تاریخ انتشار خبر: ۲۵ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۱۰:۵۴:۲۸
کد مطلب : 21055
قالیباف در خرمشهر :

قدرت امروز نظام اسلامی بخاطر دیپلماسی قوی ما نیست/ مدیران ما باید با فرهنگ و رویکرد جهادی کار کنند

عصر آبادان: قالیباف در خرمشهر گفت: اگر امروز ما دارای یک قدرت ملی هستیم. اگر امروز ۵+۱ که دشمنان قسم خورده ی ما هستند و یک زمانی در همین سرزمین خوزستان به دنبال براندازی نظام اسلامی بودند و ما را هرگز به رسمیت نمی شناختند، امروز حاضرند پای میز مذاکره بنشینند و با سخن بگویند ، این بخاطر دیپلماسی قوی ما نیست.

به گزارش عصر آبادان ، محمد باقر قالیباف شب گذشته در مراسم جشنواره ملی سرزمین نور در خرمشهر طی سخنانی اظهار داشت : فلسفه راهیان نور باید دو اثر را بر همه ما داشته باشد. یک اثر در حوزه فردی و شخصی ما و دیگری در حوزه مسایل رویکردی و مدیریتی و باورهای ما به نظام مقدس جمهوری اسلامی است. این سفر معنوی باید این فرصت را فراهم کند که ما در این دو مورد معرفت و شناخت بیشتری نسبت به دوران دفاع مقدس پیدا کنیم.

وی افزود: انقلاب ما انقلاب بزرگی بود.منطبق بر سنت های الهی پیش رفت اما وقتی انقلاب اسلامی را با دیگر انقلاب ها و جنبش های دیگر جهان مقایسه می کنیم  ، لطف خدا ،  برکت خون شهدا ، اخلاص مردم و در رأس آن اخلاص امام(ره) را می بینیم. نمونه های دیگری از انقلاب وجود دارد. شما ببینید در انقلاب الجزایر بیش از یک میلیون نفر کشته شد اما به هیچ نتیجه ای نرسید.

شهردار تهران گفت: در هشت سال دفاع مقدس فرصتی فراهم شد تا ما بسیاری از باورهای مان را که قبلاً در پیروزی انقلاب شنیده و یا مطالعه کرده بودیم را از نزدیک لمس کنیم و وعده های الهی و اثر آیات و روایات را ببینیم.  ما در فرهنگ عاشورا و اهل بیت(ع) جلوه ی آیات الهی را بسیار شنیده بودیم اما اینکه انسان آن وقایع و حوادث را بعد از هزار و اندی سال و در قرنی که مادیات آن را فراگرفته است را دوباره ببیند نکته مهم قضیه است.

این رزمنده دفاع مقدس خاطر نشان کرد: در کربلای ۵ در همین منطقه شلمچه وقتی فرمانده گردان مان شهید شد ، پدرش رزمنده گردانش بود و سر پسرش را به دامن گرفت و بعد پیکر مطهر فرزندش را به پشت خاکریز فرستاد و خودش در صحنه جنگ ماند و عقب نیامد. ما شجاعت،شهامت ، اخلاص ،محبت ،گذشت ،مقاومت و ایثار را در دوران دفاع مقدس دیدیم.اینها چیزهایی است که باید در زندگی خصوصی و فردی و جمعی خودمان به آنها توجه کنیم ودرس بگیریم.

دکتر قالیباف به ذکر خاطره ای از دروان دفاع مقدس پرداخت و گفت: یکی از دوستان رزمنده مان در زمان دفاع مقدس که الان هم در تهران است آن زمان اندام لاغری داشت و عینک های ته استکانی استفاده می کرد و ما فکر می کردیم که وی از آدم هایی است که جنبه های روشنفکری  اهل نجنگیدن دارند و اهل کاغذ و قلم هست. در عملیات کربلای چهار همین برادر بعد از اینکه بیست و چهار ساعت  پشت دشمن و در لباس غواصی بود آنقدر جنگید تا مجروح شد و با شکم پاره از اروند گذشت و با خودش یک مجروح دیگری را که شهید شده بود را آورد. ما در زندگی اجتماعی و فردی خودمان به این مروت، شجاعت و اخلاص ،فرهنگ مجاهدت و شهادت در همه مقاطع زندگی مان ،در تربیت فرزندان مان ،در کسب روزی حلال و سایر زوایای زندگی مان نیازمندیم.

