تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۵:۲۶:۴۲
کد مطلب : 22384
به بهانه ی تبدیل وضعیت نیروهای تعاونی سازمان منطقه آزاد اروند؛

فرصتی که سازمان منطقه آزاد تبدیل به تهدید کرد / رانت خانوادگی صدای کارکنان را در آورد

فرصتی که مدیرعامل برای ارتقای وضعیت شغلی کارکنان سازمان به وجود آورده بود به دلیل نفوذ رانت ها واقدام غیر اصولی عده ای فرصت طلب ، به تهدیدی بزرگ برای این سازمان تبدیل شده است. بخصوص اینکه ارتباطات خویشاوندی و رانت های فامیلی که زشت ترین و بی جنبه ترین نوع ارتباط در حوزه استخدام مشاغل است و در اقدام اخیر سازمان نمود و جلوه ویژه ای کرده ، جای هیچ گونه پاسخی را در برابر نگاه پرسشگر مردم باقی نگذاشته است.

به گزارش عصر آبادان سازمان منطقه آزاد اروند در روزهای اخیر تصمیم گرفت تعدادی از کارمندان تحت شرکت های تعاونی خود را( به آنها نیروهای برون سپار نیز اطلاق می شود)  تبدیل و ارتقای وضعیت دهد.

در این تغییرات نیروهای برون سپار به قرارداد مستقیم و نیروهای قرارداد مستقیم به قرارداد دائم می توانند تبدیل وضعیت شوند.

گفته می شود این دستور از سوی زمانی مدیرعامل و پس از درخواست تنی چند از معاونین و مدیران قسمت های مختلف سازمان صادر شده است.

logo-arvand-23

اگرچه نفس این اقدام  از سوی شخص مدیرعامل یک کار ارزنده و قابل تقدیر به حساب می آید اما اشکالات موجود در طی روند تبدیل وضعیت نیروها آنقدر مساله دار است که می تواند سازمان را با چالش جدی مواجه کند.

اشکال عمده اینجاست که پس از اینکه مدیرعامل با این موضوع موافقت می کند ، کمیته منابع انسانی که تنها مرجع صلاحیت دار برای معرفی افراد با اولویت است تشکیل نمی شود وبه جای آن  اتفاقات ناخوشایند و غیراصولی  رخ می دهد و رانت های خانوادگی و فامیلی و … برای تهیه لیست کارمندان مورد نظر به میدان می آیند.

از جمله ی اینها دیده شدن نام دو تن از برادر زاده های آقای عبدالله کعبی قائم مقام سازمان منطقه آزاد اروند و نماینده  اصلاح طلب آبادان در ادوار سابق مجلس شورای اسلامی است که اعتراض کارکنان بخش تعاونی سازمان را به اوج می رساند.

شواهد امر نشان می دهد وی کمک می کند تا وضعیت شغلی یکی از برادرزاده هایش از قرادادمستقیم به قرارداد دائم و دیگری از تعاونی به قرارداد مستقیم تغییر یابد.

ضمن اینکه دو نفر از کم سابقه ترین کارکنان سازمان که بیش از دو ماه از شروع به کارشان نمی گذشت نیز با سفارش های صورت گرفته در فهرست تبدیل وضعیت ها قرار می گیرند تا بر شدت نارضایتی دیگر پرسنل برون سپار بیفزاید.

این در حالی است که کارکنان متعددی هم اکنون در قالب تعاونی ها در سازمان مشغول به کار هستند که هم از حیث مدرک تحصیلی و هم از جهت سابقه و تعهد کاری، شرایط به مراتب مناسب تری نسبت به افراد معرفی شده دارند و معتقدند که در حق آنها اجحاف شده است.

این افراد از شرایط به وجود آمده نگران اند و در گفت و گو با این پایگاه خبری اعلام کرده اند که قصد دارند با مراجعه و مکاتبه به مراجع ذیصلاح سازمان و دولت ، از حقوق حقه خود دفاع کنند. آنها همچنین از  نمایندگان شهرهای آبادان و خرمشهر (۳+۱) می خواهند با ورود قانونی به موضوع و بررسی شرایط موجود ، از تضییع حقوق موکلین خود جلوگیری  کنند.

معترضان معتقدند تکرار این رفتارها  آبروی سازمان را در معرض آسیب جدی قرار داده و همین شرایط نامناسبی که به ذهن جامعه متبادر گردید باعث شد بسیاری از مردم و پرسنل از آینده ی این شهر تحت مدیریت سازمان احساس نگرانی کنند.

