تاریخ انتشار خبر: ۴ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۹:۰۰:۳۴
کد مطلب : 69755

لامپ هوشمند مقلد خورشید/تصاویر

طراحان آمریکایی لامپ هوشمندی طراحی کرده‌اند که با تقلید حرکات خورشید در طول روز، نور و درخشندگی متفاوتی در محیط منزل یا محل کار ایجاد می‌کند.

ایسنا: هیچ وسیله‌ای نمی‌تواند جایگزین حس قرار گرفتن در زیر پرتوهای نور خورشید شود، اما محققان با الگوبرداری از حرکات خورشید، لامپ هوشمندی طراحی کنند.

رنگ و درخشندگی خورشید در طول روز با چرخش زمین تغییر می‌کند؛ لامپ ال‌ای‌دی Sunn Light با تقلید حرکات خورشید و تغییر میزان درخشندگی، ریتم طبیعی خورشید را تقلید می‌کند.

این لامپ در دو سایز کوچک ۴۸٫۶ سانتی‌متری حاوی ۲۴۰ لامپ ال‌ای‌دی با خروجی ۳۳۰۰ لومن و لامپ بزرگ ۶۰ سانتی‌متری حاوی ۳۳۰ لامپ ال‌ای‌دی با خروجی ۵۵۰۰ لومن طراحی شده است.

عملکرد لامپ هوشمند از طریق بلوتوث و با برنامه‌ نرم‌افزاری مخصوص تلفن همراه قابل کنترل است؛ لامپ با تشخیص طول و عرض جغرافیایی، ریتم طبیعی خورشید در هر منطقه را تقلید می‌کند.

هنگام شب نیز لامپ در وضعیت حالت شبانه تنظیم می‌شود که حداقل نور را برای حرکت در محیط فراهم می‌کند؛ امکان نصب لامپ بصورت تابلو بر روی دیوار اتاق وجود دارد.

محققان بدنبال جمع‌آوری بودجه برای تولید تجاری این محصول هستند و انتظار می‌رود که لامپ Sunn Light از ماه آوریل ۲۰۱۵ با قیمت پایه ۲۸۹ دلار به بازار عرضه شود.