جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید که “یک فاجعه انسانی در یمن در حال ایجاد است”. در عین حال آمریکا با پشتیبانی اطلاعاتی و لجیستکی از حملات حمایت می کند و این موضوع، نگرانی ها را نسبت به این جنگ، که به شدت زشت به نظر می رسد افزایش داده است.»

 
اکونومیست افزود: «پس از اصابت خمپاره و راکت های حوثی ها به نجران یکی از شهرهای مرزی عربستان در دو روز گذشته، که منجر به کشته شدن حداقل یک سرباز عربستانی شد، ائتلاف عربی هشدار داد که تمامی استان صعده را که منطقه مرکزی و حیاتی حوثی ها به حساب می آید، به عنوان هدف نظامی تلقی خواهد کرد و به یک میلیون ساکنان صعده گفت که این منطقه را تخلیه کنند.

 

 

سازمان های امدادرسانی این حملات را محکوم کرده و آن را مجازات عمومی دانستند. برخی می گویند این حملات می تواند جنایات جنگی بزرگی را رقم بزند.»

 

 

در ادامه این گزارش به نقل از یک هماهنگ کننده اورژانس سازمان پزشکان بدون مرز آمده است: «این غیرممکن است که تمامی جمعیت استان صعده طی چند ساعت محل زندگی خود را ترک کنند. بسیاری از مردم به خاطر محاصره یمن توسط ائتلاف، وسیله نقلیه و سوخت در دسترسشان نیست. بسیاری دیگر نیز اطلاع کافی ندارند چرا که شبکه تلفن استان بر اثر حملات غیر فعال شده است.»

 

 

در این گزارش همچنین آمده است: «هنوز حملات هوایی نتوانسته مانع از تسلط حوثی ها بر نواحی بیشتر شود. بر اساس اعلام سازمان سلامت جهانی تاکنون بیش از ۱۲۰۰ نفر بر اثر این حملات کشته شده اند که بیش از نیمی از آن ها غیرنظامی بوده اند.

 

 

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت ۲۴ میلیون نفری یمن به شکل خطرناکی گرسنه هستند. ناوهای ائتلاف عربی، بیشتر حجم ورود سوخت و غذا به یمن را متوقف کرده اند؛ تانکرها در نزدیکی بندر حدیده هستند -دومین بندر بزرگ بعد از عدن که صحنه مبارزات سنگین است- اما ائتلاف با این استدلال که آن ها به حوثی ها کمک می کنند آن ها را دور نگاه داشته است.»

 

 

یکی از مقامات سازمان های امداد رسانی که از کمک به مردم یمن ناامید شده است می گوید: «آن ها [ائتلاف عربی] درحالی دم از اعلام آتش بس می زنند که محاصره ۲۴ میلیون نفر را ادامه داده و بمباران را نیز تشدید کرده اند.»
 

 

۵۰۶

منبع: جام نیوز