به هر ترتیب فرصتی که مدیرعامل  برای ارتقای وضعیت شغلی کارکنان سازمان به وجود آورده بود به دلیل نفوذ رانت ها واقدام غیر اصولی عده ای فرصت طلب ،  به تهدیدی بزرگ برای این سازمان تبدیل شده است. بخصوص اینکه ارتباطات خویشاوندی و رانت های فامیلی که زشت ترین و بی جنبه ترین نوع ارتباط در حوزه استخدام مشاغل است و در اقدام اخیر سازمان نمود و جلوه ویژه ای کرده ، جای هیچ گونه پاسخی را در برابر نگاه پرسشگر مردم باقی نگذاشته است.

هنوز زمان زیادی از روزهای انتخابات سپری نشده است . همان ایامی که روحانی به مردم قول داد در کارهایش از تدبیر بهره بگیرد ، جلوی ویژه خواری را بگیرد و امید را به جامعه بازگرداند. اما شواهد نشان می دهد  انگار قرار است این شعارها همچنان  از قاب عکس های انتخاباتی آقای حقوقدان بیرون نزنند و خیال عملی شدن ندارند. زیرا طی همین مدت مصادیق فراوانی از تناقض میان حرف و عمل رئیس جمهور محترم دیده می شودکه همین داستان گزینش سلیقه ای کارکنان در سازمان بزرگ منطقه آزاد اروند مشت کوچکی  است از نمونه خرخوار که در آن  افراد با ارتباطات ویژه ، از امتیازات خاص برخوردار می شوند . سازمانی که با یک واسطه توسط شخص رئیس جمهور و دولت اداره و ارزیابی می شود. این اتفاق ، تنها نمونه ای از واقعیت حاکم بر سیستم مدیریتی سازمان های مناطق آزاد است و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل…

یادآور می شویم نباید از نقش دولت یازدهم در انتخاب مدیران سازمان های مناطق آزاد به آسانی گذشت زیرا از همان روزهای نخست و با چینش مدیران مختلف این مناطق شرایط به مراتب اسف بارتری نسبت به آنچه امروز اتفاق افتاده است پیش بینی می شد و در صورتی که مراجع ذیربط به تحقیق و تفحص گسترده  از اقدامات آنان دست نزند معلوم نیست چه آینده ای در انتظار مردمان این مناطق خواهد بود.

 

 

 

انتهای مطلب /

 1. ایران همیشه قهرمان می‌گه:

  اسلام علیکم
  زیاد سر خودتون رو درد نیارید مقصر خود افراد بومی هستند که باعث شدند غیربومی سالاری در آبادان خرمشهر باشد
  وقتی یک غیر بومی در آبادان مسئول قسمتی می شه هوای همشریاشو بخوبی حفظ می کنه و …
  ولی وقتی فرد بومی مسئول میشه یه بخاطر ترس و حفظ سمت چه کارا که نمی کنه حتی شروع می کنه به استخدام غیر بومی و …
  اینجا من طرفدار کعبی ها نیستم
  ۱. ولی اینها افراد بومی هستند ای کاش هر مسئول آبادانی بیاد و فامیلاشو و همشریهای آشناشو بیاره سرکار
  ۲. توی سازمان برید بگردید او موقع می تونید پیدا کنید توی چند سال از تاسیس سازمان در دوره های مختلف چقدر افراد یک مرتبه قرارداد با آنها بسته شد که الان هم رئیس و مسئول و هم مدیر شدند هم اولین قراردادهای دائم را صاحب شدند
  ۳. نه فقط در سازمان منطقه آزاد اروند بلکه در ارگانهای مختلف این شهر غیر بومی سالاری به طور افتضاح حمایت شده
  ۴. در این اتفاع فقط آقای …نبود خیلی های دیگه هم بودند
  ۴.بچه های بومی دارن حمالی ، فلافل فروشی و بیکاری و …. می کشند

 2. هادی می‌گه:

  عصر آبادان برو ببین تو صنایع فولاد خرمشهر در یک روز ۸۰ نفر از کارکنان بومی را اخراج و جای آنها ترکها را میارن و براشون با کانتینر خوابگاه درست کردن تو خود شرکت

 3. هادی می‌گه:

  جناب آقای با انصاف بحث رسمی شدن و یا تغییر وضعیت بر اساس یکسری آیتم ها ، به شخص امتیاز داده میشود و بر این اساس هرکس که امتیاز بیشتری داشته باشد اولویت دارد من فکر کنم شما جزء پرسنل سازمان باشید و این مسئله را میدانید بله من قبول دارم یکسری بی عدالتی شده ولی این در ارتباط با کعبی ها نمی باشد چون آنها امتیاز بالایی داشتند و حق آنها بود که دائمی شوند و خدا را شاهد میگیرم که بنده هیچ نسبتی با آنها ندارم و فقط جهت تنویر و آگاهی کامنت گذاشتم چون حس میکنم دارد در حق آقای کعبی ظلم می شود و این شانتاژها جهت سیاسی دارد در حالی که ایشان در رابطه با این موضوع دخیل نبودند

 4. @b@d@n می‌گه:

  چرا از استخدام کردهای کرمانشاهی و لرهای خرم آبادی و شیرازی و.. در بندر آبادان کسی چیزی نمیگه؟!
  چرا باید بچه های بومی رو اخراج کنن تا یه مشت… بیان سر کار؟!