 شهردار تهران تصریح کرد: ما مدیرانی که در مسئولیت های مختلف در کشور قرار داریم یک باور دیگر نیز باید داشته باشیم. دفاع مقدس این درس را به همه ما داد که اگر منطبق بر سنت های الهی حرکت کنیم دیگر نباید نگران باشیم که دشمن چه کسی است . دشمن هر که با هر توان و دارای هر خشونت و درندگی  که باشد برای ما ملاک نیست.دفاع مقدس به ما نشان داد که ما باید معیارها را مورد توجه قرار دهیم و بر مدار الهی حرکت کنیم. اگر اینگونه حرکت کردیم پیروزی نصیب ما می شود .

وی افزود: اگر امروز آوازه ی انقلاب اسلامی و آثار وبرکات آن در دنیا دیده می شود مخصوصاً در خاورمیانه و کشورهای اسلامی دیده می شود این به تلاش و فعالیت های دیپلماسی ما نیست.البته منکر آن فعالیت ها نیستیم.

قالیباف با اشاره به موقعیت موثر ایران در عرصه بین الملل اشاره و خاطر نشان کرد:  اگر امروز ما دارای یک قدرت ملی هستیم. اگر امروز ۵+۱ که دشمنان قسم خورده ی ما هستند و یک زمانی در همین سرزمین خوزستان به دنبال براندازی نظام اسلامی بودند و ما را هرگز به رسمیت نمی شناختند، امروز حاضرند پای میز مذاکره بنشینند و با ما سخن بگویند ، این بخاطر دیپلماسی قوی ما نیست.این بخاطر باورهای بچه هایی است که در در والفجر مقدماتی در هوای گرم در کانال دوم وقتی دو یا سه روز یا چهار روز با مجرحیت و خون رفته و تشنگی به شهادت رسیدند ولی هرگز از جنگیدن منصرف نشدند.

سخنران مراسم جشنواره ملی سرزمین نور گفت: این به برکت بچه هایی است که وقتی دست وپای خود را از دست دادند و قطع نخاع شدند مجدداً با ویلچر و عصا به میدان جنگ برگشتند. اگر امروز انقلاب اسلامی مسستحکم ایستاده بخاطر این است که این فرهنگ دفاع مقدس نشان داد ما برای نتیجه نیامدیم.ما برای باورها و ارزشهامان آمدیم.

سردار قالیباف اظهار داشت :‌ اگر این باور و فرهنگ بر همه شئونات مدیریتی کشور و در همه سطوح جاری و ساری بشود مطمئن باشید تحریم و مشکلات اقتصادی ومعضلات اجتماعی هیچ خطری برای ما نیستند. خطر آن وقتی است که ما از این فرهنگ روی گردان شویم.

وی تصریح کرد: اگر مقام معظم رهبری تاکید بر این دارند که ما باید با فرهنگ و رویکرد جهادی به جنگ مشکلات برویم معنی اش همان فرهنگ برخواسته از دفاع مقدس یعنی توجه به سنت های الهی است.

محمدباقر قالیباف در پایان یادآور شد : در این سفرها و راهیان نور باید معرفت و شناخت پیدا کنیم و برای ساختار مدیریتی کشور برای اداره امور کشور درس بگیریم. چه در یک اداره کوچک و چه در یک مسئولیت بزرگ فرقی نمی کند مهم این است که هرکجا هستیم با این مبانی حرکت کنیم.