  • man می‌گه:

   خوب یکی باید یه اطلاعاتی رو در اختیار عصر آبادان بزاره تا بهش پرداخته بشه.

   • @b@d@n می‌گه:

    man جان.
    سلام کافیه اونجا نطقت در بیاد بلافاصله کله پا میشی!
    ولی اگه دستت به جایی میرسه میتونی یه تحقیق غیر رسمی از خود مراجعین اونجا انجام بدی.
    کارمندای بومی اونجا هم میتونن شهادت بدن.

 5. سبزی فروش می‌گه:

  آقای ک داره خودشو واسه انتخابات آماده میکنه. خدا به دادمون برسه ۱۶ سال بدبختی واسه مردم آبادان بس نبود؟ بازم میخواد بیاد ؟ خدایا عاقبتمون و ختم به خیر کن. یازهرا ….

 6. اصغر زاده می‌گه:

  آقایان مسوولین . آخرتی هم هست اگه توی این دنیا نتونیم حقمون و بگیریم سر پل صراط حتما میگیریم…

 7. ثامری می‌گه:

  می طلبه که در اعتراض به این معضل بزرگ، طلاب محترم تجمع و تحصن کنند و نگذارند در این سرزمین شهیدان و دفاع مقدس، ارزش هایی مثل شایسته سالاری و حقوق حقه مردم ولایتمدار این شهر پایمال شود. جا دارد این برادران ایمانی بخروشند و بتازند و نگذارند در دیار انقلاب و خون و شهادت خدای ناکرده پارتی بازی رخ دهد و حقی از کسی ضایع شود… نعوذبالله!

 8. بیژن می‌گه:

  یه چیزی بهم ثابت شده اونم اینه که کسی که توی کشورمون از هر راهی کلفت میشه دیگه نمیشه بکشیش پایین مگه اینکه بمیره. خودمونو اذیت نکنیم تا وقتی که مردم نخوان و رگ غیرتشون باد نکنه وضعیت شهر و مملکتمون همینه که هست. آقای ک…ی حوالت کردم به خدا

 9. محمدرضا می‌گه:

  میگوم چریک چریک که میگن همینه .

 10. کلیا می‌گه:

  اقای کعبی
  اگراینکارشماکردید
  دستت درد نکنه همین که تونستی کافیه
  بذاربقیه توسرهم بزنن

 11. برادر می‌گه:

  آقای برادر ، خودت که از ….می آیی … خواهشا شما بومی بومی نکنید

 12. باانصاف می‌گه:

  با سلام
  در جواب هادی باید بگم که مگر با سابقه تر و شایسته تر از نزدیکان آقای ….. وجود نداره توی سازمان. ؟ آیا فقط باید نزدیکان آقای …. تبدیل وضعیت شوند؟ گناه بقیه نیروهای برون سپار چیه که کسی رو توی سازمان ندارند؟ یعنی هیچ راه دیگه ای جز رانت ، واسه تبدیل وضعیت وجود نداشت؟ خیلی از نیروها هستن که هم متعهد و هم باسابقه و هم دارای مدارک عالیه هستند که متاسفانه هنوز که هنوزه تبدیل وضعیت نشده اند. انصاف هم خوب چیزیه به خدا …… . ممنون از اطلاع رسانیتون.

 13. هادی می‌گه:

  بخدا این چیزایی که نوشتید همش شانتاژه چون کعبی هیچ دخلی تو این کار نداشته و به قول شما برادرزاده هاش ، استخدام سال ۸۵ بودند و بایستی در سری قبل دائمی می شدند ولی بازم مثل همیشه بخاطر نسبتی که با کعبی داشتند و لجاجت مدیر عامل قبلی از قلم افتادند( صرفا جهت اطلاع )

  • غلامی می‌گه:

   اقای کعبی با سلام باه شما درست مگویید۱ ولی در زمان اقای نیک پی حود ۵۰ نفر غیر بومی استخدام کرد چرا آن موقع حرفی نزد ۲ استخامی اقای نیک پی مجرد و خانم بودن

 14. مالکی می‌گه:

  بابا ایول زدید وسط خال.